У жовтні цього року пройшов кіберспортивний турнір The International 10 з Dota 2, де перемогла Team Spirit – команда зі Східної Європи, у складі якої грають два українці. Призовий фонд турніру склав рекордні $40 млн. Віталій «V1lat» Волочай, співзасновник студії Maincast та єдиний коментатор, який працював на всіх десяти чемпіонатах The International, розібрав економіку турніру
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
The International – найбільший кіберспортивний турнір не лише з Dota 2, а й у всій індустрії. Він вважається аналогом чемпіонату світу в інших видах спорту, перемога в якому є найвищим досягненням для гравців та команд з усього світу. Вперше він проводився у 2011 році – тоді перемогу здобула українська команда Natus Vincere, заробивши $1 млн. Загальний призовий фонд турніру становив $1,6 млн, що на той час було просто неймовірною сумою.
Для порівняння: на World Cyber Games, свого роду «кіберспортивній Олімпіаді», яка була головним турніром усього кіберспорту на початку 2000-х, призовий фонд у найпопулярніших дисциплінах сягав $50 000, зрідка завдяки спонсорам піднімаючись до $70 000–90 000. Але це була вершина. Зазвичай на найпрестижніших турнірах на кшталт DreamHack або ESWC призові становили 5 000–10 000 доларів або євро.
Спочатку ходили чутки, що на The International – 2011 розіграють якраз-таки $50 000, що за мірками Dota (навіть з поправкою на другу частину) здавалося межею мрій. Але коли Valve зробили анонс, що на турнірі розіграють $1,6 млн, з яких цілий мільйон дістанеться переможцю, всі довкола думали, що це жарт. Навіть коли я вже отримав запрошення і саме їхав коментувати турнір, все одно не міг до кінця повірити, що це станеться насправді.
Згодом The International став щорічною подією, і лише 2020 року через пандемію COVID-19 його перенесли на 2021 рік. Але на відміну від багатьох серійних турнірів на кшталт Worlds або мейджорів з CS:GO, де розмір призового фонду теж є традиційним атрибутом і змінюється приблизно раз на п'ятирічку, Valve вирішила використати для The International дещо інший підхід. Тож починаючи з 2013 року призовий фонд турніру поступово збільшувався і щороку встановлював новий рекорд за сумою призових – у 2021 році він перевищив $40 млн.
Як формується призовий фонд The International
Компанія Valve виділяє $1,6 млн у призовий фонд, решта його, починаючи з 2013 року, формується через краудфандинг: користувачі Dota 2 купують інтерактивну книгу-компендіум з колекційними картками гравців, фентезі-прогнозами, косметичними предметами та іншими нагородами. 25% від усіх внутрішньоігрових покупок у ньому надходить до призового фонду відповідного TI – таким чином головний внесок у сам турнір, як фінансовий, так і репутаційний, здійснюється звичайними гравцями.
Решта 75% від покупок залишаються компанії Valve, завдяки чому компанія довгий час не монетизувала сам турнір (спонсорська реклама з'явилася лише цього року), а також не продавала права на трансляцію чемпіонату. Висвітлення турніру відбувається на офіційних каналах Valve на Twitch, у самій грі Dota 2 та на SteamTV. Також будь-хто може висвітлювати The International на своєму особистому каналі, дотримуючись офіційних правил від компанії.
Аж до 2013 року лише перша вісімка команд отримувала грошовий приз – решта вирушала додому ні з чим. У 2014 році, коли призовий фонд різко підняли з $2,8 млн до $10,9 млн, гроші належали вже не восьми, а 12 командам. Лише з 2015 року загальний призовий фонд розподіляється між усіма учасниками турніру. Наприклад, ось скільки здобула кожна з 18 команд за підсумками The International 10.
Як розподіляють призовий фонд усередині команди
На відміну від класичного спорту, призовий фонд дістається не клубу, за який виступає команда, а саме гравцям. Але насамперед організація має сплатити від суми виграшу податок, який залежить від оподаткування кожної країни – від 15 до 40%. Наприклад, в Україні потрібно сплатити податок на прибуток 18%, а також ПДВ згідно з процедурою оподаткування країни.
Далі клуб, за який грає команда, забирає відсоток від виграшу. Він зазвичай прописаний у договорі між гравцями і у кожного клубу може бути різним. Деякі організації можуть взагалі не забирати частку від виграшу, а в деяких «комісія» становить 25%. Плюс у кожній команді є менеджер та тренер складу. У цьому розподілі вони найчастіше виступають самостійно, а чи не як частина організації. Їхній відсоток також може бути прописаний у контракті, у межах 1–4% від виграшу.
Сума, що залишилася, ділиться або порівну між п'ятьма гравцями, або так, як прописано у кожного в контракті (що трапляється значно рідше). За підсумками, кожному гравцю команди залишається в середньому 13% від тієї суми, яку всі із задоволенням смакують у заголовках новин. І оскільки ми не знаємо всіх умов контрактів, ми можемо лише припустити, що кожен з учасників Team Spirit пішов з турніру, отримавши приблизно $2 340 000. Це розрахунок виходячи з 13% від $18 млн.
Щороку повторюється та сама ситуація – спільними стараннями фанатів гри призовий фонд турніру The International стабільно оновлює рекорди. Питання лише в тому, чи це триватиме і далі? Чи побачимо ми суму понад $40 млн? Думаю, що це цілком можливо. Але тоді залишається питання: наскільки доцільно робити такий перекіс у бік одного-єдиного турніру і як це впливає на загальну екосистему не лише Dota 2, а й усього кіберспорту.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.