Росія залишається без платіжних систем Visa та MasterCard. Visa зупиняє прийом платежів за картами російських банків з 10 березня, MasterCard поки що не уточнював точну дату припинення роботи в РФ. Для російського ринку це означає посилення позицій китайської UnionPay
Практичний МBA від Forbes на реальних кейсах, щоб прокачати навички управління на прикладі Володимира Кудрицького, ексголови правління «Укренерго».
Премʼєра другого сезону YouTube проєкту «Директорія» вже на каналі Forbes Ukraine!
Йдеться про всі банки РФ, а не лише ті, хто потрапив під міжнародні санкції, уточнив співрозмовник у топ-менеджменті однієї із платіжних систем. Він попросив не називати його імʼя у статті, а також не згадувати назву платіжної системи.
Росіяни продовжать користуватися картками Visa та MasterCard усередині країни, але більше не зможуть розраховуватися ними за кордоном або оплачувати інтернет-покупки. Громадянам РФ, які перебувають за кордоном, місцевий Центробанк порекомендував перейти на розрахунки готівкою.
Вони мають дві альтернативи. По-перше, внутрішньоросійська платіжна система «Мир», проте її карти працюють лише у Туреччині, Вʼєтнамі, Вірменії, Білорусі, Казахстані, Киргизстані та Таджикистані та невизнаних Південній Осетії та Абхазії. ЦБ РФ вже заявив, що карти Visa та MasterCard працюватимуть на території Росії до кінця терміну дії, потім їх перевипустять на базі «Мир».
Другий варіант – посилення позицій на російському ринку китайської UnionPay. Її ареал – 180 країн світу. Російська Національна система платіжних карток нагадала росіянам, що вже співпрацює з UnionPay, з якою «Мир» випускає кобейджингові картки.
РФ сподівається на Китай
Фактичний бан на покупки у міжнародних інтернет-магазинах – головний наслідок рішення Visa та MasterCard, вважає співзасновник Monobank Олег Гороховський. «Більше жодних покупок в онлайн-сервісах, на AliExpress, такими картами не забронюєш житло за кордоном», – погоджується голова правління Юнекс Банку Іван Світек.
Це не катастрофа, додає Світек. Російські банки, ймовірно, переорієнтуються на UnionPay, вважає він, а для внутрішньокраїнних транзакцій у Росії є свої системи.
Але перевипуск карт, налагодження всіх процесів займуть чимало часу, тому наслідки будуть жахливими, вважає Світек, який з 2008 по 2015 рік очолював банк Хоум Кредит в Росії. – Упевнений, що вже сьогодні громадяни Росії спустошують банкомати і почнуть виносити готівку з кас, як тільки відкриються банківські відділення».
UnionPay — справді одна з небагатьох альтернатив для російських банків. Китайська система може скористатися ситуацією, щоб стати головною платіжною системою в Росії, припускає співзасновник фінтех-компанії Fintech Farm Дмитро Дубілет.
«Мир» та UnionPay – що це за платіжні системи?
"Мир"
Після санкцій, запроваджених щодо Росії у 2014 році, уряд РФ вирішив створити внутрішню платіжну систему. У липні 2014-го створено АТ "Національна система платіжних карток", яке займається обслуговуванням операцій по всій Росії.
За обсягом платежів НСПК займає близько 32,3% ринку платіжних систем від кількості карт і 25,2% від обсягу операцій. На грудень 2021 року емітовано близько 109 мільйонів карток. Згідно з дослідженням «Сколково» у червні 2021 року «Мир» випередив Visa та Mastercard з охоплення населення: карта системи стала основною для 42% респондентів опитування.
Співробітники бюджетних організацій та пенсіонери примусово одержують виплати на карти «Мир». Випуском займаються понад 150 банків у всій країні.
Картки UnionPay
UnionPay — створена в Китаї платіжна система, яку підтримують 180 країн. Карти UnionPay емітуються у більш ніж 70 країнах, включаючи Росію. Партнерство з більш ніж 2500 банками по всьому світу.
За даними порталу «Фінупослуги», кількість банкоматів у РФ, які приймають Union Pay, перевищує 1 млн.
У 2017 році Россільгоспбанк першим запустив проект кобейджингової карти Мир-Union Pay. З того часу в Росії вже випустили близько 3,3 млн карт UnionPay, їх приймають понад 95 відсотків терміналів та банкоматів у країні
ПС «Мир» повноцінно працює лише у самій РФ. «Те, що «Мир» працює у певній країні означає, що цю карту теоретично приймуть, але фактично, наприклад, у Туреччині з цією системою працює лише один банк із часткою ринку еквайрингу в 20%», – написав у Telegram Дубілет.
Ще одна проблема карток «Мир» – можливий міжнародний бойкот. 3 березня узбекистанський процесінговий центр Uzcard оголосив про зупинення обслуговування карток «Мир», пояснивши це технічними проблемами.
Аналогічний ризик зберігається і у випадку з UnionPay, вважає Дубілет. Китайська система поки що не виражала своєї позиції щодо роботи в РФ, проте деякі держбанки Китаю уникають контактів із російськими активами, повідомляло агентство Bloomberg.
«З огляду на те, що китайці сильно інтегровані у світовий бізнес, є ймовірність, що навіть UnionPay не захоче розпочинати тривалі інвестиційні проекти в Росії, – вважає Дубілет.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.