Ілюстрація Анна Наконечна /Shutterstock
Категорія
Картина дня
Дата

Заводи Ахметова, порти та курс гривні. Що буде з економікою України, якщо війна охопить весь Донбас

Ілюстрація Анна Наконечна Фото Shutterstock

Після визнання Росією окупованих районів Донецької та Луганської областей «республіками» у їхніх адміністративних межах президент Володимир Путін отримав від верхньої палати російського парламенту дозвіл на використання армії за кордоном. Ризик посилення ескалації та повномасштабного вторгнення Росії в Україну залишається високим. Ринки в Україні та РФ сприймають ці новини вкрай негативно.

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

У понеділок, 21 лютого, після низки заяв російської влади щодо України російські фондові індекси пережили найбільше падіння з 2008 року, дохідності держборгу РФ стали найвищими з 2015-го, курс рубля перевищив 80 рублів за долар і 90 за євро.

Український міжбанк 22 лютого закрився з курсом долара 29,06 грн/$, дохідність єврооблігацій різко зросла – до 30,6% за паперами з погашенням у вересні 2022 року та до 12,6% за 10-річними облігаціями.

Складна ситуація на фінринках зберігається через ризик військових дій на підконтрольній Україні території Донбасу: після агресивного та маніпулятивного спічу щодо української державності Путін визнав межами сепаратистських утворень усю територію Донецької та Луганської областей, зазначивши, що розраховує на вирішення спірних питань у переговорах (це знову обвалило російські ринки).

Що буде, якщо війна охопить весь Донбас

Неокупована частина Донбасу охоплює дві третини загального розміру Донецької та Луганської областей. Донецька створює близько 5% українського ВВП або $7 млрд експортних надходжень, каже головний економіст Dragon Capital Олена Білан, на імпорт припадає $2 млрд поставок. Внесок Луганської області у весь ВВП, додає вона, набагато менший – 1%, а експорт – $167 млн.

Втратити Маріуполь буде болісно і для економіки, і для валютного ринку, вважає Білан. Хоча маріупольські порти, за її словами, не є таким важливими – на них припадає близько 5% експорту, який проходить через усі українські порти, та його можна перенаправити на порти Чорного моря. «Головне не втратити виробничі потужності», — зазначає Білан.

Ключовий контролер метактивів у регіоні – Метінвест Ріната Ахметова. Якщо Метінвест втратить активи в Донецькій області (Азовсталь, ММК ім. Ілліча, Покровськвугілля, Авдіївський КХЗ), але збереже ГЗК у Кривому Розі, компанія втратить до 40-50% прибутку за показником EBITDA, зазначає аналітик Concorde Capital Дмитро Хорошун.

«За моїми підрахунками, з січня 2011 до жовтня 2021-го весь металургійний дивізіон Метінвесту заробив 26% від показника EBITDA усієї групи, – каже Хорошун. – Тим не менш, Метінвест фінансово зможе, з великою ймовірністю, продовжувати обслуговувати існуючі борги і навіть розвивати ГЗК».

Війна проти гривні: 2014-й не повториться

Активні бойові дії, ймовірно, спровокують паніку та відтік грошей із банківської системи, а також втечу інвесторів, каже голова аналітичного департаменту Adamant Capital Костянтин Фастовець. Поки що цього немає.

«Захоплення всієї території Донецької та Луганської областей – не найкатастрофічніший сценарій, – вважає він. – Але якщо ми втрачаємо Маріуполь, Одесу – це урвище логістичних ланцюжків, втрата активів, що сильно вдарить по економіці».

Втеча капіталів при серйозному конфлікті можлива, але буде меншою ніж у 2014 році, прогнозує Білан із Dragon Capital. Істотного відпливу депозитів не буде, якщо конфлікт залишиться локальним і не перекинеться на інші області, додає вона передусім завдяки стійкості банківської системи.

«Девальвація гривні, ймовірно, буде не такою сильною, як у 2014 році, – очікує Білан. – Тоді ми побачили близько 70% втрати вартості валюти, цього разу при порівнянні втрати економіки буде менше вдвічі».

Навіть за сценарію замороженого конфлікту, коли ОРДЛО залишається в колишніх межах, додає Фастовець, Україна отримає гарячу точку, яка відлякуватиме довгострокових інвесторів.

Вже зараз є підстави для перегляду прогнозу зростання ВВП України у 2022 році у найгірший бік, вважає голова департаменту макроекономічних досліджень ICU Віталій Ваврищук. «Повноцінна війна, коли Путін йде на Київ, — це глобальна катастрофа, — каже голова департаменту стратегії Finteum Андрій Нестерук. — Тоді економіку розглядати немає сенсу».

Нафта, газ та олігархи. Що дадуть санкції проти РФ

22 лютого Велика Британія та Євросоюз ввели проти РФ серію санкцій: вони торкнулися низки банків та повʼязаних із Путіним бізнесменів, а також трубопроводу «Північний потік-2». У вівторок увечері США офіційно назвали дії РФ «початком вторгнення в Україну». Від цього визначення залежить рівень жорсткості санкцій. Санкції США лише готуються.

«Якщо вони торкнуться нафти, для ринків це означає підвищення ціни до $120 за барель і вище, — вважає Нестерук, — Ціни на газ теж можуть піти вгору, але зима закінчується і вона дуже тепла, тому великої потреби в російському газі не буде».

Під загрозою – російські олігархи. Якщо Велика Британія і США розкриють бенефіціарів компаній з РФ, багаті росіяни не зможуть тримати активи за межами країни, вважає Нестерук. «Оскільки російські олігархи тримають гроші за кордоном, а потім видають кредити своїм компаніям і так фінансують свій бізнес, це призведе до зупинення інвестицій у РФ, – каже він. – Це – удар по їхній економіці».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні