Категорія
Картина дня
Дата

Що отримає і втратить Китай, якщо вплутається у війну в Україні. Пояснюють світові китаєзнавці

Як далеко Путін та Сі Цзіньпін зайдуть у своїй «безмежній дружбі»? Провідні китаєзнавці США вважають, що китайський лідер може стати у війні Росії проти України або цінним посередником, або прихованим союзником Путіна

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 всього чотири дні. Оформлюйте зараз за цим посиланням

Кремль, за повідомленнями ЗМІ, звернувся до Пекіна за військовою та економічною допомогою у війні з Україною. Atlantic Council попросив провідних експертів оцінити, наскільки ймовірним є втручання Китаю в конфлікт і якою буде в ньому роль Пекіна. Forbes публікує переклад їхніх відповідей.

Потенційний посередник

Девід Шульман, директор аналітичного центру Global China Hub, колишній співробітник розвідки США у Східній Азії.

Керівництво Китаю потрапило в скрутне становище і намагається лавірувати. Пекін називає себе «відповідальним гравцем», який готовий виступити посередником у конфлікті між Україною та Росією. Китай вважає, що треба дати Путіну можливість для відступу, а Сполучені Штати, навпаки, «роздмухують пожежу війни».

Путін – найважливіший партнер Китаю в «наростаючому протистоянні» Пекіна з Вашингтоном. Китайське керівництво вважає це суперництво геостратегічним пріоритетом. Тому Пекін поєднуватиме свою риторику про невтручання з фінансовою допомогою путінському режиму на тих рівнях, які, на його думку, не викличуть серйозної відповіді США та НАТО.

На осінь призначено черговий з'їзд компартії КНР, який має продовжити повноваження Сі Цзіньпіна. У Китаї новий сплеск COVID-19, а війна в Україні викликала коливання цін на енергоносії та сировину. На тлі цієї великої стратегічної невизначеності Китай продовжує виходити з того, що «Сполучені Штати – ворожий гегемон, що слабшає, а Росія – стратегічний партнер». Пекін не знає, чим закінчиться протистояння, і поки що не може пристосуватися до ситуації.

Таємний союзник

Декстер Тіфф Робертс, старший науковий співробітник Азійської ініціативи з безпеки Центру Скоукрофта, колишній керівник китайського бюро Bloomberg Businessweek

Китайський уряд «глибоко стурбований» вторгненням Путіна в Україну, але Пекін вважає, що Москва «має право почуватися ображеною». Китайські чиновники ставлять протистояння НАТО та Росії на одну планку з втручанням США в справи Індо-Тихоокеанського регіону.

Йдеться насамперед про Тайвань. Китайські лідери побоюються «тикати палицею в російського ведмедя», тому що розраховують на підтримку Росії, у тому числі в ООН. Китай розглядає Росію як потенційного союзника, коли перейде до рішучих дій щодо встановлення контролю над Тайванем.

Крім того, в Пекіні чудово розуміють, що тиск китайського керівництва на Путіна не призведе до потепління відносин Китаю з Вашингтоном. Пекін вважає, що стратегічний план США – завадити піднесенню Китаю. Отже, роль Китаю в будь-яких мирних спробах вплинути на Росію, найімовірніше, буде половинчастою, малоефективною і, можливо, навіть контрпродуктивною.

Старанний учень

Джон Калвер, старший науковий співробітник аналітичного центру Global China Hub, колишній співробітник розвідки в Східній Азії.

Народно-визвольна армія Китаю (НВАК) уважно стежить за діями Заходу в російсько-українському конфлікті. Китай вивчає різноманітні військові сценарії на Тайвані. Війна в Східній Європі, ймовірно, підтвердить дієвість одних методів та спростує інші.

Китай переконався, що ядерний статус Росії, схоже, утримав США та НАТО від участі в конфлікті. Пекін розраховує, що США поведуться так само під час потенційної агресії Китаю по відношенню до Тайваню. З невдач російських військових та напрочуд ефективної тактики української армії НВАК винесла ще один урок: інформаційне панування, безпілотні та дистанційно керовані платформи, а також скоординовані удари різних підрозділів – ключ до успіху у війні XXI століття.

Водночас, спостерігаючи за запеклою боротьбою українських військових, НВАК, можливо, по-новому подивиться на волю та здатність Тайваню протистояти китайському наступу. Китаю, можливо, доведеться провести переоцінку своїх економічних витрат від агресії. Швидкість та всеосяжний характер економічних санкцій проти Росії під керівництвом США вразили Пекін.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні