Після поразки Марку Цукерберґу в епічній битві за право власності на Facebook, а також після аж ніяк не привітного прийому Кремнієвої долини Кемерон і Тайлер Вінклвосси повертаються. Цього разу – як багатообіцяючі мільярдери, що заробили свої статки на біткоїнах. Тепер вони в центрі майбутнього грошей, креативної економіки і, цілком можливо, нової операційної моделі для технологічних гігантів, серед яких і Facebook.
📲 Forbes Ukraine у WhatsApp. Підписуйтесь й читайте головне про бізнес та економіку
Ідентичні близнюки-мільярдери Кемерон і Тайлер Вінклвосси, 39, неспішно заходять у свої порожні офіси на 17-му поверсі хмарочосу в районі Флетайрон, що на Мангеттені. На них дизайнерські високі кросівки, чорні джинси і однакові, за винятком кольору, світшоти від висококласного бренду повсякденного одягу Heron Preston. На світшотах – Кемерон в червоному, а Тайлер у білому – зображено логотип NASA, який близнюки обрали, бо він відображає тему дослідження космосу, яка стоїть за їхнім брендом Gemini, що ось уже сім років займається операціями із криптовалютою. Окрім того, що назва бренду – це знак зодіаку, що символізує Близнюків, це також була назва другої космічної місії NASA – тієї, що передувала місії «Аполлона-11», яка висадила першу людину на Місяць.
«Ми насправді називаємо своїх працівників астронавтами, – каже Кемерон. – Всі ми астронавти, які роблять прорив на рубежі грошей, мистецтва і фінансів». Тайлер, який звик закінчувати думки брата, додає: «Ми наче на космічному кораблі, який досліджує новий рубіж».
Цього сонячного березневого ранку космічний корабель набирає карколомної швидкості. Ціна за один біткоїн ось-ось досягне небачених досі $58 000 (у 2012-му, коли брати почали інвестувати у криптовалюту, витративши на неї $10 млн, один біткоїн коштував $8), за рахунок чого їхній спільний власний капітал сягне $6 млрд. Гігант на ринку біткоїн-кредитування Block-Fi, в який інвестували брати, щойно оголосив, що зібрав $350 млн від інвесторів; тепер компанію оцінюють у $3 млрд.
Найбільш обговорювана інвестиція братів, аукціонна платформа цифрового мистецтва Nifty Gateway, гріється в променях слави Christie’s. Аукціонний дім уперше за свою 255-річну історію продав цифровий твір з невзаємозамінних токенів (NF-токени) на основі технології блокчейн. Минулого року Nifty Gateway влаштувала для митця Майка Вінкельманна, який працює під псевдонімом Beeple, кілька «дропів» – лімітований продаж його робіт, що привернуло до нього увагу всього світу. Його цифрова картина «Щодня: перші 5000 днів» була продана на Christie’s за $69 млн. Це третя найдорожча робота живого митця після творів Джеффа Кунса і Девіда Гокні.
Більшість світу все ще памʼятає майже двометрових близнюків як студентів-гребців із хітового фільму 2010 року «Соціальна мережа» про Facebook; їхній образ на великому екрані втілив актор Армі Гаммер. У Гарварді їхній однокурсник Марк Цукерберг украв їхню ідею сайту соціальної мережі, завдяки чому йому вдалося залучити 2,8 млрд користувачів по всьому світу, а собі заробити статок у $97 млрд. Більш як за 10 років після мирової із Цукербергом, за якою вони отримали $65 млн акціями Facebook і грошима, Вінклвосси засяяли у світі високих технологій як лідери технологічного руху, в основі якого лежить принцип глобальної диджиталізації всіх активів, децентралізації контролю і виходу з-під абсолютного контролю монополістів, серед яких і Facebook.
Блокчейн, технологія, яка лежить в основі біткоїну й іншої криптовалюти, вже руйнує уявлення про гроші і банківську систему, а фінансові фірми-гіганти, як от PayPal, Square, JPMorgan, Fidelity і Northern Trust, приймають біткоїни і змагаються за першість у майбутньому, де буде багато цифрових активів. В той же час компанії, серед яких Boeing, Samsung, Tesla і Novartis, використовують нову технологію, щоб удосконалити власні мережі поставок, ділитись даними про клієнтів і прискорити бізнесові процеси. У деяких випадках вони додають біткоїни у свої бухгалтерські баланси. У 2020-му біткоїн приніс 300% прибутку на інвестиції, в той час як S&P 500 лише 18%.
Вінклвосси кажуть, що це лише початок. Через свій холдинг Gemini Space Station, який володіє криптовалютною біржею Gemini і Nifty Gateway, а також через інвестиції їхньої родинної фірми Winklevoss Capital брати інвестували в не менше, ніж 25 стартапів, які займаються цифровими активами. Ці молоді компанії закладають фундамент того, що, брати сподіваються, стане новим віртуальним світом, який вони та інші називають «метавсесвітом». У цьому новому всесвіті цифрові активи, такі як мистецтво, музика, нерухомість і навіть цілі бізнеси, створюються, купуються, продаються і навіть управляються через блокчейн. Низка компаній, які вони підтримують, мають потенціал процвітати у тривимірній версії інтернету, яким керують через однорангові (P2P) компʼютерні мережі, і учасники, а не потужні компанії отримують прибуток.
«За років 5–10 ідея централізованої соціальної мережі припинить існувати, – пророкує Тайлер, коли його питають про Facebook. – Існує перепона чи то прірва між старим світом і світом на основі крипто. А ми – провідники, які допомагають людям перейти з офлайну в онлайн».
Той факт, що хлопці, які виросли в Гринвічі, Коннектикут, і вчились у Гарварді, були олімпійцями, а тепер опинилися в центрі руху проти істеблішменту і за популяризацію блокчейна, є дуже показовим. Їхня сьогоднішня діяльність дозволяє нам оцінити той значний шлях, який вони пройшли від років боротьби із Марком Цукербергом у Кембриджі, Массачусетс, і до теперішнього успіху.
Після мирової із Facebook і участі в Олімпіаді 2008 року в Пекіні брати Вінклвосси отримали MBA у 2010 році в Оксфорді, а потім заснували Winklevoss Capital для венчурних інвестицій. Вони з нетерпінням чекали, коли зможуть приєднатись до когорти компаній на Сент-Гілл-роуд, які інвестують у чудові нові технокомпанії. Та скоро близнюки зрозуміли, що Кремнієва долина дала їм відкоша. Один за одним стартапи відмовлялися від їхнього капіталу, бо боялись розправи від всесильного і все більш впливового Facebook.
У своїй книзі 2019 року «Біткоїнові мільярдери» Бен Мезріч писав, що саме під час відпустки на Ібіці на Середземному морі в червні 2012 року братів познайомили із біткоїном ранні його прихильники, котрі, як і Вінклвосси, були аутсайдерами традиційного світу технологій. Дисциплінованим спортсменам припала до душі ідея того, що гроші – це головна соціальна мережа, а біткоїни не контролюються центральними банками, а підкріплюються математичною точністю.
Коли брати повернулись у Нью-Йорк, вони почали використовувати гроші від Facebook для покупки біткоїнів. «Ми побачили, що біткоїн-спільнота була дуже привітною», – сказав Тайлер, якому притаманний аналітичний спосіб мислення (Кемерон більш творчий).
У травні 2013-го вони вклали $1,5 млн у бруклінську криптобіржу BitInstant, яка брала комісію за майже миттєвий обмін доларів на біткоїни. Справа швидко росла – згідно з деякими даними, через них проходило 30% усіх покупок біткоїнів. На жаль, деякі із цих покупок були відмиванням грошей наркодилерів, які торгували на Silk Road, торговому майданчику «темного інтернету». До кінця року BitInstant закрили, а її гендиректора і компʼютерного генія Чарлі Шрема, якого Вінклвосси прийняли як свого, заарештували і він провів рік у федеральній вʼязниці за роботу без ліцензії.
Після цього скандалу Вінклвосси вирішили, що якщо хочуть досягти успіху на цьому молодому ринку, треба брати справу у свої руки та наводити лад у нерегульованій індустрії. У 2014 році вони заснували власну криптовалютну біржу – Gemini.
Спочатку Gemini була просто місцем, де можна було купити і продати біткоїни, а сьогодні вона пропонує трейдинг і кастодіальні послуги для 33 різновидів криптовалюти, серед яких етер (ether) – валюта з власною мовою програмування, яка дозволяє розробникам створювати застосунки без центрального сервера, zcash – токен для захисту приватності на базі біткоїна, і mana – криптовалюта віртуального світу під назвою Decentraland. У близнюків також є власний токен Gemini Dollar на основі платформи етеріум (ethereum); він привʼязаний до ціни долара США, а тому стабільний.
У жовтні 2015 року Gemini однією з перших криптобірж, що працюють із біткоїном (зараз їх більше 300), отримала від Департаменту фінансових послуг штату Нью-Йорк статус трастового банку. Тепер вони підпадали під ті самі правила і вимоги, що і банки на зразок State Street і Northern Trust, та могли приймати депозити у всіх 50 штатах.
І хоч обсяг торгових операцій у Gemini ($29 млрд за останні 12 місяців) значно менший, ніж у гігантів типу Binance and Coinbase, компанія близнюків випереджає їх у галузевих рейтингах довіри, що є немалим козирем на ринку, на якому операції обміну часто можна хакнути, а накручені обсяги торгових операцій не рідкість. Враховуючи теперішню атмосферу приголомшливих оцінок вартості, як у випадку із Coinbase, яку оцінили у $68 млрд, Gemini могла б отримати $5 млрд, якби їй були потрібні сторонні інвестиції.
В той час як корпоративна мантра раннього Facebook була «рухайся швидко і все ламай», Вінклвосси, які просили тодішнього президента Гарварду Ларрі Саммерса застосувати «Стандарти поведінки» коледжу проти Цукерберга, завжди дотримувалися правила «Спочатку проси дозволу, а не потім проси пробачення». У їхньому офісі на стіні висить постер нещодавньої маркетингової кампанії Gemini для метро в Нью-Йорку, на якому зображені батьки-засновники США зі словами «Революції потрібні правила».
Наголошуючи на політиці «врегульованих» операцій з криптовалютою, Gemini відкриває собі шлях до збагачення, коли комісія з цінних паперів і бірж (КЦПБ) нарешті схвалить біржовий інвестиційний фонд криптовалюти, який вже схвалили в Канаді та інших країнах. Ще з 2013 року Вінклвосси почали звертатись до КЦПБ за дозволом відкрити біржовий фонд для біткоїна. Поки що їм відмовляли двічі, останній раз був у 2018-му, коли ЦКПБ заявила про незрілість даної індустрії.
Сьогодні відповіді чекають шість звернень до КЦПБ про створення криптовалютної біржі від Wisdom Tree, Van Eck, Fidelity, First Trust і Skybridge Financial Ентоні Скамаруччі. Gemini, яка зараз пропонує клієнтам кредитки на основі біткоїнів і криптодепозити під 7%, чекає відповіді від ЦКПБ на звернення про відкриття альтернативного ринку для торгівлі акціями й іншими активами на основі блокчейну.
«Gemini – це місток, яким люди можуть піти від централізованої фінансової системи, від їхнього теперішнього банку у цей новий світ, – каже Кемерон. – Наша бізнес-модель не заснована на інформації чи мотетизації приватності. Вона заснована на маркетплейсах і комісії за торгові операції».
В колекції стартапів близнюків, яка продовжує рости, саме аукціонна платформа Nifty Gateway, їхній маркетплейс для NF-токенів, приваблює все більше уваги і демонструє більший потенціал.
Компанію заснували у листопаді 2018-го 26-річні брати Дункан і Гріффін Кок Фостери, теж ідентичні близнюки і гребці, які обрали греблю саме після того, як старшокласниками подивились «Соціальну мережу». Обоє тільки-но закінчили університети у 2017-му – Дункан вивчав компʼютерні науки у Вашингтонському університеті в Сент-Луїсі, а Гріффін математику в Університеті Еморі. На останньому курсі Дункан у вільний час став займатись CryptoKitties, популярне цифрове захоплення, що схоже на схиблення десятилітньої давності на Beanie Babies, але тепер користувачі створювали, збирали і торгували унікальними анімованими котами, кожного з яких реєстрували за допомогою невзаємозамінних токенів на платформі етеріум.
«У всіх було одне і те саме зауваження, – сказав Дункан в інтервʼю 2019 року. – Купувати NF-токени надто складно. Ми заснували Nifty Gateway, щоб вирішити проблему доступності, і ми не зупинимось, поки один мільярд людей не купить собі NF-токени».
Спочатку Кок Фостери розробляли Nifty Gateway не як аукціонну платформу для творів з NF-токенів, а просто як місце, де можна купити NF-токени за допомогою карток Mastercard чи Visa і не проходити звичний виснажливий процес купівлі їх через етери. Вперше Вінклвосси познайомились із Nifty Gateway у липні 2019 року на ярмарку сучасного і цифрового мистецтва в Нью-Йорку. Тайлеру припала до душі робота під назвою «КриптоПанк 4530», на якій була зображена жінка з ірокезом і цигаркою в роті; вона була виконана у кострубатому стилі старої відеогри. Ця картина була одна із 10 000 схожих, але унікальних портретів авторства ветеранів Google Метта Голла і Джона Воткінсона і спочатку їх віддавали безкоштовно. Тоді ж ціна була $5000. Тайлер скористався телефоном, щоб створити акаунт на Nifty Gateway, і заплатив кредиткою.
Щойно Вінклвосси повернулись у свій офіс, віце-президент інженерного відділу Gemini Ерік Вайнер сказав їм, що вже давно придивляється до Nifty Gateway, яка щойно закінчила інвестиційну програму розвитку для стартапів від BoostVC Адама Дрейпера. Місяць по тому Gemini купила семимісячний стартап. Кок Фостери переїхали в орендовану на Airbnb квартиру в Брукліні і працювали разом із інженерами Gemini, щоб створити те, що зараз вважається найбільш ексклюзивною платформою для цифрового мистецтва. В той час як велика кількість цифрових платформ працює за принципом eBay і вони відкриті для всіх митців, Nifty Gateway обирає митців і продає їхні роботи «дропами» обмежену кількість часу, що трохи схоже на стратегію модних брендів типу Nike і Supreme.
Ринок NFT-мистецтва вибухнув. Згідно з даними CryptoArt.io, у лютому на Nifty Gateway припало $75 млн із $91 млн, які витратили на аукціонах робіт із NF-токенів семи головних онлайн-платформ. А наприкінці березня вони продали таких робіт на $132 млн із $188 млн, які витратили колекціонери на цей новий різновид мистецтва. Коли Кок Фостери запустили Nifty Gateway рік тому, їхні щомісячні продажі становили менше $100 000.
Ніхто з митців так не розбагатів на манії NF-токенів, як Майк Вінкельман, також відомий як Beeple_Crap, 39-річний батько двох дітей, який зараз живе в Чарлстоні, Південна Кароліна. Він отримав диплом за спеціальністю «компʼютерні науки» в Університеті Пердью і не вивчав мистецтво, окрім як у школі. Він використовує програми для створення 3D-зображень, щоб дати світу картини, що викликають обурення, а часто й огиду. На одній із його робіт зображений голий Дональд Трамп, який їсть гамбургер, сидячи на перевернутому поїзді, який пожирають гігантські часточки коронавірусу. На іншій бачимо Кім Чен Ина у костюмі Базза Лайтера з накладними грудьми.
Як хобі Beeple щодня більше 10 років створював одне цифрове зображення і постив свої провокативні «Щодня», які відображали дистопічне бачення поп-культури і політики, в соцмережах типу Facebook й Instagram. Ця робота привела до того, що в інтернеті навколо нього виник культ, але грошей це йому не приносило, коли одним кліком мишки таку роботу можна завантажити собі і перепостити.
Минулої осені Nifty Gateway почала звертатись до митців, намагаючись заповнити свою нову ексклюзивну платформу цікавими і цінними творами цифрового мистецтва. Враховуючи його мільйон підписників в Instagram, Beeple був очевидним вибором. Після того як Вінкельману розповіли про NF-токени, інженери Nifty Gateway пояснили, як він може зробити свої роботи динамічними, щоб вони змінювались у різний час або на основі певного результату. У своїй роботі «Щодня» він уже торкався теми політики, а вибори 2020 року в США були його нагодою залишити свій слід в історії.
Якби Трампа переобрали, то його картина «Перехрестя» перетворилася б на голого, спітнілого мускулястого стронгмена, який загрозливо йде крізь вогонь. Якби він програв, то вона б стала повторюваним відео, на якому Трамп лежить долілиць під веселкою, на його голому тілі написані слова типу лузер, а пташка, схожа на логотип Twitter, весело цвірінькає. В останній день жовтня «Перехрестя» стало найгарячішим лотом, який продали за $66 666,66 32-річному маямському скупнику цифрових активів. Покупець знову виставив роботу на продаж на Nifty Gateway і у лютому продав її за $6,6 млн, тобто він 90 разів повернув собі суму, яку витратив на неї. Beeple заробив приблизно $660 000 завдяки структурі комісійних платформи, яка дозволяє митцю отримати 10% роялті з усіх подальших продажів.
Твори, які Beeple виставляв по долару за кожен, зараз продаються за сотні тисяч, що приносить йому принаймні $10 000 за транзакцію. Його різноманітні NF-токени загалом продались за $10 млн на Nifty Gateway за тижні до нечуваного досі – $69 млн – продажу 11 березня. Платформа Вінклвоссів, яка бере з митців 15% комісійних, круто змінила життя Вінкельмана. Вона стала процвітаючим бізнесом для Nifty Gateway
«Зараз ми заробляємо $4 млн за пʼять хвилин, – розповідає Кемерон про твори, які лише рік тому принесли б $50 000 за найкращого розкла́ду». Тайлер додає: «Можна сказати, що весь мистецький світ і увесь світ розваг зараз оббивають наші пороги».
Золота лихоманка в цифровому мистецтві, а також штампування і продаж колекційних творів на Nifty Gateway та інших схожих платформах типу NBA Top Shot не триватиме вічно. Але навіть вибух «бульбашки доткомів» деяким компаніям вдалось пережити і досягти процвітання, як от Amazon, тому це необовʼязково має бути вироком. Вінклвосси будують Nifty Gateway і Gemini на довгу перспективу, щоб вони служили маркетплейсом і кастодіальним сервісом для найрізноманітніших активів, серед яких угоди на нерухомість, паспорти, біржові товари, колекційні твори, персонажі відеоігор, фільми, музика і навіть квитки.
«Краще займати нішу, яка матиме попит на ринку, – каже Кемерон. – Інакше це буде наче намагатись завалити ведмедя зубочисткою».
Близнюки хочуть, щоб два їхні маркетплейси, Gemini і Nifty Gateway, були інтегровані в єдиний центр управління. NF-токени будуть використовувати як застави під кредити, що дозволить власникам використовувати свої цифрові активи для фінансових операцій, але при цьому їм не треба буде продавати ці активи. Тайлер і Кемерон також уявляють майбутнє, в якому результати жорсткої перевірки, яку вони застосовують для підтвердження особи користувача, можна видавати у вигляді NF-токенів. Це дасть можливість користувачам довести, що вони відповідають суворим вимогам – як на Facebook, але із перевіркою, яку неможливо обманути.
«Це наче доказ відповідності визначеним нормам (комплаєнс) можна як послугу вбудувати в NF-токен, який випускає Gemini», – говорить Тайлер.
Ще одна сфера, в яку Вінклвосси немало інвестують, це блокчейн-застосунки, які підтримують децентралізацію. Ідея полягає в тому, що не буде більше потреби в технологічних компаніях, як то Google, Facebook і Microsoft, адже самі користувачі будуть створювати і обслуговувати мережеві послуги і застосунки, а також управляти ними.
Ще в 2014 році Winklevoss Capital обʼєднались із Protocol Labs, розробником відкритого програмного забезпечення з Сан-Франциско, для інвестування в стартове фінансування різноманітних проєктів, які створять нову інфраструктуру інтернету, яка б не покладалася на централізовані сервери. Один із таких проєктів, Filecoin, збирається запустити мережу компʼютерного зберігання, в якій користувачі по всьому світу можуть здавати в оренду вільне місце на їхніх жорстких дисках, а замість оплати отримувати токени на основі платформи етеріум, які називаються файлкоїни (filecoins). Зараз уже є 250 000 таких компʼютерів, які зʼєднані у децентралізований хмарний компʼютер. У Filecoin останнім часом спостерігається підйом: їхні токени цього року збільшились на 350%, а ринкова капіталізація становить понад $6 млрд.
У червні Protocol Labs проводять воркшоп, щоб розробити децентралізовані версії Amazon, Google і Facebook. Такі платформи зароблятимуть не на рекламі, а на таргетингу, і клієнти будуть отримувати файлкоїни за використання їхніх особистих даних. Одного дня компʼютери, які обʼєднані файлкоїнами, зможуть скласти конкуренцію цим техногігантам.
Oasis Labs у Сан-Франциско – це ще один багатообіцяючий стартап, яким володіють Вінклвосси. Під керівництвом викладача з безпеки і штучного інтелекту в Каліфорнійському університеті Берклі компанія займається надзвичайно чутливими даними, як то код геному людини. Ідея в тому, щоб користувачі контролювали особисті дані і отримували грошову компенсацію, коли корпорації їх використовували.
Stacks, ще одна компанія в портфелі інвестицій Winklevoss Capital, підтримує низку проєктів, які чітко спрямовані на те, щоб кинути виклик централізованому контролю техногігантів. Boom – це їхній децентралізований гаманець для створення і відправки NF-токенів; Pravica – їхня децентралізована комунікаційна платформа, де обʼєднані електронна пошта, чат і відео; Sigle – децентралізований варіант WordPress для створення вебсайтів.
«Впродовж наступного десятиліття звичні протоколи соцмереж почнуть зникати, а люди будуть створювати децентралізовані форми цих сервісів», – запевняє Тайлер.
Останньою інвестицією близнюків стала компанія Artie, що створює відеоігри, які не потрібно завантажувати, а цифрові активи в цих іграх можна експортувати, продавати на відкритих ринках і навіть переносити в інші ігри. Такі ігри використовують активи, випущені на основі платформи етеріум, які можуть відображатись будь-де. Це як коди вставки YouTube, що дозволяють переглядати їхні відео на будь-якому сайті.
Засновник і гендиректор Zynga мільярдер Марк Пінкус також інвестував у Artie, як і співзасновник YouTube Чед Герлі. «Ми бачимо, що споживачі прагнуть зламати ці старі обмеження, – каже засновник Artie Армандо Кірвін. – Вони хочуть ширший вибір, вони не хочуть монополій, а хочуть повернути вільну і відкриту мережу. І це останній притулок, який у нас є».
Звісно, іронія створення будь-якого децентралізованого метавсесвіту в тому, що врешті його творці стануть непотрібними. Та схоже, що Тайлера і Кемерона Вінклвоссів це не бентежить. Аналітик Citibank нещодавно передбачив, що протягом наступних кількох років ціна на біткоїн може перевищити $300 000.
«Децентралізація – це широкий спектр, – каже Кемерон, дивлячись у вікно на Крайслер-білдинг. – І ми не мали на меті щось контролювати».
Це поки що розквіт революції блокчейнів. Візьми це собі на замітку, Марку Цукерберг.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.