Школа програмування Mate academy залучила $1,9 млн. Вона навчає безкоштовно, але бере відсоток від зарплати – як це працює  /з особистого архіву
Категорія
Новини
Дата

Школа програмування Mate academy залучила $1,9 млн. Вона навчає безкоштовно, але бере відсоток від зарплати – як це працює 

3 хв читання

з особистого архіву

Українська онлайн-школа Mate academy залучила $1,9 млн інвестицій. Вона надає 4-місячний курс навчання програмуванню в обмін на 17% від зарплати після працевлаштування. Залучені інвестиції витратять на розвиток і експансію.

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Вчись зараз, плати потім – деталі бізнес-моделі та історія Mate academy

Mate academy у 2015–му запустила Анна Апостол. До цього вона працювала бізнес-девелопером в IT-компанії SoftBistro. У 2018–му до неї приєднався її чоловік, екс-співробітник Google Роман Апостол. Третім кофаундером є Макс Лисак, співзасновник Львівського бізнес-інкубатора Startup Depot. 

Для свого EdTech-стартапу вони обрали модель Income Share Agreement (ISA) – студент не платить за навчання, але зобовʼязаний ділитись відсотком від доходу після працевлаштування. Формулу вперше запропонував економіст Мілтон Фрідман у 1955 році, але широко застосування вона почала набувати лише в останнє десятиліття – на фоні зростання навчальних боргів у США та кадрового голоду в IT-індустрії.

Mate academy навчає веб-програмуванню, тестуванню, дизайну та рекрутингу. Якщо студент може займатись чотири місяці у щоденному режимі, він не платить за курс, але зобовʼязаний віддавати 17% від своєї зарплати протягом двох років після працевлаштування. Про яку суму може йти мова? Зарплата розробників-початківців с 2018 по 2021 рік зросла з $600 до $800 на місяць, свідчать дані DOU. Якщо спрогнозувати аналогічні темпи зростання на найближчі роки, нинішній випускник Mate academy заплатить близько $3500-4000. 

Школа програмування Mate academy залучила $1,9 млн. Вона навчає безкоштовно, але бере відсоток від зарплати – як це працює  /Фото 1

Зліва направо: засновники Mate academy Анна та Роман Апостол, Максим Лисак

Якщо часу на навчання з 9 до 6 немає, Mate academy пропонує «вечірній» формат – від 1700 гривень на місяць протягом двох років. Чи працюють такі формати? «У людей опускаються руки, бо їм набридає, а в Mate academy зацікавленні, щоб ти знайшов роботу. Вони в тебе вже вклали гроші, – говорить фронтенд розробник Ярослав Магрело, який закінчив курс у 2020–му. – Вони кожен день тиснуть, мотивують тебе, щоб ти не здався».

Mate academy заявляє про більш ніж 1500 працевлаштованих випускників. Магрело говорить, що з його групи знайшли роботу близько 80% студентів. Його перша робота була в BG Solutions, де він працював над онлайн–казино та отримував близько $700. Через рік він пішов працювати в німецьку аутсорс–компанію impltech. Тут йому платять $1700 на місяць.

Mate academy не розкриває фінансові показники, але компанія має близько 1000-1200 актуальних договорів, говорить CEO Роман Апостол. Це дозволяє оцінити місячний виторг близько у $200 000. Студентів, які відмовилися платити, ще не було й до суду не доходило, говорить CEO школи. За прострочення платежу нараховуються пеня розміром подвійної облікової ставки НБУ, каже публічна оферта.

Аналогічна із Mate academy модель в американської IT–школи Lambda, заснованої у 2016 році. Студенти також навчаються безкоштовно й сплачують 17% протягом двох років, коли влаштуються на роботу і їхня річна зарплата перевищує $50 000. Школа заявляла, що 74% випускників успішно знаходять високооплачувані місця. Business Insider пише, що працевлаштовується лише 30%, а студенти заробляють після навчання навіть менше, ніж раніше. Lambda загалом залучила $129,5 млн інвестицій та оцінюється у $260 млн, підраховує Pitchbook.

Навіщо стартапу новий раунд

Із моменту запуску в Mate academy було близько $650 000 інвестицій – гроші засновників, фондів TA Ventures і Flyer One Ventures, фаундера Intellias Михайла Пузракова.

У новому раунді на $1,9 млн Mate academy взяв участь пул естонських інвесторів: це Таавет Хінрікусі із Wise (Transferwise), Стен Тамвік із Teleport, Рагнар Сасс із Pipedrive, Мартін Вілліг із Bolt та представники фонду Honey Badger Capital. Всі вони раніше уже інвестували в українські компанії. Також вклався фонд Horizon Capital, повторно інвестували TA Ventures і Flyer One Ventures. Чеки – від $20 000 до $500 000, говорить Апостол. 

До цього раунду у нього й інших співзасновників був мажоритарний пакет акцій, свідчать дані про кіпрську юридичну особу стартапу. Скільки викупили інвестори та при якій оцінці пройшла інвестиція – не повідомляється. Мультиплікатори ISA-школ у світі – від 2X до 5X, це дозволяє оцінити Mate academy у суму до $10 млн.

«Програмування – нова англійська, – говорить Віталій Лаптенок, керуючий партнер Flyer One Ventures. – Mate academy зменшує поріг входу: не важливо, де живе студент чи які у нього доходи. Для початку потрібен лише інтернет та бажання». Гроші витратять на нові ринки, у планах Польща та США. Чим манить Америка?

 «Дуже дорога освіта, – говорить Роман Апостол. – Ми даємо дешевший продукт, який залежить від успіху студента». Для масштабування школа вже переклала платформу англійською й підготувала контент. 

Цього року Mate academy планує працевлаштувати 800 людей. «У нас win–win стратегія, – говорить Роман Апостол. – Завдяки цьому наші студенти знаходять роботу». У 2022-му школа має намір подвоїти цю цифру.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні