Категорія
Інновації
Дата

Пігулка від хаосу. Український стартап Finmap допомагає малому бізнесу наводити лад у фінансах. Що заважає йому коштувати $100 млн

Іван Каунов, Дмитро Дубілет, Олександр Соловей /Зображення згенеровано ШІ Shutterstock в співавторстві з Анною Наконечною

Іван Каунов, Дмитро Дубілет, Олександр Соловей. Фото: Getty Images та особистий архів Фото Зображення згенеровано ШІ Shutterstock в співавторстві з Анною Наконечною

Вести облік грошей в Excel‑таблиці – це не найкраща ідея, певні засновники Finmap Іван Каунов, 32, та Олександр Соловей, 31. «Через невдале управління грошима закривається 70% бізнесів», – каже Соловей. Бізнесмени разом із відомим IT-підприємцем Дмитром Дубілетом будують стартап, який допомагає малому бізнесу вести фінанси за десятки доларів на місяць. Чи вийде у них виростити історію на сотню мільйонів доларів

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Новий номер журналу Forbes Україна

Новий номер журналу Forbes Україна

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: список 250 малих і середніх компаній, лідерство генерала Залужного, падіння мільярдера Жеваго, детальна історія Dnipro-M та загалом майже два десятки текстів.

Finmap, заснований у 2018-му, пропонує підприємцям за кілька десятків доларів на місяць прибрати хаос з їхньої фінансової рутини. Сервісом користуються 3000 клієнтів у 50 країнах. Більшість – в Україні та Польщі, але є користувачі навіть в Африці та Австралії.

Капіталізація Finmap наразі – $10 млн, наступна позначка – $100 млн уже у 2025-му, розраховує Соловей. Але спочатку потрібно знайти гроші для фінансування швидкого зростання. Стартап уже чотири рази залучав інвестиції сукупно на $2,5 млн. Та цього бракувало, щоб поставити експансію на потік.

Нині компанія – у вимушеному режимі економії та пошуку додаткових доходів на вже освоєних ринках. Один із її фаундерів практично з початку війни служить у лавах ЗСУ. Окремий виклик – нові інвестиції треба шукати у розпал венчурної зими.

Як за таких умов стартап збирається стати міжнародним бізнесом з оцінкою в $100 млн?

Еврика на виробництві меблів 

Ідея Finmap – об’єднати всі рахунки бізнесу від карток власника до зарплатних і ФОПівських карт співробітників та інтегрувати їх із CRM-системами, криптобіржами й платіжними сервісами, чи то PayPal, чи то monobank.

Вона народилася шість років тому. Тоді випускник КПІ Соловей розвивав меблевий бренд Drommel, а компанія Business Lab Каунова, який має диплом маркетолога Могилянки, робила систему автоматизації для малого бізнесу.

Після знайомства через спільних друзів Соловей запросив Каунова налагодити процеси на його виробництві. Так і виник Finmap. У 2018-му підприємці вийшли з попередніх проєктів, вклавши у новий стартап усе, що вдалося виручити з екзитів – $200 000 на двох. Уже за п’ять місяців у Finmap був продукт і перші клієнти, а у 2019-му він залучив $50 000 з Ukrainian Startup Fund. 

Динамічний проєкт ледь не вбила перша ж серйозна криза, що збіглася з початком пандемії COVID-19. «Ми не розуміли, як робити SaaS-бізнес (Software as a Service, – Forbes), звільняли людей через брак грошей, хотіли закритися», – згадує Соловей.

Побороти безвихідь допоміг пост співзасновника monobank Дмитра Дубілета, який шукав проєкти під свій фонд ранніх інвестицій. «Сподобалися команда та перспективи зростання», – згадує Дубілет перший контакт із підприємцями, які написали йому просто у соцмережах. Інший вагомий плюс – готовність засновників значно спростити продукт, додає він.

У 2020-му Дубілет став третім кофаундером Finmap. Партнери не розкривають суму його інвестицій. За даними YouControl, Солов’ю належить частка у 43,8%, Каунову – 42,5%. Дубілет не фігурує у системі як засновник. «Я не дуже заглиблений у справи проєкту», – розповідає Дубілет, не вдаючись у деталі.

Фінансовий лад за $24

Finmap зараз – це 40 ремоут-працівників. Більше третини користувачів – іноземні компанії, решта – українські підприємці. «Як правило, це малий бізнес із 10–20 співробітниками», – підсумовує Соловей.

Рекрутинг-платформа Happy Monday користується Finmap з 2021-го. «Ми працюємо з великою кількістю малих щоденних транзакцій, вести їх облік вручну вимагало б окремої людини», – пояснює CEO Анна Мазур.

Перевага Finmap, на який Happy Monday перейшла зі схожого іноземного сервісу – інтеграція з українськими банками та сервісами, каже Мазур. Ефект – фінансовий облік займає в рази менше часу, додає вона.

Скільки це коштує? Місячна передплата в Україні – $24–40. У Польщі, яка теж є пріоритетним ринком, ціна вдвічі вища. Компанія надає й індивідуальні послуги, коли налаштувати систему обліку допомагає фахівець Finmap. Найбільший чек за цією передплатою закрили цьогоріч – $10 000.

Фаундери не розкривають фінрези Finmap, посилаючись на угоду про нерозголошення. «Але якби не здорова юніт-економіка (у SaaS-бізнесі – поняття, що означає прибутковість, – Forbes), ми не отримали б інвестицій», – каже Соловей.

Іван Каунов, Дмитро Дубілет, Олександр Соловей /надано пресслужбою

Іван Каунов, Дмитро Дубілет, Олександр Соловей Фото надано пресслужбою

Зима посеред війни

Після 24 лютого 2022-го Finmap втратив значну частину клієнтів та відмовився від ринків Казахстану та Грузії, де існував ризик натрапити на користувачів-росіян.

Інший виклик – до лав ЗСУ мобілізували фаундера – Івана Каунова. Факт служби співзасновника у війську ускладнює процес залучення інвестицій, визнає Соловей. Хоча уваги від інвесторів не поменшало, додає він.

Змінився й інвестиційний контекст: кон’юнктура на венчурному ринку стала іншою. «Якщо раніше фонди запитували про цифри потенційного зростання та експансію, то зараз – про EBITDA та комплаєнс», – розповідає на правах анонімності один із менеджерів Finmap. На початку 2022-го Finmap залучив $1,2 млн від міжнародних інвесторів, у лютому 2023-го – ще €1 млн. Найближчі плани – $2–5 млн інвестицій на зламі 2023–2024 років.

Залучити нові кошти – принципова річ для стартапу. Поки ж проєкту вистачає грошей, аби тримати бізнес на наявному рівні, зазначає співрозмовник серед менеджерів Finmap. «Нині ми перебуваємо в режимі раціональних видатків», – констатує він.

Що це означає? На відміну від кризи 2020-го, в компанії не було масових звільнень, але їй довелося закрити позиції, що працювали на далеку перспективу. «Якщо не залучити нових грошей, катастрофа не станеться, але ми залишимося бізнесом, що просто працює в невеликий плюс», – вважає менеджер Finmap.

Підприємець розширює свідомість

Аби досягти капіталізації у $100 млн, на яку орієнтуються фаундери Finmap, компанії треба цілитися у розвинені ринки – США, Канаду чи Велику Британію, вважає CEO фінтех-фонду N1 Никита Ізмайлов.

Finmap давно думає про масштабну експансію із сотнями тисяч потенційних клієнтів у Латинській Америці, Африці та Південно-Східній Азії. «Дорослішання – це коли ти думаєш про масштаби», – каже Каунов. Як це впливає на підприємця? Розширює свідомість, бо відтак твої клієнти є у всьому світі, пояснює він.

Фаундери визнають, що експансія не буде простою. Але з погляду венчурного світу Finmap уже пройшов вагомий шлях, певен Соловей. «Не померли під час народження, маємо відчутну кількість клієнтів і долаємо абсолютно реальні болі», – каже він.

Що попереду? Фаундери націлені на поетапне зростання стартапу: $100 млн – $1 млрд – IPO. План на найближчі роки – складна і наполеглива робота до оцінки у $100 млн. «З тієї точки подивимося, куди далі», – каже Соловей. Час думати про другу і третю частини плану ще точно не настав, певен підприємець.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні