Держава готує план на десятки тисяч квартир для переселенців зі зруйнованих міст. Чи реально розв'язати це завдання /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Держава готує план на десятки тисяч квартир для переселенців зі зруйнованих міст. Чи реально розв'язати це завдання

4 хв читання

Getty Images

Офіс президента та уряд планують викупити частину квартир у недобудовах, щоб поселити у них громадян, які втратили житло через війну. Потенційні масштаби проєкту — щонайменше $5 млрд. Однак навіть за наявності грошей, швидко забезпечити переселенців квартирами буде дуже складно. Чому?

Dragon Capital Томаша Фіали шукає українських девелоперів, які могли б продати недобудовані багатоповерхівки. «Хочемо їх добудувати, обставити меблями та здавати на пільгових умовах людям, які втратили житло, – розповів Фіала у інтервʼю Forbes. – Ми вже виявили близько 1000 таких квартир».

Схожу ідею виношує й уряд: громадяни, які втратили житло через дії російської армії у війні з Україною, зможуть отримати компенсацію квадратними метрами. Законопроект №7198, що запроваджує такий механізм, Верховна Рада вже схвалила у першому читанні. Він встановлює обмеження за площею у 150 кв. м., однак дає можливість обирати регіон – незалежно від того, де раніше знаходились зруйновани чи пошкоджені квартири та будинки.

За словами авторки законопроекту Олени Шуляк (голова парламентської фракції «Слуга народу»), методику для визначення суми компенсацій постраждалим розроблятиме Кабмін, вона буде базуватися на площі зруйнованого житла. Безпосередньо розрахунками займатимуться спеціально створені комісії на рівні органів місцевого самоврядування.

У разі затвердження рішення про викуп квартир, держава має озвучити єдину ціну, за якою вона купуватиме повністю укомплектоване житло, та яким параметрам воно повинно відповідати, каже засновник девелоперсько-інвестиційної компанії All Right Development&Investment Вадим Петроченко.

Скільки житла постраждало у війні

(Натисніть "Читати більше", щоб відкрити повний текст)

Через військову агресію РФ в Україні знищено чи пошкоджено майже 6800 житлових будинків, заявив на початку квітня міністр розвитку громад і територій України Олексій Чернишов. 

Станом на 13 квітня Мінцифри отримало через «Дію» понад 66 000 заявок про пошкоджене майно українців.

Близько 6 млн громадян стали внутрішніми переселенцями. Умовно їх можна розділити на три категорії: транзитні особи, що планують переїхати до інших країн та регіонів, тимчасово проживаючі та ті, хто втратив домівку.

Поки продовжуються бойові дії, порахувати точну кількість знищених та пошкоджених житлових будинків неможливо. В Маріуполі та Харкові повного руйнування зазнали цілі райони. Водночас навіть там, де ведуться активні бойові дії, постраждали не всі будинки. І частина переселенців зможуть повернутися до своїх домівок після закінчення війни.

Вже зараз зрозуміло, що на відновлення інфраструктури та житла державі потрібно буде знайти десятки мільярдів доларів лише на перший період, вважає Чернишов.

В цілому вартість повного відновлення всього житлового фонду країни складає $400 млрд, підрахував керівник аналітичного департаменту Concorde Capital Олександр Паращій. 

Бюджет на мільярди доларів

Заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко казав в інтервʼю Forbes, що державі доведеться побудувати декілька десятків тисяч квартир та облаштувати їх.

«Якщо ми говоримо про 100 000 людей, які втратили житло остаточно, щоб забезпечити їх нормальними умовами, державі потрібно викупити або швидко побудувати близько 5 млн кв.м. житла», – коментує Петроченко із All Right Development&Investment.

Президент Конфедерації будівельників України Лев Парцхаладзе говорить про необхідність побудувати близько 5-10 млн кв. м. житла. Він оцінює собівартість таких квартир приблизно у $1000/кв.м. Однак, за словами Тимошенка, у забудовників є можливість побудувати дешевше, але не менш якісно.

Петроченко з цим не погоджується. «Вартість житла з ремонтом, меблями та технікою в класичному варіанті будівництва не може бути нижчою за $1000 за кв.м., – вважає він. – У більшості забудовників, які будують соціальне житло, квартири без ремонту коштують від $600 і вище».

Виходячи з озвученої девелоперами вартості квадратного метру житла, мінімально необхідні 5 млн кв.м коштуватимуть близько $5 млрд. 

Будувати з нуля – значно дорожче. За підрахунками Петроченко з All Right Development&Investment, будівництво нового житла вартуватиме $15 млрд. Щоб покрити потреби переселенців зі сходу та півдня, а також задовольнити попит решти покупців, каже він, потрібно побудувати 15-20 млн м.кв. житла, на що знадобиться три роки. Разом з відновленням зруйнованих будинків та інфраструктури, додає Петроченко, загальні витрати можуть перевищувати $50 млрд.

Звідки держава братиме гроші? Законопроектом передбачено фінансування за рахунок бюджету, також можуть використовуватися донорські кошти та репарації.

Проблеми та ризики

За словами Тимошенко, уряд та ОП вже обрали проєкти з викупу вже готового житла у недобудовах. Перші квартири з меблями та технікою можна надати переселенцям, стверджує він, реально пидготувати вже за три місяці. Далі частину квартир, за умови, що частина переселенців повернеться додому, можна надати військовим та іншим громадянам, що стоять в черзі на житло.

Із втіленням цієї ідеї у влади можуть виникнути труднощі, адже на квартири з ремонтом припадає лише 10-15% житлового фонду, що будується зараз, говорить Петроченко з All Right Development&Investment.

За інформацією компанії ЛУН, згідно її внутрішньому опитуванню третини девелоперів (близько 60-ти із 200), що працюють у центральних та західних регіонах України, вільних готових квартир, наразі на ринку є лише 570 вільних квартир у вже введених в експлуатацію будинках та ще 700 – у обʼєктах, що готуються до здачі у 2022 році.

Чому так мало? Це можна пояснити українською моделлю фінансування будівництва за рахунок нових інвесторів, говорить дослідник житлової політики Павло Федорів. Більшість квартир розкуповують ще на етапі котловану. «У забудовників залишилось не так багато потенційно невикупленого житла або ж це якесь не дуже ліквідне житло», — зазначає він.

Суттєвий недолік законопроєкту – він не пояснює за якими цінами відбуватиметься викуп житла чи його будівництво, хто саме буде власником та хто нестиме витрати на утримання та ремонти.

Окрім традиційного корупційного ризику, говорить екс-координаторка Експертної платформи НБУ Наталія Задерей, ця ініціатива дуже сенситивна до часу. «За оцінками ОП, квартири зможуть надавати переселенцям за три-чотири місяці, – каже вона. — Важко уявити, чи зможуть люди протриматися стільки часу у спортзалах чи навіть гуртожитках або хостелах». 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд