Категорія
Інновації
Дата

У криптобізнесі повно каверз. Як стартапам підготуватися до легальної роботи на українському ринку віртуальних активів

У криптобізнесі повно каверз. Як стартапам підготуватися до легальної роботи на українському ринку віртуальних активів /Ілюстрація Getty Images

Ілюстрація Getty Images

Віртуальні активи повинні повністю легалізувати в Україні до 2022 року, запевняють у Міністерстві цифрової трансформації. Законопроєкт про це вже прийнято у першому читанні. Як правильно «вийти з тіні»? Щоб підготуватися до отримання дозволу або ліцензії, потрібно врахувати кілька базових рекомендацій

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Що потрібно знати про відкриття банківського рахунку

Загальна тенденція бізнесу у сфері віртуальних грошей – легалізація. Перш ніж поговорити про конкретні вимоги, потрібно торкнутися базового питання – відкриття банківського рахунку. В якій би країні ви не працювали, без цього не вийде виплачувати зарплати співробітникам, орендувати офіси і платити за рахунками.

Існує кілька рівнів банківських послуг для бізнесу, який працює з віртуальними валютами.

  1. Перший рівень – відкриття банківського рахунку для здійснення фіатних транзакцій.
  2. Другий рівень – рішення для гаманців, завдяки яким клієнти компанії можуть зберігати цифрові активи на своєму банківському акаунті без використання приватних ключів криптогаманців.
  3. Третій рівень – робота з біржами, такими як Kraken або Binance, яка включає криптовалютні та фіатні біржові операції.

Приміром, у Швейцарії, провідній юрисдикції у царині віртуальних валют, яка налічує 11 криптокомпаній-єдинорогів, усі види послуг надають лише кілька банків.

Скромний вибір – не єдина проблема. Незалежно від юрисдикції, основна проблема полягає у тому, що багато банків асоціюють віртуальні валюти з відмиванням грошей або фінансуванням тероризму. На цій підставі криптовалютним компаніям відмовляють в обслуговуванні.

Це необґрунтовано. На відміну від готівки, операції з віртуальними активами можна безперешкодно відстежувати і визначати джерела походження грошей. В основі криптовалют лежить блокчейн – технологія, яка дозволяє зберігати дані про всі транзакції в одному місці без можливості їх видалення або зміни. Оскільки більшість віртуальних валют працюють на публічному блокчейні, дані прозорі і доступні для кожної людини в інтернеті, а не тільки обраним аудиторам.

Найкраща тактика для регуляторів – співпраця. Коли у 2017 році стався бум ICO, швейцарський фінансовий регулятор (FINMA) запустив програму підтримки для криптостартапів, вихідці з яких у колаборації з держорганом і пояснювали банкам, із чим їм доведеться мати справу. Завдяки цьому FINMA однією з перших дала визначення різних видів токенів, а у подальшому зробила Швейцарію однією з кращих юрисдикцій для блокчейн-бізнесу.

Матеріали по темі

Як пройти процедури AML і KYC

Міжнародні організації на кшталт FATF ефективно борються з відмиванням грошей по світу і просувають рекомендації щодо регулювання ринку віртуальних валют. Україна – теж член FATF, тому їх варто враховувати і місцевому бізнесу.

Як переконати банк, що ваші клієнти не займаються злочинною діяльністю? Є спеціальні інструменти. Найбільш ефективне ПО у цій сфері у Elliptic, Chainalysis і Crystal. Завдяки цьому софту комплаєнс-департамент може відстежити походження активів, оцінити можливі ризики і ухвалити рішення про те, чи слід обслуговувати клієнта і проводити певну транзакцію чи ні. Як порівняти зі стандартними AML-інструментами, це коштує недорого. Сукупний бюджет може досягати до $50 000, але крім грошей буде потрібна ще і відповідна експертиза.

Інша умова для крипто- або фінтех-бізнесу – забезпечити проведення процедури KYC. Для криптобіржі і будь-якої іншої компанії, що працює з активами клієнтів, необхідний мінімум – це інформація про імʼя клієнта, його поштова та e-mail адреси, номер телефону, а також паспортні дані та ІПН. Для цього провідні фінтех-компанії використовують такі інструменти, як Elliptic і Onfido. Вони підходять і для фіатних операцій. Але перш ніж переводити все на «цифрові рейки», бізнесу потрібно змінити внутрішні документи і адаптувати політики. Не можна відразу запускати нові бізнес-процеси.

Найдорожче в KYC-системах – капітальні витрати на інтеграцію. Надалі верифікація обходиться недорого і коштує від $0,5 до $5 за перевірку одного користувача. До того ж і AML, і KYC-інструменти можна інтегрувати за два тижні і менше – це швидко за мірками фінансової індустрії.

Матеріали по темі

Що таке ITSM-система і документація політик компанії

Кріптобіржі чи фінтех-компанії з часом потрібно отримувати ліцензування або зареєструватися. Що це означає на практиці? Буде потрібно пройти не тільки внутрішній фінансовий аудит, а й перевірку доступів до фінансової інформації клієнтів і того, як ці дані зберігаються.

Для забезпечення прозорості всіх бізнес-процесів, заразом і реєстру доступів до різних видів інформації, можна використовувати IT Service Management – систему. Це інфраструктура, яка фіксує всі потрібні дані і те, хто може ними розпоряджатися. Наприклад, організовує видачу доступів не тільки для сервісів IT-розробки продуктів, таких як Microsoft Azure або Bitbucket, але і до аналітичних звітів Power BI, або до фінансових даних клієнтів, які є конфіденційною інформацією.

Відповісти на питання, у скільки це обійдеться, важко. В епоху підписаного софта, бізнес може економити гроші, підключаючи тільки потрібну функціональність. Цінник може починатися від $150 на місяць, а якщо потрібне глибоке налаштування, сягати декількох тисяч доларів. Первісна інтеграція займає від двох тижнів, але оновлювати та вдосконалювати інфраструктуру можна роками.

Крім самої ITSM-системи, згідно із законопроектом щодо віртуальних активів, важливо також прописувати всі внутрішні політики, які регламентують процеси запобігання і протидії відмиванню коштів. Цей аспект залежить суто від бізнес-цілей і потреб організації.

Що у підсумку? Компаніям, працюючим у сфері віртуальних активів, для легалізації потрібно забезпечити кілька процесів:

  • проведення процедури KYC;
  • збір і зберігання інформації про походження коштів клієнтів;
  • моніторинг підозрілих операцій;
  • налаштувати власну ITSM-систему і задокументувати бізнес-процеси;
  • задокументувати внутрішні політики, також і щодо запобігання та протидії відмиванню грошей.
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні