Згорілий костел Святого Миколая йде на поправку: будівельники очистили його від сажі, змонтували нову сцену та відновили систему опалення. На це пішла більша частина від 30 млн грн, які пожертвував бізнес. Але попереду ще багато робіт. Як держава витратила гроші, де ще їх брати і чому в соборі більше не буде концертів – пояснює Forbes
Готичний собор спалахнув у центрі Києва 3 вересня 2021 року. Поки артисти Національного будинку органної та камерної музики репетирували на сцені костелу, загорівся орган. У ньому сталося коротке замикання. Вогонь пошкодив внутрішнє оздоблення будівлі та знищив цінний орган, придбаний у 1970-х роках.
Щоб відновити костел хоча б частково, український бізнес зібрав близько 30 млн грн. Наступного дня після пожежі понад 20 компаній оголосили, що дадуть по 1 млн грн. Скинулися Rozetka, monobank, Альфа-Банк Україна, Ajax Systems, Нова пошта, Dragon Capital та інші. Гроші внаслідок йшли на два рахунки: Національного дому та Благодійного фонду збереження та розвитку костелу Святого Миколая.
На зібрані гроші «Укрспецреставрація» розпочала ремонт. Фірма зажадала на свої послуги близько 19,4 млн грн. Вона демонтувала згорілі люстри, засклила вікна, очистила стіни від сажі, прибрала сміття, встановила захисні сітки, поставила нову сцену, освітлення та відновила опалення. Частина грошей пішла на підготовчі роботи, наприклад, проєкт ремонту. Загалом, за словами голови наглядової ради Благодійного фонду Тетяни Кухоцької, на перший етап Національний будинок витратив близько 21,7 млн грн.
Грошей вистачило лише на аварійні роботи, на повну реставрацію потрібно у 15 разів більше коштів. Після аварійних робіт залишилося близько 8 млн грн, а для подальшої реставрації потрібно до 320 млн грн, каже партнер юрфірми «Кушнір, Якимʼяк та Партнери» Олег Якимʼяк. Він представляє інтереси Римо-католицької парафії Святого Миколая.
Держава дасть гроші, яких бракує на реставрацію, сказав міністр культури Олександр Ткаченко наприкінці січня. Гроші витратить за програмою «Велика Реставрація». Роботи стартують навесні 2022 року. Реставрація, за словами Якимʼяка, триватиме менше року. Новий орган буде встановлений на хорах, а не у вівтарі, як це було до пожежі.
Мінкульт планує передати костел Римо-католицькій церкві в Україні; у ньому більше не буде концертів. До пожежі музиканти Національного дому та парафіяни ділили час у храмі. Але з червня 2022 року його передадуть католицькій громаді й у ньому не можна буде проводити концерти. Чому влітку? У цей час, за словами Якимʼяка, в Україну може приїхати Папа Римський, а храм Святого Миколая – один з основних католицьких храмів України.
Не всі донори згодні з передачею костелу та переселенням музикантів. Мінкульт 31 січня опублікував фотографії костелу після аварійного ремонту, і відсутність сидінь для органної музики викликала критику донорів. «Не впевнений, що всі, хто збирав гроші на ремонт костелу, заразом і органу, збирали гроші на допомогу римо-католицькій громаді міста Києва», – написав у Facebook один із донорів, інвестбанкір Сергій Будкін. Для репетицій та концертів Національного дому органної та камерної музики Мінкульт підшукує нове приміщення.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.