Співробітники технологічних компаній ризикують зарплатою і бонусами заради змін – у багатьох випадках це спрацьовує
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Ракша Мутукумар покинула роботу інженерки в дослідницькій команді Google минулого літа, та це рішення в неї давно визрівало. Вона приєдналася до компанії у жовтні 2018-го після закінчення Технологічного інституту Джорджії – і саме в той час стала свідком деяких найбільш неспокійних років Google.
Мутукумар каже, що взяла участь у великому протесті працівників Google наприкінці 2018-го, коли 20 000 гуглівців на день залишили свої робочі місця, щоб виступити проти того, як їхня компанія розбирається зі справами про сексуальні домагання.
Наступного року, розповідає вона, їй довелося побачити, як Google звільнила чотирьох співробітників, які організували і взяли участь у протестах на День подяки, щоб не дати компанії виконувати, на їхню думку, неетичну роботу, зокрема вкладати контракти з Митно-прикордонною службою США.
Далі була пандемія, і Мутукумар зрозуміла, що хоче робити більше. Вона почала працювати з групою колег, які хотіли організувати профспілку в Google. Після смерті Джорджа Флойда вона стала волонтером – допомагала збирати кошти для увʼязнених протестувальників, щоб ті могли внести заставу, аби поїхати додому.
Вона розіслала своїм колегам посилання на сайти груп, що займаються реформою поліції, в разі якщо люди хотіли би зробити пожертви. Одне з таких посилань вело на сторінку GoFundMe, де були антиполіцейські висловлювання. Її колега поскаржився на неї у відділ кадрів, який попередив її не робити такого надалі.
Мутукумар пішла з компанії у червні 2021-го, щоб приєднатися до YA-YA Network, неприбуткової організації, яка навчає й підтримує молодих активістів. «Я не відчувала, що моя робота важлива, – пояснює вона. – Я виконувала свої завдання з підтримки увʼязнених і могла допомогти десятьом людям за раз. А потім я поверталася на роботу, де робила невеликі зміни в інтерфейсі користувача чи щось таке, що люди, можливо, і помітять, але на тлі того, що відбувалося в світі, це здавалося несуттєвою краплею в морі».
Мутукумар належить до хвилі молодих співробітників технологічних компаній, які займають усе більш активну позицію щодо політики їхніх роботодавців у питаннях найму, культурного різноманіття, соціальної справедливості та низки інших проблем, від роботи на державні служби до геополітичних ситуацій, наприклад, стосовно цензури в Китаї.
У всіх на слуху зараз приклад Френсіс Хоген, колишньої спеціалістки з даних у Facebook, яка відкрила світу десятки тисяч внутрішніх документів компанії, що підкреслюють неприйнятні, на її думку, дії гіганта соціальних медіа. Але цей рух зачепив більшість найбільших технологічних компаній США, і він лише розростається.
Незадоволених співробітників тепер тисячі, і вони працюють у компаніях, таких як Google, Facebook, Apple і Netflix. Багато з них кажуть, що готові втратити високооплачувані роботи, бонуси й стабільність заради того, щоб боротися проти того, що вони вважають несправедливістю на робочому місці і нерівністю в місіях їхніх компаній.
У деяких випадках технокомпанії змушені змінювати свої позиції або риторику після публічних протестів їхніх упертих співробітників.
«Співробітники виходять на протести заради широкого спектру проблем, серед яких вимоги вищих зарплат, збільшення часу дистанційної роботи, тривалості лікарняних і відпусток, – каже Ніколас Блум, викладач економіки в Стенфорді. – Це також дає їм наснагу боротися за зміни в ставленні їхніх компаній до змін клімату, культурного різноманіття і соціальної етики».
Хвиля протесту співробітників вже дала реальні плоди. Колишня співробітниця Facebook Хоген, наприклад, довго і ретельно збирала внутрішні документи, коли помітила, що її компанія неодноразово обирала прибутки замість «того, що добре для загалу».
Розкриття цих документів призвело до потоку негативу в ЗМІ, слухання в Конгресі й вимог від генеральних прокурорів штату надати більше інформації про те, як соціальна мережа розбирається з дезінформацією про вакцинацію.
«Ми завжди були компанією, яка глибоко цінує вираження власної думки, і в нас є політика для співробітників, яка визначає очікування компанії в питанні ввічливого спілкування», – сказала Кадіа Корома, представниця Facebook, яка стала Meta після Хоген-кризи, на запитання про те, чи підтримує компанія такі прояви активізму. А Google, тим часом, відмовилася давати коментар щодо цієї історії.
Apple, яка хвалиться вірністю своїх співробітників і клієнтів, але яка також має репутацію прихильника корпоративної секретності, має розбиратися з усе більш неспокійною й незадоволеною робочою силою. Apple цього року отримала девʼять скарг, які спрямували до Національної комісії з питань робочих відносин (NLRB) через несправедливе поводження зі співробітниками. Це суттєва цифра для виробника айфонів, адже за 10 років (без урахування поточного) таких заяв було всього чотири.
Одна з цьогорічних скарг надійшла від Яннеке Перріш, колишньої програмної менеджерки в Apple, яку звільнили в жовтні після того, як Apple звинуватила її у витоку запису загальних зборів компанії у ЗМІ. Перріш каже, що співробітники не організовувалися в групи до цього року, доки не зрозуміли, що колективні дії можуть бути ефективними.
У квітні Apple найняла Антоніо Ґарсія Мартінеса, щоб той очолив команди, які займаються рекламою продуктів компанії. І це попри скарги співробітників про уривок з його мемуарів «Мавпа хаосу» (Chaos Monkey) 2016-го, де він зневажливо висловився про жінок у Кремнієвій долині. Понад 2000 співробітників Apple підписали петицію проти його приходу в компанію. Наступного місяця Ґарсія Мартінес більше не працював у Apple.
«Такого результату ми не очікували, – сказала Перріш. – Історія показує, що керівництво Apple не схильне дослухатися до співробітників-активістів, та й не було в історії Apple прикладу того, щоб її співробітники збиралися разом на захист чого-небудь. Тому такий результат справді змінив правила гри і все майбутнє активізму в Apple».
Коли Apple у червні оголосила про те, що на 100% припинить дистанційну роботу, а співробітники повинні бути в офісах три дні на тиждень, епплівці знову зібралися заради протесту. Вони запустили петиції, зібравши понад 1000 підписів. Apple ще не піддалася на вимоги протестувальників, але відтермінувала повернення до офісів до 2022-го через швидке поширення штаму коронавіруса «Дельта». Apple відмовилася коментувати це питання.
Цього ж літа Шер Скарлетт, програмна інженерка в Apple, спробувала зібрати дані про зарплати за допомогою опитування, щоб визначити, чи існує нерівність в оплаті праці, зокрема, між чоловіками і жінками на однакових посадах. За словами Скарлетт, її опитування про зарплати є одним із кількох, які влаштували співробітники Apple цього року, а попередні опитування отримали зауваження від компанії.
«Людина, яка почала інше опитування, сказала мені, що компанія назвала таке опитування «забороненим», бо воно спрямоване на збір інформації про культурне різноманіття й інклюзивність із наголосом на стать», – розповіла Скарлетт. За вказівкою з відділу кадрів Apple, інші опитування прибрали колонку, де запитувалося про стать, каже Скарлетт.
«Ми завжди були й продовжуємо бути відданими тому, щоб створювати та підтримувати позитивну й інклюзивну атмосферу на робочих місцях, – сказав представник Apple. – Ми серйозно ставимося до усіх зауважень і ретельно розслідуємо всі скарги. Але заради поваги до конфіденційності всіх задіяних осіб ми не обговорюємо деталі про справи конкретних співробітників».
Після того, як Скарлетт почала власне опитування про зарплату, за її словами, колеги в Apple почали говорити їй про те, що їхні керівники забороняють їм брати участь у її опитуванні про зарплату або й взагалі говорити про власні зарплати.
«Людям казали взагалі зі мною не говорити, що це може погано вплинути на їхню карʼєру», – розповідає Скарлетт. Попри це, вона стверджує, що відділ кадрів не звʼязувався з нею з приводу її опитування.
Скарлетт почала розповідати в Twitter про проблеми з відкритістю інформації про зарплату. «Якщо ви співробітник Apple і ваш керівник або хтось із команди відносин між співробітниками казав вам не брати участі в опитуванні про зарплату, не казати про вашу зарплату або на вас тиснули через ваше бажання говорити про це, будь ласка, напишіть мені або до офісу NLRB в Окленді», – запостила вона на початку вересня, зібравши 400 ретвітів і 1790 лайків.
Що більше Скарлетт виступала в медіапросторі, то більше вона почала отримувати повідомлень й е-листів від колишніх співробітників Apple і нинішніх своїх колег. Вони розповідали свої історії дискримінації на робочому місці, особливо багато їх було від співробітників фірмових магазинів Apple.
«Я намагалася вигадати щось, щоб допомогти цим сотням людей, які зверталися до мене», – сказала Скарлетт. Вона зустрілася з кількома іншими співробітниками Apple, серед них і Перріш, яких також дуже зачепили ці історії. Разом вони вирішили започаткувати #AppleToo, групу співробітників-активістів, яка збирає усі ці історії про різні проблеми – від сексизму до расизму, гомофобії та інших видів дискримінації.
На сьогодні #AppleToo отримала історії від майже 800 колишніх і нинішніх співробітників Apple. Скарлетт повідомила, що понад 60% із них прийшли від працівників ритейлу, а інші від тих, хто працює в корпоративних командах і в Apple Care. Багато хто просить не оприлюднювати їхні історії, а інші відкрито дозволяють це робити. Перріш допомагає керувати акаунтом #AppleToo в Medium, де вже опубліковано 30 таких розповідей.
Невдовзі після створення #AppleToo, розказує Перріш, компанія розпочала розслідування того, чи зливала вона запис із загальних зборів Apple виданню Vox Media. Хоч Перріш наполягає на тому, що вона цього не робила, та компанія звільнила її, заявивши, що вона «взяла участь у порушенні політики Apple, зокрема, але не лише тоді, коли втрутилася в хід розслідування, видаливши файли на корпоративному обладнанні після того, як їй конкретно сказали цього не робити». Перріш все ще в пошуках справи для себе, а також надалі публікує історії на сторінці #AppleToo.
А Скарлетт тим часом пішла з компанії 19 листопада. «У нас з Apple розбіжність у поглядах, але деталі цього конфлікту конфіденційні, – сказала вона. – Я хочу працювати десь, де я можу звернутися до лідерів і відкрито говорити про будь-які проблеми, з якими до мене приходять люди. Зараз у мене є велика платформа, і я хочу, щоб люди знали, що вони можуть прийти до мене і я знайду спосіб їм допомогти».
В останній день роботи Скарлетт у компанії Apple оновила інформацію на внутрішньому сайті відділу кадрів, куди внесла зміну в формулювання прав співробітників.
«Наша політика не забороняє співробітникам вільно говорити про свої зарплати, робочі години чи умови праці, – написала компанія. – Ми закликаємо кожного працівника, який занепокоєний тим чи іншим питанням, порушувати їх так, як комфортно йому чи їй, всередині своєї команди чи поза її межами. Зокрема, такі співробітники можуть звернутися до своїх безпосередніх керівників, будь-якого керівника Apple, відділу підтримки співробітників або відділу кадрів».
А от Netflix зіткнувся з, напевно, найбільшим публічним протестом співробітника і кризою у відносинах із громадськістю цього року. Десятки працівників компанії, які належать до спільноти ЛГБТ+, та союзники цієї спільноти організували протест у лос-анджелеському офісі через рішення стримінгової платформи зняти шостий і останній випуск виступів стендап-коміка Дейва Шапелла під назвою The Closer. Спільнота трансгендерів і їхніх союзників повідомила, що 72-хвилинний виступ містить трансфобний контент, що пропагує упередження.
Тед Сарандос, гендиректор Netflix, розіслав всередині компанії е-листи, в яких захищає це рішення заради свободи творчості. «Там буде те, що може вам здатися образливим, – написав він в одному з таких листів. – Але ми намагаємося запропонувати розважальний контент для людей із різними смаками, різними рівнями чутливості і різними переконаннями, і я вважаю, що цей випуск відповідає такій стратегії».
Терра Філд, програмна інженерка в Netflix, була однією зі співробітників-трансгендерів, які висловилися проти свого роботодавця у Twitter. Цей її пост ретвітнули майже 19 000 разів. «Компанія не вважає, що цей виступ містить трансфобний контент. Ну і, звісно ж, люди, які вирішують трансфобний це контент чи ні, є цисгендерами, – написала Філд. – Але цисгендери не можуть вирішувати, що є або не є трансфобним».
Невдовзі після публікації цього вірусного посту Філд відсторонили від роботи, але дуже скоро відновили на посаді. Компанія заявила, що її відсторонили за те, що вона нібито у вигляді протесту намагалася зайти на квартальні збори, на які її не запрошували.
Попри рішення її роботодавця підтримати виступи Шапелла, Філд знайшла позитивний бік у всій цій ситуації. «Всередині компанії значно більше людей вийшли з тіні, і вони не приховують своєї сутності, – пояснила вона. – А ще ми побачили неймовірну підтримку від союзників, яку навряд можна було б побачити два або навіть пʼять років тому».
Netflix не відповів на запит про коментар до цієї історії.
Попри те, що її відновили на посаді, Філд звільнилася з Netflix 21 листопада. У заяві на звільнення вона процитувала Б. Пейджелс-Майнор, ще одну співробітницю-трансгендера Netflix, яку звільнили після протесту, звинувативши у витоку внутрішніх документів.
«Неможливо висловити, якою важливою була для мене група підтримки працівників-трансгендерів компанії весь той час, що тут працювала. Це була неймовірна честь бути її частиною, бачити як до кількох членів із часом приєдналися десятки, – написала вона в заяві про звільнення, яку надали Forbes. – Компанія надає перевагу спортивним метафорам, коли йдеться про команди, та коли мова йде про нашу групу, то єдине слово, яким я можу описати свої почуття до вас, – це родина».
Вона додала: «Я візьму місяць на відпочинок, щоб відновитися і вирішити, що я хочу робити далі».
В той час як активізм працівників технологічних компаній набув більших масштабів із часу пандемії, працівники, а також експерти індустрії погоджуються, що це лише початок.
«Це, беззаперечно, рух, – впевнена Мутукумар. – Інформаторка Facebook, протести в Netflix. Таке враження, ніби щотижня працівники технокомпаній організовуються і роблять щось потужне. Думаю, люди починають усвідомлювати, що ми, працівники, маємо більше спільного між собою, ніж із керівниками, які обирають бачення для наших компаній».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.