Загроза військових дій з боку Росії та перспектива воєнного стану викликала ажіотаж на валютному ринку. НБУ повідомляє, що дефіциту готівкової валюти у касах банків немає
На тлі тривожних новин про введення військового стану по всій Україні та подальше нарощування армії Росії на кордонах з Україною 23 лютого курс гривні на міжбанку опускався нижче 29,5 грн/$, у банках курс знизився до 29,8–30,4 грн /$. Окремі обмінники скористалися панікою та виставили котирування на рівні 32 грн/$. Останній раз на міжбанку курс долара перевалював за 30 грн/$ в лютому 2015 року.
«Ризики збройного конфлікту створюють ажіотаж на валюту, – каже Юрій Крохмаль, керівник служби продажу казначейських продуктів АТ «Банк Авангард». – Інвестори виходять із гривневих активів, імпортери спішно закривають свої валютні зобовʼязання, населення активно скуповує готівкову валюту». Коридор торгів 23 лютого був від 29,0 грн/$ до 30,0 грн/$, каже Крохмаль.
Нацбанк регулярно виходить з інтервенціями на міжбанк і продає валюту, прагнучи погасити попит, що зростає, і не допустити різких коливань курсу. «За попередніми оцінками, лише за 21–22 лютого НБУ продав понад $350 млн, – каже Крохмаль. – За 23 лютого – ще понад $200 млн».
«Напередодні обсяг торгів на міжбанку досяг майже $410 млн, з яких НБУ залив у ринок $280 млн для стримування курсу гривні», – зазначає керівник відділу аналітики ДК Forex Club Андрій Шевчишин.
Минулого тижня НБУ після двох тижнів чистого викупу валюти повернувся до чистого її продажу: регулятор продав $503 млн, а купив – $50 млн. З початку 2022 року і по 23 лютого Нацбанк продав $2,1 млрд, купив – $0,7 млрд. Для прикладу, у березні 2020 року за місяць НБУ продав майже $2,3 млрд для того, щоб задовольнити ажіотажний попит, який виник на початку коронакризи. Макроекономічних причин для ослаблення гривні немає, зазначають у НБУ.
Додатковий тиск на курс 23 лютого створили погашення ОВДП на майже 18 млрд грн та відсоткові виплати за чотирма випусками інших паперів. Нерезиденти та внутрішні інвестори враховують та закладають можливий ризик, виходячи з гривні. «22 лютого нерезиденти скоротили свій портфель гривневих ОВДП на понад 1 млрд грн, а лише з початку місяця нерезиденти вийшли з ОВДП на більш ніж 5 млрд грн (за номінальною вартістю)», – каже Шевчишин.
Валюти вистачить усім
У банківській системі немає дефіциту готівкової валюти, кажуть у НБУ. Регулятор, на відміну від березня 2020-го, не отримував скарг на неможливість купити готівковий долар або євро в банках. Залишок готівкової валюти у банківській системі – близько $1,2 млрд. На початку 2022-го цей показник був на рівні $1 млрд, а у березні 2020-го (початок коронавірусу) – $600–700 млн.
НБУ має достатньо резервів для підкріплення банків готівкою, повідомили в НБУ. «Рівень золотовалютних резервів (ЗВР) у $28 млрд дозволяє Нацбанку проводити подальші інтервенції для згладжування курсових коливань», – заявив в інтервʼю агентству Reuters глава НБУ Кирило Шевченко.
НБУ продовжить політику плаваючого курсу, не намагаючись утриматись у певному коридорі. «Курс залежатиме від попиту та пропозиції на ринку», – сказав Шевченко. Відмова від фіксації курсу та перехід до плаваючого курсу збільшили стійкість валютного ринку до шоків, зазначають у Нацбанку.
Гривневі кошти на рахунків фізосіб з початку року зменшились приблизно на 5%. Темпи відпливів валютних коштів фізосіб дещо вищі, але занепокоєння не викликають, повідомили в НБУ. Відтік іноземного капіталу з країни з початку 2022 року, за даними Шевченка, становив понад $600 млн. А обсяг ЗВР (за вирахуванням позикових коштів) нижчий за рівень, який узгоджений у меморандумі з МВФ. 23 лютого постійний представник МВФ в Україні Ваграм Степанян повідомив, що місія Фонду розпочала роботу для другого перегляду програми Stand-by. За результатами очікується отримання третього траншу приблизно у $700 млн.
До надзвичайного стану готові
У разі запровадження надзвичайного стану банківська система працюватиме у звичайному режимі, кажуть у НБУ. «Всі платіжні системи, доступ до коштів, робота банків загалом триває у звичайному режимі», – пишуть у релізі регулятора. Глава Нацбанку також виключив запровадження будь-яких адміністративних обмежень щодо гривні, оскільки вони стануть контрпродуктивними і можуть викликати нервозність на ринку замість стабільності.
«НБУ готовий до будь-яких варіантів розвитку ситуації і розробив чіткий план дій для банківської системи на кожному етапі особливого періоду», – говорить Олена Коробкова, голова ради НАБУ. Нацбанк постійно оцінює ситуацію на потенційні ризики, додає вона.
«Введення надзвичайного стану на даний момент не має впливу на економіку», – говорить Євгенія Ахтирко, аналітик інвестиційної компанії Concorde Capital. Але якщо ситуація загострюватиметься, то розширені повноваження органів влади (наприклад, обмеження переміщення громадян) вплинуть на рівень економічної активності у країні, вважає аналітик.
У разі деескалації та замороження конфлікту аналітики не виключають, що валютний ринок заспокоїться та курс відкотиться до значень початку року. «Якщо будуть якісь сигнали з боку Росії, що вони не вторгатимуться на територію України, ми повернемося в коридор 28–28,5 грн/$ або навіть до 27,5 грн/$», – вважає Олександр Паращій, керівник аналітичного департаменту Concorde Capital.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.