Киянин Олександр Луцкевич, 39, побудував одну з найбільших європейських криптобірж CEX.IO. Її оборот у 2020 році – $10 млрд. Навколо біржі один за одним з’являються нові сервіси. Що далі? Експансія. Спочатку – США, потім – Азія
Пристрасть до біткоїнів – чи не єдине, що Луцкевич готовий розповісти про себе. Під час майже двогодинного Zoom-інтерв’ю він поводиться спокійно і закрито, надаючи перевагу обережним фразам перед конкретикою.
«Я завжди був технічним фахівцем», – каже він. Як випускник факультету кібернетики КНУ заробив перший мільйон? Було багато різних активностей, це сталося «точно до 25 років», відповідає він в улюбленій манері. На зорі кар’єри основний дохід приносила розробка на фрилансі.
У 2000-х Луцкевич пробував себе у створенні ігор – чотири роки розвивав гейм-студію Digital Art Games. Команда з 25 людей збиралася випустити стратегію про Другу світову війну, але зійшла з дистанції. «Це був фейл з погляду фінансів», – визнає фаундер. Єдине, що вийшло, – розрахуватися з боргами і закрити проєкт. Луцкевич повернувся до фрилансу. А в 2013 році почав розвивати CEX.IO.
Луцкевич часто використовує слово «ми» і постійно наголошує, що всі досягнення – заслуга команди. «Без команди нічого не сталося б», – повторює він.
Що саме трапилося? CEX.IO – міжнародна група компаній з підрозділами у США, Великій Британії, Гібралтарі, Сінгапурі та на Кіпрі. Це не просто біржа для купівлі, продажу та обміну криптовалют, а десяток продуктів і сервісів. В «екосистему» компанії входять гаманець для зберігання криптовалют, платформи для маржинальної торгівлі й отримання кредитів під заставу криптовалют, продукти для інституціональних інвесторів і B2B-рішення. CEX.IO заробляє комісійні.
У команді – приблизно 350 осіб. Понад 150 з них – в Україні, переважно розробники і служби підтримки. Топменеджмент і відділи продажів розкидані по світу. У 2020 році торговельний оборот двох продуктів, біржі та криптогаманця, досяг $10 млрд, а за перші три місяці 2021 року наблизився до $6 млрд. На платформі зареєструвалося майже 4 млн користувачів, з них 2 млн пройшли ідентифікацію, надавши документи, каже Луцкевич.
Непублічність – відмінна риса не тільки легендарного творця біткоїна Сатоші Накамото. Багато криптокомпаній, особливо на ранніх стадіях, трималися в тіні, говорить засновник біржі Coinsbit Микола Удянський. Як приклад він наводить проєкти EXMO, Yobit і BTC-E, котрі без зайвого галасу розроблялися в неформальному співтоваристві на Пхукеті.
Творець CEX.IO замість островів посеред теплого Індійського океану обрав Велику Британію. Про децентралізовані P2P-платежі, які можна здійснювати без посередників, він дізнався в 2011-му. Почав з видобутку біткоїна і сервісу для майнерів (див. глосарій). У 2013 році зареєстрував у Лондоні компанію CEX.IO. У бізнесу було три напрями: майнінговий пул і сервіс хмарного майнінгу Ghash.io, а також платформа CEX.IO для купівлі майнінгової потужності.
Пул був призначений для професійних майнерів, платформа – для новачків. Щоб добувати біткоїни у хмарі, можна було не купувати обладнання, а орендувати його в CEX.IO.
У 2014-му Ghash.io потрапив у світові криптоновини як пул, який на кілька годин дістав контроль над 51% всієї мережі біткоїна. Але незабаром стало зрозуміло, що майнінг – шлях у нікуди. Добувати біткоїни ставало дедалі складніше. Зате пожвавилася торгівля вже здобутими монетами. CEX.IO почала перетворюватися на криптовалютну біржу.
Інвестицій CEX.IO не залучала. Свої вкладення в запуск фаундер оцінює в кілька сотень тисяч доларів. «До 2014 року бухгалтерія в мене працювала не так добре, як тепер», – віджартовується він, коли Forbes просить назвати точнішу суму. За словами Луцкевича, проєкт став прибутковим практично від самого початку, гроші потрібні були тільки на масштабування. У нього й реінвестували прибуток.
У 2021 році для запуску криптобіржі з усіма сучасними інструментами потрібно до $20 млн, оцінює СОО біржі EXMO Сергій Жданов. Мінімальний функціонал обійдеться в $500 000. «Проте, найімовірніше, такий проєкт просто не цікавитиме клієнтів», – продовжує Жданов.
Модний глосарій
- Децентралізовані фінанси / DeFi – фінансові послуги та інструменти на блокчейні. Операції проходять без участі посередників.
- Майнер – людина або пристрій, що займається видобутком криптовалюти.
- Майнінг – спосіб отримати криптовалюту, не купуючи її. Майнери розв’язують складні математичні завдання на комп’ютерах, підтримуючи роботу криптовалютної мережі. У нагороду вони отримують криптовалюту. Основна функція майнінгу – перевіряти і підтверджувати законність транзакцій.
- Майнінговий пул – об’єднання майнерів. Щоб підвищити шанси на успіх, майнери збираються у групи і об’єднують обчислювальні потужності. Видобуток розподіляється між учасниками пулу.
- Хмарний майнінг – вид майнінгу, для якого не потрібно купувати власне обладнання. Обчислювальні потужності орендуються у постачальника послуг.
- Криптовалютний гаманець – сервіс для зберігання і захисту криптовалюти. «Гарячі» гаманці під’єднані до інтернету і часто використовуються. «Холодні» – не під’єднані до мережі пристрої, наприклад флешки, для безпечного зберігання активів.
Основне джерело доходу криптобірж – торгова комісія, в середньому 0,1–0,3% з суми угоди. «З $1000 біржа заробляє $3, – каже Жданов. – Для пристойного заробітку потрібно виходити на мільйонні обороти». У кожного майданчику свої правила і система зборів. У CEX.IO транзакційна комісія коливається від 0% до 0,25% залежно від криптовалютної пари і типу операції. Coinbase бере більше – 0,5% за купівлю та продаж криптовалюти, але повний список усіх комісій, зокрема і змінних, займає кілька сторінок.
У 2017 році біткоїн стабільно дорожчав. Біржі почали з’являтися як гриби після дощу. Коли ажіотаж на якийсь час спав, виявилося, що бірж багато – клієнтів мало. CEX.IO, як одному з першопрохідців, вдалося втриматися. «Ідейний криптан», – характеризує Луцкевича колишній гендиректор CEX.IO Віталій Кедик. Гроші – важлива, але не єдина його мета. «Головна мотивація – підрив традиційної фінансової системи», – продовжує Кедик.
У 2018 році біткоїн дешевшав. Виторг CEX.IO знизився до мінімуму. «Я прекрасно розумів, чому ми перебуваємо в такій пасивній фазі, і це змушувало рухатися вперед», – пояснює Луцкевич. Він урізав витрати і став витрачати заощадження на підтримку компанії.
Паралельно CEX.IO оформлювала фінансові ліцензії, щоб легально займатися переказом грошей і співпрацювати з банками. У 2015 році компанія дістала дозвіл на перекази в Штатах, а потім – ліцензії в Британії, Сінгапурі, Гібралтарі і на Кіпрі. У питаннях регулювання CEX.IO далеко випередила багатьох, каже CTO групи компаній Koala Capital Олег Кудренко, що раніше працював на Луцкевича.
Наскільки стійкі позиції CEX.IO? 20 квітня 2021 року обсяг торгів на CEX.IO наблизився до $67 млн. За цим показником біржа розташовується на 60-му місці в списку агрегатора CoinMarketCap. Британська дослідницька компанія CryptoCompare вносить проєкт у десятку світових криптовалютних платформ з оцінкою А. Вище (АА) рейтинг тільки в шести бірж: американських Coinbase, Gemini, Kraken і itBit, британської Bitstamp і сінгапурської Luno.
Велику Британію Луцкевич вважає найкращою країною для ведення бізнесу. Але найбільший ринок – у США. Майже з самого початку третина клієнтів CEX.IO була з Америки. США і нині для неї на першому місці за обсягом доходів. На другому – Велика Британія, далі – Центральна і Східна Європа, Африка.
- Категорія
- Рейтинги
- Дата
Луцкевич порівнює CEX.IO з Coinbase і Kraken – двома найбільшими американськими біржами. Перша 14 квітня вийшла на біржу NASDAQ, за підсумками дебютного дня її оцінка становила $85,8 млрд. У першому кварталі 2021 року Coinbase одержала $1,8 млрд виторгу і $800 млн чистого прибутку. У Coinbase і Kraken і оборот, і клієнтів більше, визнає українець. Покликаючись на внутрішні розрахунки, він окреслює оцінку CEX.IO в межах $0,5–1,5 млрд. У Forbes немає даних, щоб критично оцінити ці увідні – виторгу і прибутку свого бізнесу Луцкевич не розкриває.
«У Coinbase майже 90% доходу складають торгові комісії, – відповів представник CEX.IO на запит Forbes. – У нас пропорція доходу, що припадає на торговий оборот, подібна».
Луцкевич фокусується на боротьбі за клієнтів. У CEX.IO є ліцензії для роботи в 48 штатах, треба лише оформити документи в Техасі і Нью-Йорку. На запитання, чи планує CEX.IO активну експансію в Азію, Луцкевич відповідає так: «У горизонті одного – трьох років обов’язково».
Навесні 2021-го капіталізація ринку криптовалют перевищила $2 трлн, індустрія знову на підйомі. Ситуація відрізняється від попереднього зльоту. «Тоді основним драйвером зростання були ритейл-інвестори, – говорить директор біржі Binance у Росії та СНД Гліб Костарєв. – Нині – інституційні». Інтерес підігріли мільярдні інвестиції Tesla й американського виробника програмного забезпечення MicroStrategy – найбільшого, за даними сервісу Bitcointreasuries, приватного власника біткоїна. Станом на початок квітня 2021-го MicroStrategy належить 91 579 біткоїнів.
Виторг CEX.IO в першому кварталі 2021 року злетів у 20 разів, запевняють у компанії. Більшу частину торгового обороту все ще приносять роздрібні клієнти. Щоб залучити нових клієнтів, Луцкевич планує знизити комісії. На скачки курсу біткоїна він дивиться по-філософськи: попит на багато продуктів CEX.IO від ціни криптовалюти не залежить. Головне – зробити сервіси настільки зручними, щоб у клієнтів не виникало бажання піти.
Востаннє Луцкевич навідувався до Києва влітку 2020 року. Він припускає, що в його кар’єрі буде ще один різкий поворот. «Мене завжди тягнуло в науку», – каже він. На початку 2021 року він захистив кандидатську дисертацію з управління фінансовими ризиками при обороті цінних паперів у Чернігівській політехніці. Але «ідейного криптана» значно більше захоплюють біотех і генна інженерія. У цих сферах він і придивляється до нових проєктів для інвестицій. Хто знає, де трапиться черговий бум?
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.