Категорія
Життя
Дата

Цілі напрямки медицини можуть зникнути незабаром. Які лікарі будуть затребувані у майбутьному

3 хв читання

Ілюстрація Getty Images

Ілюстрація Getty Images

Зміни в медицині істотно зачеплять діагностичний напрямок і хірургію. Також може зникнути частина вузьких спеціалізацій, тому що все більш затребуваними будуть лікарі загальної практики

Професійні орієнтири і спеціалізація в медичній галузі завжди спрямовані в бік світових трендів. Наприклад, в періоди інтенсивного аграрного зростання набирали обертів напрямки, пов'язані з фітотехнологіями, а в періоди розвитку IT медичні спеціалізації потребують трансформацій в бік комп'ютерних технологій.

Крістофер Піссарідес, нобелівський лауреат з економіки, в лекції «Людський капітал після четвертої індустріальної революції» (Human Capital in the Fourth Industrial Revolution), зазначив, що залишилося зовсім небагато областей, де людина не співпрацює з робототехнікою. І одна з них – охорона здоров'я.

У зв'язку з цим виникне необхідність розвивати такі спеціалізації в охороні здоров'я.

  1. Управління медичними проектами, в тому числі IT-проектами.
  2. Медичні аналітики і розробники ПЗ.
  3. Оператори медичної робототехніки.
  4. Інженери медичної техніки.

Багато методів і навіть медичних спеціалізацій, ймовірніше, просто зникнуть, стираються кордони між лікарями різних спеціалізацій. Світова тенденція до повернення фахівців загальної практики, сімейних лікарів буде наростати. При цьому деякі нові спеціалізації стануть набагато популярнішими.

Цікаві дослідження провів Університет Манчестера (University of Manchester) для британської системи охорони здоров'я в 2014 році, а також визначив ключові напрямки, які потребують розвитку вже до 2030 року:

  • нейробіологія та нейромедицина;
  • фахівці генетичного аналізу;
  • фахівці регенеративних технологій;
  • технологи персоналізованої медицини.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), Україна входить до числа країн, у яких населення швидко старіє. Ситуація, що склалася, в основному пов'язана з низьким рівнем технологічної бази державної охорони здоров'я. Тому саме приватна медицина буде формувати тенденції до розвитку нових професій у медицині.

У контексті попередження старіння та збільшення тривалості життя лідируватимуть п'ять ключових напрямків.

1. Біомолекулярні технології та молекулярні технології в цілому. Сюди ж можна віднести все клітинні технології з високою біодоступністю для людини.

2. Квантові методи й інформаційна медицина. А також все, що пов'язано з комп'ютерними технологіями.

3. Медична дієтологія і всі її похідні (іммунодієтологія, макробіотика тощо). Інші напрямки, пов'язані з харчуванням людини, ймовірно, залишаться у вигляді вторинних.

4. Роботизована й малоінвазивна хірургія та стаціонари одного дня, яких торкнуться найбільші зміни з розвитком технологій.

5. Освітня медицина. Також спостерігається тенденція до повернення спеціалізації лікарів-гігієністів, які відповідають за медичну освіченість пацієнтів.

6. Антивікову медицину вже практично виділено в окремий сегмент медичної галузі, і ця тенденція буде лише посилюватися.  

Цікавий досвід Японії, а саме Університетської лікарні Кіото, основним пріоритетом якої стало створення бази медичних показників старіння населення, а також моніторингу їх змін для ефективної розробки заходів своєчасного реагування. Той випадок, коли межі профілактики та терапії поєднуються, що потребує нових спеціалізацій.

7. Діагностична медицина.

Поява окремої спеціалізації універсальних лікарів-діагностів – питання часу. Кількість апаратної діагностики та складного обладнання буде тільки зростати. Разом із цим росте і складність програмного забезпечення. Тривале навчання вмінню працювати на кожному медичному апараті, поєднуючи повсякденну клінічну діяльність зі звичайними прийомами, стане більш складнішим.

При цьому в усі часи стабільно розвиваються такі напрямки медицини.

1. Профілактична та освітня медицина.

У різні історичні періоди ці медичні спеціалізації мали різні назви. Головне їхнє завдання – інформувати про основні функції організму та навчання людей первинній медичній допомозі. Сьогодні це називається превентивною медициною.

2. Невідкладна медицина та хірургія.

Сюди відноситься вся терапія гострих станів і станів середньої тяжкості. Цікаво, що саме на цей напрямок припадає найбільший відсоток медичних установ у всіх країнах світу в будь-який історичний період. Тому, ймовірно, така тенденція збережеться й надалі.

3. Відновлювальна медицина.

Сюди входить весь санаторно-курортний напрямок, медична реабілітація та реабілітація після будь-яких гострих станів.

Розвивати ці три напрямки – це завжди користуватися попитом.

Клінікам, побудованим на повністю революційних технологіях (наприклад, IT-технологіях), або клінікам одного методу ще непросто конкурувати зі зрозумілими більшості принципами роботи класичних медичних установ. Але це лише питання часу.

Матеріали по темі

 

Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд