Як іде війна, що робить російська армія прямо зараз і який план у Москви? Військовий експерт Михайло Кофман поділився своїм баченням ситуації. Наприкінці січня він точно передбачив, як Росія нападатиме на Україну
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Михайло Кофман, директор програми дослідження Росії у Центрі військово-морської аналітики CNA, у ніч на 21 березня опублікував у Twitter 16 публікацій про те, якою він бачить ситуацію в Україні. Forbes переказує головне
Близько 14 днів тому я припускав, що російська армія матиме приблизно три тижні, а потім її боєздатність істотно знизиться. Загалом це був правильний прогноз, але час іще не настав.
Грубо кажучи, зараз війна йде трьома фронтами, і наступ росіян застопорився на двох із них. Сили РФ намагаються закріпитися в районі Києва, але не думаю, що вони зможуть штурмувати місто. Київ не оточений, до цього далеко.
На південному заході з перемінним успіхом відбувався наступ через Миколаїв на Одесу. Але на цьому напрямі в російської армії було мало шансів, враховуючи нечисленність задіяних нею сил. Просування зупинило контрнаступ українських військових. Я очікую, що для обох сторін ситуація там майже не зміниться.
Це означає, що ми не побачимо висадки морського десанту в Одесі чи російського маршу в Придністровʼї найближчим часом (якщо взагалі побачимо). Принаймні не на цьому етапі війни. Проте просування Росії до Кривого Рогу справді загрожує комунікаціям українських сил на правому березі України.
Цього тижня слід спостерігати за спробою Росії оточити Операцію Об’єднаних Сил на Донбасі, там українські військові можуть опинитися у великій небезпеці.
Із самого початку військовим зусиллям РФ не вистачало цілеспрямованості. Занадто мало сил на багатьох напрямках, деякі конкурують один з одним. У найближчі два тижні, найімовірніше, вони зосередяться на битвах на сході та битві за Маріуполь.
До неспроможної військової стратегії призвели нереалістичні політичні цілі та терміни: план захопити і Київ, і Одесу, і Донбас… Нині вони відчайдушно намагаються показати хоч якийсь прогрес. Складається все більше враження, що російська армія зосередиться на Донбасі та спробує просто утримати інші фронти.
Зниження боєздатності російської армії може призвести або до значної оперативної паузи на більшості з напрямків, або до припинення вогню. Це не обовʼязково означає політичне врегулювання, а, скоріше, період реорганізації, консолідації та поповнення запасів. Іншими словами, кінець першої глави цієї війни.
Наступна глава війни
Думаю, Москва намагається здобути таку перевагу, яка дасть їй привід заявити про свою перемогу. Взяти Донбас і отримати можливість вимагати від Києва йти на поступки – це, мабуть, те, чого вони хочуть досягти. Але це лише моє припущення.
Багато залежить від того, що Путін знає і думає про перебіг війни, чи відчуває він тиск усередині Росії. Наше враження про війну та ситуацію на полі бою може сильно відрізнятися від його. Неясно, чи він розуміє, які перспективи російського успіху.
Очевидно, є невизначеність у розумінні стану речей серед російських військових на різних ділянках поля бою, ситуація, напевно, різна на різних напрямках. Про стан українських військ ми знаємо ще менше.
Наступний розділ цієї війни може виявитися ще страшнішим. Найімовірніше, далі війна буде на виснаження – ще з більшими бомбардуваннями цивільного населення. Незважаючи на вкрай слабкі дії Росії, зізнаюся, мене непокоїть розвиток цього конфлікту на наступному етапі.
Я не розумію, як якийсь військовий успіх може допомогти Москві здобути хоч якусь політичну перемогу. Якщо буде ще один етап війни, російські сили, ймовірно, намагатимуться компенсувати свої слабкі дії нанесенням ще більших руйнувань.
Варто зазначити, що російські військові інтерпретують «демілітаризацію» як другорядну мету в цьому конфлікті, завдаючи ударів по українській оборонній промисловості та ключовій військовій інфраструктурі. Схоже, вони хочуть суттєво послабити воєнний потенціал України.
Чи зайшла війна в безвихідь? І так, і ні. Російські сили можуть повільно просуватися на Донбасі. Я підозрюю, що Збройні Сили України зможуть утриматися на більшості фронтів і, можливо, навіть контратакувати на інших. Проте виснаження, безсумнівно, позначиться на обох сторонах.
Я намагаюся бути обережним у прогнозах – ми не знаємо точно, ця війна лише починається, вже на середині чи наближається до завершення. Небагато є речей настільки ж випадкових й невизначених.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.