Джо Байден уперше відвідав Близький Схід на посаді президента США. /Getty Images
Категорія
Світ
Дата

Нафта та нові альянси. Який результат близькосхідного турне Джо Байдена

4 хв читання

Джо Байден уперше відвідав Близький Схід на посаді президента США. Фото Getty Images

Джо Байден уперше відвідав Близький Схід на посаді президента США. Цілі – початок нормалізації відносин Ізраїлю із сусідами, іранська ядерна програма і головне питання: збільшення видобутку близькосхідної нафти для тиску на Росію. Forbes вибрав головне про візит із репортажів світових ЗМІ

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

За кілька днів до візиту Байден опублікував у Washington Post колонку, в якій коротко окреслив свої плани: розширити коло країн, які підтримають США у протистоянні з Росією, Іраном і Китаєм, обговорити енергетичні проблеми та зміцнити безпеку на Близькому Сході.

Візит назрівав давно: з початком агресії Росії проти України американська адміністрація стала приділяти близькосхідному регіону менше уваги. Але саме на Близькому Сході лежить ключ до вирішення однієї з головних проблем російсько-української війни – санкцій проти нафтогазового сектора країни-агресора, пише ВВС.

Збільшивши видобуток нафти і знизивши цим ціни на ринку, країни Перської затоки серйозно підірвали б експортні надходження до бюджету РФ. А європейським союзникам США було б легше повністю відмовитись від закупівель російської нафти та встановити на неї верхній ціновий поріг, розповідає Time.

Нікуди не поділися й інші близькосхідні проблеми: посилення Ірану, який підійшов до створення ядерної зброї, палестино-ізраїльське врегулювання, а також напружені відносини між Ізраїлем і його близькосхідними сусідами, насамперед Саудівською Аравією. Тому першу зупинку американський президент здійснив саме у Тель-Авіві, пише The New York Times.

Дружба Ізраїлю та Саудівської Аравії проти Ірану: є прогрес

Цьогорічний візит Байдена до Ізраїлю – вже десятий за рахунком у його політичній кар'єрі, але перший на посаді американського президента. Відносини Ізраїлю з республіканськими адміністраціями традиційно складалися краще, ніж із демократами. Але Байден вибрав для відвідування вдалий момент, пише BBC. В Ізраїлі назріла політична криза, парламентська коаліція розвалилася, у листопаді на країну чекають нові вибори. Тому будь-яка ізраїльська політична сила хотіла б заручитися підтримкою США.

Візит не був гладким: прямо в аеропорту Бен-Гуріон Байден оголосив, що не відступить від принципу співіснування двох держав – Ізраїлю та Палестинської автономії, повідомила CNN. Раніше американський президент скасував рішення свого попередника Дональда Трампа визнати Єрусалим столицею Ізраїлю.

Зустріч ізраїльського прем'єра Лапіда Яїра та Байдена тривала більше години та завершилася підписанням Єрусалимської декларації. Головний пункт документа – зобов'язання США та Ізраїлю спільно протистояти ядерним устремлінням Ірану, пише Reuters. У документі згадали Україну: США та Ізраїль підтвердили, що віддані її суверенітету та територіальній цілісності, але в документі не йдеться про те, чи Ізраїль підтримає Україну зброєю. 

Getty Images

Зустріч ізраїльського прем'єра Лапіда Яїра та Байдена тривала більше години та завершилася підписанням Єрусалимської декларації. Фото Getty Images

Ще одна мета переговорів Байдена та Лапіда не афішувалась: започаткувати примирення двох давніх суперників, Ізраїлю та Саудівської Аравії, перед обличчям спільного ворога – Ірану, пише Foreign Policy. Чи вдалося домовитися США та Ізраїлю у цьому питанні? В Єрусалимській декларації Ізраїль подякував США за допомогу в нормалізації відносин із сусідніми країнами регіону, а США пообіцяли розширити коло дружніх Ізраїлю арабських країн.

Перші ознаки потепління між Ізраїлем та Саудівською Аравією вже є: Ель-Ріяд відкрили небо для ізраїльських комерційних авіаліній, повідомляє Al Jazeera. Враховуючи, що дві країни не мають офіційних дипвідносин, Саудівська Аравія зробила великий крок назустріч Тель-Авіву.

Пункт призначення – Саудівська Аравія

Участь Байдена у саміті лідерів Ради співробітництва арабських держав Перської затоки (РСАДПЗ) у Джидді аналітики називали головною метою візиту американського президента на Близький Схід, пише Politico.

Перед самітом відбулася коротка особиста зустріч Байдена зі спадкоємним принцом Саудівської Аравії Мохаммедом бін Салманом, який де-факто керує саудівською монархією. Саме цей короткий обмін репліками біля трапа літака спричинив шквал критики на адресу президента США ще задовго до візиту.

У США наслідного принца осуджують за численні порушення прав людини. Найважче звинувачення – вбивство журналіста. 2018-го було вбито кореспондента Washington Post Джамаля Хашоггі. Американські спецслужби з'ясували, що злочин задумали Мохаммед бін Салман та його найближче оточення, пише The Hill. Байден пригрозив зробити принца ізгоєм, критикував Саудівську Аравію за її роль у війні в Ємені, а всі офіційні контакти з Ель-Ріядом вів із батьком Мохаммеда бін Салмана – королем Салманом, розповідає Reuters.

Перша очна зустріч Байдена з Мохаммедом бін Салманом завершилася традиційним ковідним привітанням «кулак-в-кулак» і обміном короткими репліками. Принц заперечував особисту причетність до вбивства, Байден, за його визнанням, поставив його слова під сумнів.

Нафти побільшає

Нарощування виробництва нафти Саудівською Аравією на противагу Росії аналітики називали головною метою візиту Байдена. Ще до початку саміту Financial Times сумнівалася, що президенту США вдасться переконати сауддитів суттєво збільшити видобуток і цим опустити ціни на світовому ринку. Ще до візиту Байдена саудівське виробництво зросло до 11 млн барелів на добу, країна погодилася збільшити постачання на липень і серпень. Для потужного ривка вільних потужностей замало, розповів в інтерв'ю FT аналітик JPMorgan Крістіан Малек.

В офіційному комюніке Білого дому за підсумками саміту в Джідді йдеться, що Саудівська Аравія зобов'язалася підтримувати баланс світового ринку нафти та збільшити видобуток на 50% порівняно з тим, що було заплановано на липень та серпень. На практиці це означає, що найближчими місяцями виробництво в Саудівській Аравії зросте до 13 млн барелів на добу, розповів The Voice of America єгипетський політолог Саїд Садек.

Близькосхідне протистояння з Росією та Іраном

Для Байдена переговори щодо нафти були тактичним питанням, вважає The Foreign Policy. На кону набагато більше: США мають активніше реагувати на активізацію Росії та Ірану в близькосхідному регіоні. Набір інструментів відомий: посередництво США у врегулюванні близькосхідних конфліктів, спроби примирити Ізраїль із сусідами, а також інвестиції у розвиток інфраструктури. Наприклад, за підсумками зустрічі країни РСАДПЗ виділять $3 млрд на проєкти, пов'язані з очолюваною США ініціативою «Партнерство для глобальної інфраструктури та інвестицій». Результати візиту Байден очікує побачити вже найближчими місяцями, пише Reuters.

Сьогодні, 18 липня, ринок нафти відреагував на підсумки близькосхідного візиту Байдена невеликим подорожчанням. Впавши минулого тижня на 7%, серпневі ф'ючерси на нафту WTI сьогодні зросли в ціні 1,1% (до $98,67) за барель, вересневі на Brent – на 1,2%, до $102,41, пише Bloomberg. Старший радник Держдепартаменту США з питань енергетики Амос Хохштейн упевнений, що після візиту Байдена виробники Перської затоки підвищать видобуток, але багато залежатиме від підсумків запланованого на 3 серпня засідання організації ОПЕК+, до якої входить Росія.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд