Протез Esper Bionics /з офіційного сайту
Категорія
Інновації
Дата

Український стартап Esper Bionics на обкладинці Time. Їхній робопротез – один із 200 кращих винаходів 2022 року. Що про нього відомо

2 хв читання

Розробка Esper Bionics Фото з офіційного сайту

Стартап Esper Bionics засвітився на обкладинці журналу Time. Видання віднесло його до списку 200 найкращих винаходів за 2022 рік. В українському інфопросторі засновники з’являються нечасто. Що відомо про їхній продукт та бізнес?

Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного! 

«Найважливішою технологією, розробленою в найближчі 30 років, буде електроніка всередині людського тіла», – говорить Time співзасновник і CEO Esper Bionics Дмитро Газда. Його стартап розробляє протези для кінцівок. До електроніки в тілі ще далеко. 

Єдиний готовий продукт – «розумна» роборука Esper Hand вагою 380 г. Протез має 24 датчики, які вловлюють та обробляють м’язову активність і мозкові імпульси, щоб активувати дію в руці. Розробники стверджують, що обмін інформацією між пристроєм та людським мозком йде через нейрокомпʼютерний інтерфейс (brain-computer interface).

Хардвер підкріплюється власним софтом. Esper Control — система неінвазивних сенсорів для зчитування мʼязової активності та передачі сигналів мозку, і Esper Platfrom — хмарна платформа, яка використовує алгоритми машинного навчання для персоналізації контролю роборуки.

Завдяки DSP – цифровій обробці сигналів – дані передаються в хмару. З часом протез починає «розуміти» часто повторювані алгоритми людських рухів та вчиться їх передбачати. На чиїх грошах ріс стартап з обкладинки Time і чого він встиг досягти? 

Протез Esper Bionics на обкладинці Time

Руку на продаж. Що зробив Esper Bionics за три роки    

Стартап офіційно запустився у 2019 році. У нього троє співзасновників – лікар-дерматолог Дмитро Газда, фінансистка за освітою Анна Белеванцева (учасниця списку «30 до 30» від Forbes Україна в 2021 році) та розробник Ігор Ільченко.

На старт знадобилося $150 000 із попередніх бізнесів Газди. До того як зайнятися протезуванням, він запустив бренд меблів MZPA, бренд домашнього декору Ohhio та виробника крісел-мішків Poparada. У 2019-му Esper Bionics виграв 1 млн грн в українському конкурсі інженерних проєктів Vernadsky Challenge. Ще за рік отримав $50 000 від Українського фонду стартапів (USF) та фінансування від акселератора із Кремнієвої долини Alchemist. Також на рахунку винахідників «воєнний» грант від Google for Startups.

Однак це не основні інвестори. У серпні 2020 року Esper Bionics підняв раунд від українського фонду SMRK (венчурний фонд Олександра Косована з MacPaw). Сума не розголошувалася, але середній чек фонду – $750 000.

Попри війну у 2022-му сукупна оцінка українських стартапів у портфелі SMRK підскочила на 5%, казав у липні Forbes керуючий партнер фонду Андрій Довженко. Здебільшого за рахунок трирічного виробника робопротезів. Вже під час повномасштабного вторгнення фонд вдруге вклався в Esper Bionics – стартап отримав нову підвищену оцінку. Таким чином загальна сума інвестицій, за оцінками Forbes, не перевищує $2,5–3 млн.

Засновники Esper Bionics /з особистого архіву

Засновники Esper Bionics Фото з особистого архіву

Довженко називає Esper Bionics найбільш життєстійким стартапом у їхньому портфелі поряд з Ajax, Competera і Turnkey Lender. Останній нещодавно увійшов до списку молодих зірок української стартап-сцени за версією Dealroom.

Проте про бізнес засновники Esper Bionics розказують мало. У команді – два десятки людей. Основна розробка – в Україні. Частина співробітників працює у Берліні, відділ продажів і фаундери – у Нью-Йорку.

«Активно працюємо, розуміємо, що можемо допомогти багатьом в Україні зараз, тому стимул як ніколи», – говорила Forbes Белеванцева у червні. На той час продукт проходив тестування у кількох американських клініках, Белеванцева сподівалася невдовзі розпочати перші поставки пристроїв до України.

Протез отримав схвалення від американського медичного регулятора FDA й дозвіл на продажі у США та співпрацю із американськими страховими компаніями. У 2020 році компанія повідомляла виданню Liga, що вартість протезу в Україні буде $6000, на розвинутих ринках – $10 000–16 000. Однак актуальних цін станом на 2022 рік на сайті компанії немає. Офіційних повідомлень про старт продажів не було.

Уточнення: у третьому абзаці додано софтові рішення стартапу.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд