Протез Esper Bionics /з офіційного сайту
Категорія
Інновації
Дата

Український стартап Esper Bionics на обкладинці Time. Їхній робопротез – один із 200 кращих винаходів 2022 року. Що про нього відомо

Розробка Esper Bionics Фото з офіційного сайту

Стартап Esper Bionics засвітився на обкладинці журналу Time. Видання віднесло його до списку 200 найкращих винаходів за 2022 рік. В українському інфопросторі засновники з’являються нечасто. Що відомо про їхній продукт та бізнес?

🎂 День народження у нас — подарунки вам. Forbes Ukraine чотири роки, тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом FORBES4 до 31 березня. Оформлюйте зараз за цим посиланням

«Найважливішою технологією, розробленою в найближчі 30 років, буде електроніка всередині людського тіла», – говорить Time співзасновник і CEO Esper Bionics Дмитро Газда. Його стартап розробляє протези для кінцівок. До електроніки в тілі ще далеко. 

Єдиний готовий продукт – «розумна» роборука Esper Hand вагою 380 г. Протез має 24 датчики, які вловлюють та обробляють м’язову активність і мозкові імпульси, щоб активувати дію в руці. Розробники стверджують, що обмін інформацією між пристроєм та людським мозком йде через нейрокомпʼютерний інтерфейс (brain-computer interface).

Хардвер підкріплюється власним софтом. Esper Control — система неінвазивних сенсорів для зчитування мʼязової активності та передачі сигналів мозку, і Esper Platfrom — хмарна платформа, яка використовує алгоритми машинного навчання для персоналізації контролю роборуки.

Завдяки DSP – цифровій обробці сигналів – дані передаються в хмару. З часом протез починає «розуміти» часто повторювані алгоритми людських рухів та вчиться їх передбачати. На чиїх грошах ріс стартап з обкладинки Time і чого він встиг досягти? 

Протез Esper Bionics на обкладинці Time

Руку на продаж. Що зробив Esper Bionics за три роки    

Стартап офіційно запустився у 2019 році. У нього троє співзасновників – лікар-дерматолог Дмитро Газда, фінансистка за освітою Анна Белеванцева (учасниця списку «30 до 30» від Forbes Україна в 2021 році) та розробник Ігор Ільченко.

На старт знадобилося $150 000 із попередніх бізнесів Газди. До того як зайнятися протезуванням, він запустив бренд меблів MZPA, бренд домашнього декору Ohhio та виробника крісел-мішків Poparada. У 2019-му Esper Bionics виграв 1 млн грн в українському конкурсі інженерних проєктів Vernadsky Challenge. Ще за рік отримав $50 000 від Українського фонду стартапів (USF) та фінансування від акселератора із Кремнієвої долини Alchemist. Також на рахунку винахідників «воєнний» грант від Google for Startups.

Однак це не основні інвестори. У серпні 2020 року Esper Bionics підняв раунд від українського фонду SMRK (венчурний фонд Олександра Косована з MacPaw). Сума не розголошувалася, але середній чек фонду – $750 000.

Попри війну у 2022-му сукупна оцінка українських стартапів у портфелі SMRK підскочила на 5%, казав у липні Forbes керуючий партнер фонду Андрій Довженко. Здебільшого за рахунок трирічного виробника робопротезів. Вже під час повномасштабного вторгнення фонд вдруге вклався в Esper Bionics – стартап отримав нову підвищену оцінку. Таким чином загальна сума інвестицій, за оцінками Forbes, не перевищує $2,5–3 млн.

Засновники Esper Bionics /з особистого архіву

Засновники Esper Bionics Фото з особистого архіву

Довженко називає Esper Bionics найбільш життєстійким стартапом у їхньому портфелі поряд з Ajax, Competera і Turnkey Lender. Останній нещодавно увійшов до списку молодих зірок української стартап-сцени за версією Dealroom.

Проте про бізнес засновники Esper Bionics розказують мало. У команді – два десятки людей. Основна розробка – в Україні. Частина співробітників працює у Берліні, відділ продажів і фаундери – у Нью-Йорку.

«Активно працюємо, розуміємо, що можемо допомогти багатьом в Україні зараз, тому стимул як ніколи», – говорила Forbes Белеванцева у червні. На той час продукт проходив тестування у кількох американських клініках, Белеванцева сподівалася невдовзі розпочати перші поставки пристроїв до України.

Протез отримав схвалення від американського медичного регулятора FDA й дозвіл на продажі у США та співпрацю із американськими страховими компаніями. У 2020 році компанія повідомляла виданню Liga, що вартість протезу в Україні буде $6000, на розвинутих ринках – $10 000–16 000. Однак актуальних цін станом на 2022 рік на сайті компанії немає. Офіційних повідомлень про старт продажів не було.

Уточнення: у третьому абзаці додано софтові рішення стартапу.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні