Категорія
Інновації
Дата

У криптобізнесі повно каверз. Як стартапам підготуватися до легальної роботи на українському ринку віртуальних активів

3 хв читання

У криптобізнесі повно каверз. Як стартапам підготуватися до легальної роботи на українському ринку віртуальних активів /Ілюстрація Getty Images

Ілюстрація Getty Images

Віртуальні активи повинні повністю легалізувати в Україні до 2022 року, запевняють у Міністерстві цифрової трансформації. Законопроєкт про це вже прийнято у першому читанні. Як правильно «вийти з тіні»? Щоб підготуватися до отримання дозволу або ліцензії, потрібно врахувати кілька базових рекомендацій

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Що потрібно знати про відкриття банківського рахунку

Загальна тенденція бізнесу у сфері віртуальних грошей – легалізація. Перш ніж поговорити про конкретні вимоги, потрібно торкнутися базового питання – відкриття банківського рахунку. В якій би країні ви не працювали, без цього не вийде виплачувати зарплати співробітникам, орендувати офіси і платити за рахунками.

Існує кілька рівнів банківських послуг для бізнесу, який працює з віртуальними валютами.

  1. Перший рівень – відкриття банківського рахунку для здійснення фіатних транзакцій.
  2. Другий рівень – рішення для гаманців, завдяки яким клієнти компанії можуть зберігати цифрові активи на своєму банківському акаунті без використання приватних ключів криптогаманців.
  3. Третій рівень – робота з біржами, такими як Kraken або Binance, яка включає криптовалютні та фіатні біржові операції.

Приміром, у Швейцарії, провідній юрисдикції у царині віртуальних валют, яка налічує 11 криптокомпаній-єдинорогів, усі види послуг надають лише кілька банків.

Скромний вибір – не єдина проблема. Незалежно від юрисдикції, основна проблема полягає у тому, що багато банків асоціюють віртуальні валюти з відмиванням грошей або фінансуванням тероризму. На цій підставі криптовалютним компаніям відмовляють в обслуговуванні.

Це необґрунтовано. На відміну від готівки, операції з віртуальними активами можна безперешкодно відстежувати і визначати джерела походження грошей. В основі криптовалют лежить блокчейн – технологія, яка дозволяє зберігати дані про всі транзакції в одному місці без можливості їх видалення або зміни. Оскільки більшість віртуальних валют працюють на публічному блокчейні, дані прозорі і доступні для кожної людини в інтернеті, а не тільки обраним аудиторам.

Найкраща тактика для регуляторів – співпраця. Коли у 2017 році стався бум ICO, швейцарський фінансовий регулятор (FINMA) запустив програму підтримки для криптостартапів, вихідці з яких у колаборації з держорганом і пояснювали банкам, із чим їм доведеться мати справу. Завдяки цьому FINMA однією з перших дала визначення різних видів токенів, а у подальшому зробила Швейцарію однією з кращих юрисдикцій для блокчейн-бізнесу.

Матеріали по темі

Як пройти процедури AML і KYC

Міжнародні організації на кшталт FATF ефективно борються з відмиванням грошей по світу і просувають рекомендації щодо регулювання ринку віртуальних валют. Україна – теж член FATF, тому їх варто враховувати і місцевому бізнесу.

Як переконати банк, що ваші клієнти не займаються злочинною діяльністю? Є спеціальні інструменти. Найбільш ефективне ПО у цій сфері у Elliptic, Chainalysis і Crystal. Завдяки цьому софту комплаєнс-департамент може відстежити походження активів, оцінити можливі ризики і ухвалити рішення про те, чи слід обслуговувати клієнта і проводити певну транзакцію чи ні. Як порівняти зі стандартними AML-інструментами, це коштує недорого. Сукупний бюджет може досягати до $50 000, але крім грошей буде потрібна ще і відповідна експертиза.

Інша умова для крипто- або фінтех-бізнесу – забезпечити проведення процедури KYC. Для криптобіржі і будь-якої іншої компанії, що працює з активами клієнтів, необхідний мінімум – це інформація про імʼя клієнта, його поштова та e-mail адреси, номер телефону, а також паспортні дані та ІПН. Для цього провідні фінтех-компанії використовують такі інструменти, як Elliptic і Onfido. Вони підходять і для фіатних операцій. Але перш ніж переводити все на «цифрові рейки», бізнесу потрібно змінити внутрішні документи і адаптувати політики. Не можна відразу запускати нові бізнес-процеси.

Найдорожче в KYC-системах – капітальні витрати на інтеграцію. Надалі верифікація обходиться недорого і коштує від $0,5 до $5 за перевірку одного користувача. До того ж і AML, і KYC-інструменти можна інтегрувати за два тижні і менше – це швидко за мірками фінансової індустрії.

Матеріали по темі

Що таке ITSM-система і документація політик компанії

Кріптобіржі чи фінтех-компанії з часом потрібно отримувати ліцензування або зареєструватися. Що це означає на практиці? Буде потрібно пройти не тільки внутрішній фінансовий аудит, а й перевірку доступів до фінансової інформації клієнтів і того, як ці дані зберігаються.

Для забезпечення прозорості всіх бізнес-процесів, заразом і реєстру доступів до різних видів інформації, можна використовувати IT Service Management – систему. Це інфраструктура, яка фіксує всі потрібні дані і те, хто може ними розпоряджатися. Наприклад, організовує видачу доступів не тільки для сервісів IT-розробки продуктів, таких як Microsoft Azure або Bitbucket, але і до аналітичних звітів Power BI, або до фінансових даних клієнтів, які є конфіденційною інформацією.

Відповісти на питання, у скільки це обійдеться, важко. В епоху підписаного софта, бізнес може економити гроші, підключаючи тільки потрібну функціональність. Цінник може починатися від $150 на місяць, а якщо потрібне глибоке налаштування, сягати декількох тисяч доларів. Первісна інтеграція займає від двох тижнів, але оновлювати та вдосконалювати інфраструктуру можна роками.

Крім самої ITSM-системи, згідно із законопроектом щодо віртуальних активів, важливо також прописувати всі внутрішні політики, які регламентують процеси запобігання і протидії відмиванню коштів. Цей аспект залежить суто від бізнес-цілей і потреб організації.

Що у підсумку? Компаніям, працюючим у сфері віртуальних активів, для легалізації потрібно забезпечити кілька процесів:

  • проведення процедури KYC;
  • збір і зберігання інформації про походження коштів клієнтів;
  • моніторинг підозрілих операцій;
  • налаштувати власну ITSM-систему і задокументувати бізнес-процеси;
  • задокументувати внутрішні політики, також і щодо запобігання та протидії відмиванню грошей.
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд