Пошкоджений будинок у Бородянці Київської області. /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Тисячі будинків, 145 заводів та 23 000 кілометрів доріг. Яких збитків Україні вже завдала війна з Росією та чому це не лише про руйнування. Інфографіка

Пошкоджений будинок у Бородянці Київської області. Фото Getty Images

Війна з Росією триває понад 50 діб. За цей час збитки лише від руйнувань перевищують не менше $80 млрд, а кожен тиждень активних бойових дій з частковою окупацією у 10 областях коштував українській економіці близько $2-2,5 млрд нествореного ВВП. Якою є ціна російського вторгнення

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

У перший місяць російського вторгнення інтенсивні воєнні дії велися на території 10 областей України. У Міністерстві фінансів підрахували, що на цій території генерується майже половина ВВП України. Але окупанти і вибухи далеко не для всіх привід зупиняти діяльність: згідно з результатами опитування бізнесу, проведеного НБУ, станом на середину березня не працювало близько третини компаній, ще 45% скоротили масштаби діяльності, розповідає заступник голови Нацбанку Сергій Ніколайчук.

За розрахунками департаменту макроекономічних досліджень ICU, за рівня інтенсивності воєнних дій, який зберігався на третьому тижні війни, українська економіка працювала на рівні 45–55% потужності. 

«Зупинено підприємства і у відносно безпечних регіонах через побоювання бомбардувань та вимушену міграцію, – розповідає голова департаменту макроекономічних досліджень ICU Віталій Ваврищук. – Будівництво та транспортування вантажів практично зупинилися повністю». 

У секторах освіти, охорони здоров’я та держуправління, за його словами, падіння буде помірним. Високі рівні виробництва зберігаються в енергетиці, телекомунікаціях та IT, додає Ваврищук.

Враховуючи обсяг економіки у 2021 році у майже $200 млрд, тиждень воєнних дій на території 10 областей коштував Україні $2–2,5 млрд тільки нествореного ВВП. Зараз масштаби не такі значні, однак суттєво більших збитків українська економіка зазнає у майбутньому – через втрату виробничих потужностей, житлового фонду, інфраструктури, транспортних засобів та комерційних приміщень.

За умови, якщо гаряча фаза війни між Україною та Росією завершиться найближчим часом (війна триває станом на момент написання цієї статті), ВВП України у 2022 році скоротиться не менш ніж на 10%, порахували у МВФ. Це нівелює економічне зростання останніх семи років. 

Відновитися після такого падіння економіка зможе не раніше 2025-го. У разі, якщо війна буде затяжною, втрати ВВП України, за оцінкою МВФ, тільки цього року можуть сягнути 25–35%.

На території Боснії і Герцеговини активні воєнні дії тривали з 1992 по 1995 рік, у перший післявоєнний рік ВВП країни становив трохи більше третини мирного часу. У країні було пошкоджено або зруйновано 45% підприємств, дві третини з понад 1 млн житлових будинків та близько 30–40% лікарень та шкіл. 

Тисячі будинків, 145 заводів та 23 000 кілометрів доріг. Яких збитків Україні вже завдала війна з Росією та чому це не лише про руйнування. Інфографіка /Фото 1

Інфографіка: Максим Золоєдов

В Україні рівень руйнації значно менший. 19 березня з’явилося відео, як окупанти обстрілюють один з найбільших метзаводів країни «Азовсталь». Його директор Енвер Цкітішвілі не втрачає надії, що підприємство ще можна відновити. Останніми тижнями саме «Азовсталь» стала епіцентром боїв за Маріуполь.

«Азовсталь» – один із 145 заводів, котрі було значно пошкоджено впродовж перших шести тижнів війни, свідчать підрахунки Київської школи економіки (КШЕ). Станом на 11 квітня, за оцінкою КШЕ, обсяг втрат фізичної інфраструктури в Україні становив не менше $80,4 млрд.

Ці дані не показують усіх масштабів руйнувань та втрат, пояснює керівниця Центру аналізу публічних фінансів та публічного управління КШЕ Дарина Марчак. «Частина інформації ще просто недоступна, – зазначає вона. – Крім того, оцінка враховує лише орієнтовну вартість нерухомості, без обладнання, вартості техніки та ремонту у зруйнованих будівлях».

Getty Images

Пошкоджена квартира у Бородянці Київської області. Фото Getty Images

Тільки за перші 20 днів активних бойових дій Україна втратила не менш ніж 5% усіх виробничих активів, житлового фонду та інфраструктурних обʼєктів, оцінює керівник аналітичного департаменту Concorde Capital Олександр Паращій.

Скільки це коштує? За підрахунками Паращія, загальна вартість відновлення всіх існуючих об’єктів виробництва в Україні – $800 млрд, у житловому фонді – $400 млрд, у інфраструктурі – $200 млрд. «Разом виходить $1,1–1,4 трлн, – каже аналітик. – Якщо виходити з необхідності повного відновлення 5% усіх активів, за грубим підрахунком, можна було говорити про приблизну суму збитків у $100 млрд».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні