Максим Поляков вклав в американську ракетну компанію Firefly Aerospace понад $210 млн, викупивши її активи після банкрутства. Через чотири роки американський уряд почав вимагати в українця продати його частку. Півтора місяці пошуку покупця закінчилися емоційним постом у Facebook про передачу акцій CEO компанії
Даруємо 40% знижки на річну підписку Forbes Digital. Пропозиція діє за промокодом SEPT40 до 18 вересня включно. Оформлюйте за посиланням.
Ключові факти
- Максим Поляков віддає всю частку в американській ракетній компанії Firefly, 58% акцій, співзасновнику та СЕО компанії Тому Маркьюзіку за $1. Про це він повідомив у емоційному пості у Facebook.
- Петро Іванов, директор з комунікацій Noosphere Ventures, що належить Полякову, на прохання Forbes підтвердити угоду сказав, що їм нічого додати до написаного у Facebook. Подальші запитання попросив адресувати Firefly та CFIUS. Firefly не відповіли на запит Forbes на момент виходу статті.
- Продати частку підприємець був змушений після вимог Комітету з іноземних інвестицій США. Влада вважає, що присутність Полякова, українського та британського громадянина, у списку акціонерів є загрозою національній безпеці. Покупця Noosphere Ventures шукали понад місяць.
- Близько $500 млн могла коштувати частка підприємця, якщо спиратися на оцінку Firefly в торішньому інвестиційному раунді. Через проблеми з владою продавати її могли з дисконтом.
- З $210 млн вкладених коштів Полякову та його фонду Noosphere Ventures вдалося повернути щонайменше $100 млн — на таку суму вони продали акції під час інвестраунду в травні 2021 року.
Ключова цитата
«Дорогі CFIUS, Військово-Повітряні сили та 23 агентства США, які зрадили мене і судять мене всіма своїми діями останні 15 місяців. Сподіваюся, тепер ви щасливі. Історія всіх вас розсудить. Макс любить Україну, і так, я маю український паспорт і я засновник Firefly! Прощай, моя пташка. Наприкінці цих днів я пишаюся, що зробив для моєї землі, душі та спадщини!!!» – написав на особистій сторінці Поляков.
Контекст
Поляков викупив активи техаської Firefly в 2017 році, коли та не змогла сплачувати борги. До цього компанія на чолі із співзасновником та СЕО Томом Маркьюзіком працювала над легкою ракетою три роки. Разом з українським підприємцем Firefly повністю змінила архітектуру ракети-носія та підхід до бізнесу. За чотири роки Поляков вклав у стартап понад $210 млн.
У 2021 році компанія залучила перший зовнішній раунд фінансування на $75 млн. Тоді Маркьюзік розповів CNBC, що компанію оцінили в «трохи більше мільярда». Через чотири місяці Firefly здійснила перший запуск ракети Alhpa. Усі наземні системи та перші етапи польоту пройшли нормально. Через надламані електроконтакти в ракети відмовив один із двигунів. На третій хвилині польоту Alpha втратила управління, і через систему припинення польоту її підірвали американські військові.
Поляков запевняв, що вересневий запуск ракети Alpha збільшив капіталізацію Firefly мінімум удвічі після попереднього раунду — до $2,5 млрд. Компанія збиралася залучити $300 млн до кінця 2021 року і планувала розглянути вихід на біржу в 2022 році, стверджує СЕО компанії Том Маркью.
У плани втрутився уряд США. Наприкінці грудня стало відомо, що Комітет з іноземних інвестицій США (CFIUS) у листопаді зажадав у Полякова продати частку. Американський уряд побоювався, що залучення українця до ракетного бізнесу США загрожує національній безпеці країни. Через Полякова інтелектуальна власність на технології Firefly, на думку влади, ризикувала потрапити до України, Росії чи іншої країни, яка розвиває свою ракетну програму.
Враховуючи сьогоднішній пост Полякова у Facebook, діалог із CFIUS розпочався ще 15 місяців тому – у листопаді 2020 року. Тоді ж підприємець та його фонд Noosphere Ventures вирішили змінити структуру власності Firefly, щоб вивести представників Noosphere з ради директорів та закрити доступ компанії до будь-якої інформації Firefly, крім фінансової. «Почасти ми пішли на це, щоб спростити наші контрактні відносини з урядом США, особливо для місій із метою національної безпеки», – пояснював СЕО Firefly Том Маркьюзік в інтервʼю Forbes у листопаді 2021 року.
На рішення залучити зовнішні інвестиції в травні 2021-го та зменшити частку також вплинув CFIUS. Поступитися владі Поляков вирішив і при вимозі продати всю частку – Noosphere Ventures повідомляла, що приверне інвестбанк для пошуку покупця. Визнавати, що він шкодить національній безпеці США, українець відмовився.
Крім Firefly в портфелі підприємця багато бізнесів, у тому числі космічні:
- хмарна платформа для аналізу геопросторових даних EOS Data Analytics;
- виробник оптики та супутникових платформ із ПАР Dragonfly;
- Флайт Контрол, у якій колишні інженери українського офісу Firefly Aerospace розробляють двигуни для місячного модуля американської компанії. В рамках Флайт Контрол працює проєкт SETS, який розробляє електродвигуни для супутників.
У них та інші проєкти Поляков вклав майже $100 млн. Задум підприємця – побудувати вертикально-інтегрований космічний холдинг, куди входитиме транспорт (Firefly) та компанії, які зможуть заробляти вже в космосі, включаючи Dragonfly та EOS DA. Тепер холдинг залишиться без своєї ракети.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.