Леонід Черновецький. Фото зі сторінки facebook.com/chernovetskiy.ua
Категорія
Картина дня
Дата

Леонід Черновецький просить зрозуміти Росію. Хоча його син володіє бізнесами в Україні на сотні мільйонів доларів. Родинний профайл

6 хв читання

Леонід Черновецький. Фото зі сторінки facebook.com/chernovetskiy.ua

Леоніду Черновецькому оголосили підозру за заклики визнати кордони псевдореспублік «ЛНР» і «ДНР». Чим він займається, де знаходиться та який у нього бізнес

У понеділок, 20 червня, Офіс генпрокуратури оголосив підозру колишньому міському голові Києва за заклики визнати кордони незаконних утворень на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей.

Судячи з фотографії, оприлюдненої Офісом генпрокурора, йдеться про Леоніда Черновецького, 70. «За даними слідства, на наступний день після початку військової агресії РФ проти України ексмер столиці на власній сторінці у Facebook розмістив публікацію про можливість і навіть необхідність визнання кордонів терористичних організацій – незаконних утворень «Донецька народна республіка» та «Луганська народна республіка», – йдеться в повідомленні.

В офісі Генпрокурора заявили, що висновки судової лінгвістичної експертизи публікації підтверджують наявність публічних закликів до зміни меж території та державного кордону України. Відповідальність за такі заклики – 3–5 років позбавлення волі з можливою конфіскацією майна. Якщо заклики призвели до загибелі людей – 10-15 років або довічне увʼязнення.

Леонід Черновецький просить зрозуміти Росію. Хоча його син володіє бізнесами в Україні на сотні мільйонів доларів. Родинний профайл /Фото 1

Фото: Генпрокуратура

На початку березня видання УНІАН опублікувало скриншоти повідомлень, в яких нібито Леонід Черновецький виправдовує повномасштабну агресію Володимира Путіна в Україні. 

В опублікованих дописах від імені Черновецького сказано, що «Путін не розвʼязав війну в Україні», а бомбардування мирних українських міст він вважає «демонстрацією сили» і «ударами по військових обʼєктах». «Визнають кордони («ЛДНР») – відразу все закінчиться. У ту ж секунду. Це можна і потрібно було зробити вісім років тому замість бомбардувань цивільних обʼєктів і залякування населення», – написав Черновецький. Також збереглася частина стриму за участю Черновецького, де він каже, що воєнна операція проходить, «щоб налякати ідіотів» із метою примусу до перемовин.  

Леонід Черновецький просить зрозуміти Росію. Хоча його син володіє бізнесами в Україні на сотні мільйонів доларів. Родинний профайл /Фото 2

Скриншоти УНІАН

Леонід Черновецький просить зрозуміти Росію. Хоча його син володіє бізнесами в Україні на сотні мільйонів доларів. Родинний профайл /Фото 3
Леонід Черновецький просить зрозуміти Росію. Хоча його син володіє бізнесами в Україні на сотні мільйонів доларів. Родинний профайл /Фото 4
Попередній слайд
Наступний слайд

Зараз у його Facebook ці дописи відсутні. Проте 21 червня Леонід Черновецький написав пост, у якому зазначив, що вважає звинувачення непорозумінням. «Щиро люблю і підтримую Єдину, Інтегровану, Незалежну та Європейську Україну. Вважаю смерть українців трагедією, а війну проти України злочином», – написав Черновецький.

Перший мільйон, міський голова, громадянин світу

Основа статків Леоніда Черновецького – Правекс-Банк, проданий улітку 2008 року італійській Intesa Sanpaolo за $750 млн. Банк було продано з одним із найвищих для українського банкінгу мультиплікаторів ціна/власний капітал – 6,5. Через декілька років Dragon Capital назвала угоду «жахливою» для Intesa Sanpaolo. По суті, італійці купили компанію з видачі споживчих кредитів, із поверненням яких у кризу, звісно, зʼявилися великі проблеми. 

У 2006 році Черновецький став міським головою Києва. За шість років правління столицею в приватні руки перейшли десятки комунальних підприємств. Приватизовано 3200 га землі – половина всієї площі, призначеної під забудову до 2020 року. Місто за своє майно отримало копійки, писав у своєму розслідуванні в 2012 році Forbes Україна. Черновецький стверджував, що прагнув якнайшвидше передати міську власність до рук ефективних господарів.

Черновецький уже багато років не проживає в Україні й з 1994 року є громадянином Ізраїлю. В грудні 2015-го він повідомив на своїй сторінці у Facebook, що останні пʼять років проживає в курортному грузинському місті Кобулеті, де в нього є маєток. Черновецький планував будувати політичну карʼєру в Грузії, де створив політичну партію «За щасливу Грузію». У нього, як він сам заявляв, є грузинське громадянство. Це дозволяє не видавати його за запитом українських слідчих.   

У 2018 році Черновецький повідомив, що вимушений покинути Грузію через кримінальне провадження в Україні, яка оголосила його в розшук. З 2017 року генпрокуратура розслідує кримінальну справу щодо зловживання Черновецьким службовим становищем під час будівництва вертолітного майданчика на Парковій дорозі в Києві. Його мав використовувати тодішній президент Віктор Янукович, щоб добиратися з Межигірʼя, але так і не здійснив жодного польоту.

За версією слідства, дії Черновецького могли завдати збитків столичній територіальній громаді на 250 млн грн. Наразі Леонід Черновецький, який має єврейське коріння, проживає в Тель-Авіві. 

В останні роки про бізнес-проєкти Черновецького-старшого нічого невідомо. В Грузії працює гуманітарний фонд його імені. Сам Черновецький-старший активно веде соцмережі. Його канал в YouTube, де він дає бізнесові та життєві поради, а також коментує різні події, має 216 000 підписників. У Facebook 32 000 читачів, у TikTok 53 000 підписників. Черновецький платить за рекламу своїх постів. За останній тиждень він витратив на просування своїх російськомовних постів із таргетуванням на Україну $1035. Відео на його YouTube-каналі також мають ознаки платного просування – при майже 80 000 переглядів у них кілька десятків коментарів.

Леонід Черновецький просить зрозуміти Росію. Хоча його син володіє бізнесами в Україні на сотні мільйонів доларів. Родинний профайл /Фото 5

Реклама постів Черновецького у Facebook

У квітні 2019 року російський премʼєр Дмитро Медведєв своєю постановою скасував економічні санкції проти батька і сина Черновецьких. Причини цього в постанові не було названо, так само як причини їх введення за пів року до того.

Леонід і Степан не коментували санкції. Донька Леоніда Черновецького з 2011 року одружена з уродженцем Одеси, громадянином РФ Сергієм Янчуковим. Його основний бізнес – видобуток рідкісних металів, у тому числі золота, а також девелопмент. 

Леонід Черновецький погодився на інтервʼю з Forbes – воно відбудеться згодом.

Син за батька 

Одразу після відставки в липні 2012-го Леонід Черновецький оголосив про створення фонду на $750 млн, який інвестуватиме у високі технології та будівництво. 

Навесні 2021 року син Леоніда Черновецького Степан в інтервʼю Forbes сказав, що на той час він уже кілька років управляв коштами родини, отриманими за продаж Правекс Банку. 86% з них – частка Степана Черновецького, решта – частки членів сім’ї. Він не уточнив, яка частка належить батьку, але зазначив, що останній не бере участі в бізнесі. За словами Черновецького-молодшого, батько якийсь час не погоджувався з фокусом на інтернет-інвестиції, оскільки більше розумівся на традиційному бізнесі.  

За словами засновника Zakaz.ua Єгора Анчишкіна, ще в 2014 році Леонід Черновецький безпосередньо брав участь у перемовинах щодо купівлі частки сервісу. «Перший контакт був із Леонідом, це було знайомство, – пригадує Анчишкін. – Ми відчували, що він присутній в управлінні. Зі Степаном зустрічалися кілька разів після цього».  

Леонід Черновецький в інтервʼю грузинському Forbes в 2018 році сказав, що передав усі свої бізнеси в управління Степана, але не зазначив, коли саме це сталося. «Я практично не цікавлюся тим, як ідуть справи. Я знайомий із проєктами, які він здійснює, контролюю ефективність цих проєктів, інше ж цікавить не особливо. Мій інтерес – це лише реалізація ідеї», – сказав Черновецький-старший.

Степан Черновецький через свого помічника написав Forbes, що любить і поважає Леоніда Михайловича, багато чому в житті завдячує йому, але останніми роками вони особливо не спілкуються. За його словами, Леонід Черновецький не бере участі в управлінні CIG (Chernovetskyi Investment Group) і не бере участі в бізнесі, відколи став мером Києва. Також Степан Черновецький передав, що в нього немає спільних бізнесів чи проєктів (комерційних чи некомерційних) із батьком.

Олександр Чекменьов

Степан Черновецький. Фото Олександр Чекменьов

Чим займається Степан

Активи Степана Черновецького зосереджені під парасолькою Chernovetskyi Investment Group (CIG). Група профінансувала кілька IT‑стартапів і девелоперських проєктів. Останні приносять 90% доходів. Серед них – житлові комплекси «Комфорт Таун», Tetris Hall (перша черга), «Централ Парк», White Lines, Svitlo Park. Частину девелоперських проєктів CIG не афішує.

Опитані Forbes учасники ринку стверджують, що Черновецький інвестує в значно більшу кількість проєктів, ніж визнає. «Як правило, компанії оформлюють на певних фронт-менеджерів, але в проєкті можуть бути абсолютно різні інвестори, які не афішують своєї участі – починаючи від Черновецького і закінчуючи одіозними фігурами з оточення Януковича», – розповідає один з учасників столичного девелоперського ринку.

Леонід Черновецький просить зрозуміти Росію. Хоча його син володіє бізнесами в Україні на сотні мільйонів доларів. Родинний профайл /Фото 6

Бізнес-імперія Степана Черновецького. Інфографіка Forbes від червня 2021 року

Відстежити рух капіталу складно, оскільки співпраця переважно закріплюється меморандумами про співпрацю і так званими непублічними «понятійками». «Кажуть, я брав участь у проєктах із половиною Києва. Але це неправда й чутки», – відмахується Степан Черновецький.

Він фігурує в декількох розслідуваннях як бізнес-партнер великого столичного забудовника Вадима Столара та колишнього соратника Леоніда Черновецького Дениса Комарницького. У різні часи обох вважали «смотрящими» за будівельним ринком Києва. Бізнесмен заперечує бізнес-звʼязки з Столаром і Комарницьким. «Я не захоплююся політикою. Політика – це бруд. Мої інтереси – винятково в бізнесі», – каже він.

Основні гроші, за словами Степана Черновецького, його група заробляє в нерухомості, а прибутки інвестує в інтернет‑проєкти. За останні дев’ять років вона вклала в українські, ізраїльські та індійські стартапи майже $100 млн. «Проєкти в IT значно цікавіші та перспективніші з погляду капіталізації», – говорив бізнесмен. 

У січні 2022-го Forbes писав про продаж іспанській Glovo одного із основних інтернет-активів Черновецького-молодшого – Zakaz.ua. У кінці січня Степан Черновецький повідомив, що угоду не закрито.

В 2021 році Forbes оцінив статки Степана Черновецького в $545 млн. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд