До війни Маріуполь виробляв 2,8% ВВП України, але зараз місто зруйноване. Харків, внесок якого в економіку був 4,2%, також зазнав великих втрат. Натомість люди евакуюються у більш безпечні міста на заході країни, і роль цих міст в економіці зросте. Ось як
Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного!
Поки складно порахувати загальні втрати української економіки внаслідок повномасштабної війни, а прогнози коливаються у широкому диапазоні: ЄБРР вважає, що ВВП може впасти на 20%, а найгірший сценарій Міністерства фінансів – це мінус 50%.
Точно відомо лише одне – економіка міст, які знаходяться далі від бойових дій, втратить менше, а отже їхня роль у формуванні ВВП зросте.
Частка Харкова у національному ВВП, за розрахунками Forbes, впаде більш ніж удвічі – до 1,9%.
Внесок Маріуполя у 2022 році складатиметься значною мірою з того, що місто встигло виробитити за перші два місяці цього року. У підсумку вперше з 2015-го приазовське місто опиниться поза топ-10 українських міст за внеском у ВВП країни.
Натомість зросте частка у ВВП великих міст, розташованих далі від лінії фронту. Найпомітніша зміна – Вінниця. Це місто було на девʼятому місці у 2020-му, а цього року може зайняти шосте. Львів підніметься з пʼятого на четверте.
Водночас Київ, який відносно швидко відбився від окупаційних військ, може розраховувати навіть на збільшення частки ВВП країни на 1 відсотковий пункт – до 25%.
Кременчук має шанси замкнути десятку, хоча у 2020 році був на 11 місці; його частка у ВВП зросте з 1,3% до 1,7%.
Як рахував Forbes
- Частки регіонів у довоєнному ВВП розраховані пропорційно до часток валового регіонального продукту у ВВП за підсумками 2020 року.
- Частки міст у валовому регіональному продукті розраховані відповідно до частки реалізації продукції суб’єктів господарювання у містах обласного значення для кожного регіону.
- У розрахунках Forbes використовував оцінку річного зменшення ВВП України на 35%, окремих регіонів та міст України – від 15% до 80%.
- ВВП, вироблене у період із початку війни до повномасштабного російського вторгнення, оцінене у 15% від річного ВВП 2021 року.
- Джерела: Держстат, оцінки та розрахунки Forbes.
Вказані дані є оціночними та можуть містити похибки. Вони можуть бути перераховані у майбутньому, залежно від ситуації на фронті і змін у структурі економіки.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.