Школа програмування Mate academy залучила $1,9 млн. Вона навчає безкоштовно, але бере відсоток від зарплати – як це працює  /з особистого архіву
Категорія
Новини
Дата

Школа програмування Mate academy залучила $1,9 млн. Вона навчає безкоштовно, але бере відсоток від зарплати – як це працює 

3 хв читання

з особистого архіву

Українська онлайн-школа Mate academy залучила $1,9 млн інвестицій. Вона надає 4-місячний курс навчання програмуванню в обмін на 17% від зарплати після працевлаштування. Залучені інвестиції витратять на розвиток і експансію.

Вчись зараз, плати потім – деталі бізнес-моделі та історія Mate academy

Mate academy у 2015–му запустила Анна Апостол. До цього вона працювала бізнес-девелопером в IT-компанії SoftBistro. У 2018–му до неї приєднався її чоловік, екс-співробітник Google Роман Апостол. Третім кофаундером є Макс Лисак, співзасновник Львівського бізнес-інкубатора Startup Depot. 

Для свого EdTech-стартапу вони обрали модель Income Share Agreement (ISA) – студент не платить за навчання, але зобовʼязаний ділитись відсотком від доходу після працевлаштування. Формулу вперше запропонував економіст Мілтон Фрідман у 1955 році, але широко застосування вона почала набувати лише в останнє десятиліття – на фоні зростання навчальних боргів у США та кадрового голоду в IT-індустрії.

Mate academy навчає веб-програмуванню, тестуванню, дизайну та рекрутингу. Якщо студент може займатись чотири місяці у щоденному режимі, він не платить за курс, але зобовʼязаний віддавати 17% від своєї зарплати протягом двох років після працевлаштування. Про яку суму може йти мова? Зарплата розробників-початківців с 2018 по 2021 рік зросла з $600 до $800 на місяць, свідчать дані DOU. Якщо спрогнозувати аналогічні темпи зростання на найближчі роки, нинішній випускник Mate academy заплатить близько $3500-4000. 

Школа програмування Mate academy залучила $1,9 млн. Вона навчає безкоштовно, але бере відсоток від зарплати – як це працює  /Фото 1

Зліва направо: засновники Mate academy Анна та Роман Апостол, Максим Лисак

Якщо часу на навчання з 9 до 6 немає, Mate academy пропонує «вечірній» формат – від 1700 гривень на місяць протягом двох років. Чи працюють такі формати? «У людей опускаються руки, бо їм набридає, а в Mate academy зацікавленні, щоб ти знайшов роботу. Вони в тебе вже вклали гроші, – говорить фронтенд розробник Ярослав Магрело, який закінчив курс у 2020–му. – Вони кожен день тиснуть, мотивують тебе, щоб ти не здався».

Mate academy заявляє про більш ніж 1500 працевлаштованих випускників. Магрело говорить, що з його групи знайшли роботу близько 80% студентів. Його перша робота була в BG Solutions, де він працював над онлайн–казино та отримував близько $700. Через рік він пішов працювати в німецьку аутсорс–компанію impltech. Тут йому платять $1700 на місяць.

Mate academy не розкриває фінансові показники, але компанія має близько 1000-1200 актуальних договорів, говорить CEO Роман Апостол. Це дозволяє оцінити місячний виторг близько у $200 000. Студентів, які відмовилися платити, ще не було й до суду не доходило, говорить CEO школи. За прострочення платежу нараховуються пеня розміром подвійної облікової ставки НБУ, каже публічна оферта.

Аналогічна із Mate academy модель в американської IT–школи Lambda, заснованої у 2016 році. Студенти також навчаються безкоштовно й сплачують 17% протягом двох років, коли влаштуються на роботу і їхня річна зарплата перевищує $50 000. Школа заявляла, що 74% випускників успішно знаходять високооплачувані місця. Business Insider пише, що працевлаштовується лише 30%, а студенти заробляють після навчання навіть менше, ніж раніше. Lambda загалом залучила $129,5 млн інвестицій та оцінюється у $260 млн, підраховує Pitchbook.

Навіщо стартапу новий раунд

Із моменту запуску в Mate academy було близько $650 000 інвестицій – гроші засновників, фондів TA Ventures і Flyer One Ventures, фаундера Intellias Михайла Пузракова.

У новому раунді на $1,9 млн Mate academy взяв участь пул естонських інвесторів: це Таавет Хінрікусі із Wise (Transferwise), Стен Тамвік із Teleport, Рагнар Сасс із Pipedrive, Мартін Вілліг із Bolt та представники фонду Honey Badger Capital. Всі вони раніше уже інвестували в українські компанії. Також вклався фонд Horizon Capital, повторно інвестували TA Ventures і Flyer One Ventures. Чеки – від $20 000 до $500 000, говорить Апостол. 

До цього раунду у нього й інших співзасновників був мажоритарний пакет акцій, свідчать дані про кіпрську юридичну особу стартапу. Скільки викупили інвестори та при якій оцінці пройшла інвестиція – не повідомляється. Мультиплікатори ISA-школ у світі – від 2X до 5X, це дозволяє оцінити Mate academy у суму до $10 млн.

«Програмування – нова англійська, – говорить Віталій Лаптенок, керуючий партнер Flyer One Ventures. – Mate academy зменшує поріг входу: не важливо, де живе студент чи які у нього доходи. Для початку потрібен лише інтернет та бажання». Гроші витратять на нові ринки, у планах Польща та США. Чим манить Америка?

 «Дуже дорога освіта, – говорить Роман Апостол. – Ми даємо дешевший продукт, який залежить від успіху студента». Для масштабування школа вже переклала платформу англійською й підготувала контент. 

Цього року Mate academy планує працевлаштувати 800 людей. «У нас win–win стратегія, – говорить Роман Апостол. – Завдяки цьому наші студенти знаходять роботу». У 2022-му школа має намір подвоїти цю цифру.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд