Василь Хмельницький. /Олександр Чекменьов
Категорія
Картина дня
Дата

Хмельницький викупив у партнера школу програмування ucode IT academy. Які плани у засновника UNIT.City

3 хв читання

Василь Хмельницький. Фото Олександр Чекменьов

Інвестиційний холдинг Василя Хмельницького UFuture повністю викупив школу програмування ucode IT academy у партнера – інвестиційної компанії InSoft Partners. Чому InSoft зробив екзит через півтора року після інвестиції, і які плани в Хмельницького на цей актив

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Історія життя ucode IT academy

Школу програмування ucode IT academy запустили у квітні 2020-го UFuture Василя Хмельницького й InSoft Partners Віталія Горового. ucode IT academy – спадкоємець Unit factory. Попередниця проіснувала з 2016 до 2020 року. Фіча Unit factory була в тому, що це школа без учителів, лекцій і конспектів. 

Підхід CBL (Challenge Based Learning) вперше запропонувала Apple у 2008 році. Методика передбачає, що учень здобуває навички одразу на практичних задачах. У 2011-му Apple звітувала, що 90% викладачів інших шкіл та університетів, які використовували CBL на уроках, підтвердили «значний ріст» soft skills – лідерство, креативність, розв’язання проблем, медійна грамотність, критичне мислення, ініціативність тощо. 

Модель успішно розрослася Штатами та за їхніми межами. У 2013-му її використала французька школа програмування «42», відкрита мільярдером Ксавʼє Нілем. Ніль додав ще одну фішку – гуглівську методику peer-to-peer (рівний до рівного), коли учень виступає водночас у ролі викладача та студента.

Unit factory стала франшизою школи «42». Вона навчала безкоштовно, але студент повинен був три роки пропрацювати в Україні. За порушення договору нараховували штраф – компенсацію за навчання близько $2500. Під час навчання він працював над проєктами, які перевіряли його одногрупники й автоматична система. «У школі глибоко занурюєшся в технології. Проводилися інтенсиви з мобільної, веб-, ігрової розробки, де вже на другий тиждень бачиш результат», – говорить випускник Ілля Олексюк.

Методика peer-to-peer має свої недоліки – нікому підказати правильний вектор руху. «Не завжди був хтось з експертною думкою, щоб підказати, чи помилкова гіпотеза на етапі проєктування рішення, – говорить Олексюк. – Не рідко обмінювалися досвідом з колегами з інших кампусів (Франція, США)».

Хмельницький інвестував у створення Unit factory $5 млн. «Це був перший камінь UNIT.City, бо освіта – важлива частина екосистеми парку», – говорить випускник французької школи «42», CEO Unit factory і ucode IT academy Флорін Бічер. Школу розмістили в першому відновленому корпусі Мотоциклетного заводу – триповерховій будівлі зі скла й металу. У компʼютерному залі встановлено 180 компʼютерів Mac. На балансі школи активів на 3,1 млн грн, за даними YouControl. 

Через «несприятливу економічну ситуацію» у 2020-му школу закрили. На її базі Хмельницький відкрив ucode IT academy. Цього разу з партнером Горовим і вже не безкоштовну. 

Навчання у школі триває від року до 16 місяців і відбувається в чотири етапи. На першому студенти вивчають основи програмування й сплачують близько 6000 грн, на другому – мову С за 11 000 грн, на третьому – мови С++, Web, Java та інтернет речей (IoT) за близько 13 000 грн. Останній етап – Big Challenge, розробка власного проєкту чи стартапу. Загалом навчання в школі обійдеться у близько $2000. Вимоги дві: вік від 17 років і рівень англійської не нижче Intermediate. З квітня 2020-го школу закінчили 440 студентів, за даними компанії. 

Окремо школа заробляє на виконанні проєктів і рекрутингу для партнерів. Серед них Ubisoft, Ajax Systems, Cisco тощо. Працівники цих компаній виступають менторами студентів. «Ми не дивимося на ucode IT academy як на конкурента, але українським школам потрібно повчитися залучати партнерів», – говорить CEO школи програмування GoIT Антон Чорний.

з особистого архіву

Школа програмування ucode IT academy. Фото з особистого архіву

Чому Горовий продав, а Хмельницький купив?

UFuture контролював 78% акціонерного капіталу школи, InSoft – 22%. Виторг ucode IT academy у 2020-му – 5,2 млн грн, за даними YouControl. «В EdTech проєкти оцінюються в 3X–10X до виторгу. В Україні оцінки менші, в районі 3X–5X», – говорить CEO «Генезис» Володимир Многолєтній. Наскільки прибутковим став екзит, Горовий не розповідає. 

Офіційно езкит InSoft відбувся ще в жовтні 2021-го. Чому? Не зійшлись підходами. «Василь хоче робити грантову модель, а я дивлюся на школу як на бізнес, – каже Горовий. – У нас різна вагова категорія. Те, що він заробив багато років тому, мені ще треба заробити». 

Школа хоче тимчасово протестувати модель безкоштовного навчання й збирає потік студентів. Паралельно шукатимуть альтернативні шляхи фінансування соціального запиту. «Для нас ucode IT academy завжди був і залишається виключно імпакт-проєктом. Це важлива частина екосистеми UNIT.City, але фактично драйвить увесь IT-сектор України: наші випускники працюють у багатьох компаніях», – говорить Хмельницький. 

Для Хмельницького це не перший «соціальний» проєкт. Ідея бізнесмена – побудувати на базі UNIT.City екосистему. Наприклад, UNIT School of Business за два з половиною роки існування випустила близько 1000 студентів, розповідав Хмельницький у BigMoney. Школа не стала прибутковою. 

Навіщо це Хмельницькому? «Нам ця річ дуже потрібна для загальної системи. Бізнесмени тут вчаться, потім вони беруть тут оренду, створюють ком’юніті. Я сподіваюся, що це і заробить грошей, але поки в них вистачає на оренду, я вже щасливий», – говорив бізнесмен. Частина цієї системи – житлова нерухомість, ціни на яку коливаються від $2 420 до $4 410 за м².

Для InSoft 2021-ий став багатим на екзити. Фонд продав частку в аутсорсері ITernal Group і реселері Cloudfresh. З Ufuture шляхи ще не розходяться. Разом вони хочуть скупити кілька малих аутосорсерів (50–200 людей), об’єднати в одну структуру й збільшити капіталізацію. «Василій Іванович сказав, що заробимо на інших бізнесах, а ucode нехай залишається грантовим», – підсумовує Горовий.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні