Сценарій із повним припиненням постачання газу з Росії до Європи все реальніший. Єврокомісія розробляє план у разі блокади. Хороші новини – рівень газу в сховищах зростає, поставки ЗПГ бʼють рекорди. Проблема: як постачати газ найбільш постраждалим країнам. Forbes вибрав головне з аналізу The Economist
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Громадський порядок у Німеччині у небезпеці, попереджає віцеканцлер Німеччини Роберт Хабек. Винні ціни на газ. У помсту за підтримку України Росія обмежує постачання до Європи. Німеччина, яка ввозить приблизно третину газу з Росії, очікує різкого стрибка цін. Компанії зазнають величезних збитків, можливий фінансовий крах, побоюється Хабек. Бундестаг ухвалив закон про енергетичну безпеку, в якому є пункт про субсидії фірмам, які постраждали від енергетичної кризи.
Загроза блокади зростає
«Газпром» уже кілька місяців дедалі сильніше затискає європейцям газовий вентиль. У червні Росія експортувала до Європи 4,7 млрд кубометрів газу, підрахували аналітики S&P Global. Це лише третина від обсягу, поставленого на початок 2021 року. Найбільше газу надходить через газопровід «Північний потік–1», прокладений між Росією та Німеччиною по дну Балтійського моря. Інший балтійський трубопровід, «Північний потік–2», заморожений після початку російської агресії.
Великі європейські покупці – італійська Eni, австрійська OMV та німецька Uniper – змушені поповнювати дефіцит дорогим газом зі спотового ринку. Uniper втрачає по €30 млн на день і вже стала в чергу за субсидіями.
Учора, 11 липня, Росія закрила «Північний потік–1» на технічне обслуговування приблизно на 10 днів. Одна з турбін газопроводу залишалася в ремонті на канадському заводі Siemens, і через санкції Канада не дозволяла відправляти її назад до Росії. Хабек закликав Оттаву зробити виняток для цієї поставки, і 9 липня Канада здалася.
«Путін у захваті: санкції тепер виглядають контрпродуктивними, – вважає аналітик Оксфордського інституту енергетичних досліджень Джонатан Стерн. – Захід поступився». Росія відновить частину поставок «Північним потоком-1», вважає він. Європа отримає відтермінування. Але згодом, коли стане холодніше, Путін знову використає газ як зброю. «Думаю, взимку росіяни змусять європейців розплачуватися», – згоден зі Стерном керівник однієї з великих нафтових компаній.
Європейський кризовий план
Європейська комісія готує ЄС до найгіршого – повної зупинки постачання газу з Росії. Країни Євросоюзу не повинні «бігати по сусідах із простягнутою рукою», як під час епідемії COVID-19, коли випрошували одна в одної вакцини. «Нам потрібно зробити так, щоб у разі повного відключення газ надходив туди, де він найбільше потрібен», – заявила президент комісії Урсула фон дер Ляйєн. Комісія має представити свій план 20 липня. Наприкінці місяця міністри ЄС зберуться на саміт з питань енергетичної безпеки.
Європа діє в чотирьох напрямках: накопичення газу в сховищах, диверсифікація джерел постачання, скорочення споживання та, у разі необхідності, нормування.
Найважливіше – поповнення сховищ. Минулого року багато енергетичних фірм відмовлялися купувати газ за цінами, роздутими через російські маніпуляції на газовому ринку. Рівень у сховищах залишався тривожно низьким, але Європу врятувала тепла зима. Червнева директива ЄС припускає, що до 1 листопада газові сховища необхідно заповнити щонайменше на 80%. У наступні роки цей показник має бути доведений до 90%. Члени ЄС, які не мають сховищ, мають зберігати щонайменше 15% обсягу свого річного споживання в інших країнах.
Є хороша новина: зараз сховища в ЄС заповнені майже на 60%. Вони містять запас близько 60 млрд кубометрів газу – на 10 млрд більше, ніж рік тому. Моделювання, проведене групою німецьких аналітичних центрів на чолі з Кільським інститутом, показало: Німеччина пройде зиму, навіть якщо Росія перекриє весь газ уже в липні. У квітні, коли в сховищах було менше газу, це вважалося неможливим.
Не всі країни мають однаково високі запаси. Сховища заповнені менше ніж наполовину в Болгарії, Румунії та Угорщини, і у разі блокади ці країни сильно постраждають. Але якщо зима буде аномально холодною, постраждають усі: попит збільшиться на 25 млрд кубометрів, підрахувала дослідницька компанія IHS Markit.
Газові альтернативи
Водночас Європа нарощує альтернативні постачання. Імпорт зрідженого природного газу (ЗПГ) різко зріс: високі європейські ціни привабили постачальників. За оцінками банку Morgan Stanley, у першому кварталі до Європи ввезено близько 41 млрд кубометрів ЗПГ, на 70% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Нині майже 30% світового експорту ЗПГ припадає на Європу. 2021-го цей показник не дотягував до 20%.
Чи зможе Європа підтримувати високий рівень експорту – відкрите питання. На континент ввозиться стільки ЗПГ, що вільних обсягів залишилося небагато, а економіка Китаю – найбільшого імпортера – відновлюється після пандемії.
Середньостроковий план ЄС передбачає ширше використання вітрової, сонячної енергії та «зеленого» водню. Але як екстрений захід на випадок газової блокади ці альтернативні джерела не розглядаються. Тому члени ЄС, зокрема Нідерланди та Німеччина, видають екологічні дозволи вугільним електростанціям на нарощування потужностей.
Економія та регулювання, високі ціни на газ уже призвели до скорочення попиту. За останні кілька місяців промислове споживання в Європі скоротилося на 20 млрд кубометрів, підрахували аналітики Leviaton. Але промисловість Німеччини, яка залежить від дешевого газу, сильно постраждає, каже Симон Мюллер із німецького аналітичного центру Agora Energiewende. На промислові підприємства припадає 37% газу, що споживається у країні.
Нормування та кризовий розподіл
У Німеччині відкрито обговорюють нормування, але більшість інших членів ЄС цієї теми уникають. Єврокомісія готує «рамкову кризову програму». Вже є плани допомоги країнам у кризових ситуаціях, але вони не розраховані на тривалий термін та весь європейський регіон.
Одна з пропозицій Єврокомісії: в екстреній ситуації скоординовано скоротити споживання в усіх країнах ЄС. Надлишки пропонують відправляти найбільш постраждалим країнам. З тим, що потрібно не допустити перебоїв з опаленням лікарень та захистити вразливі верстви населення, згодні всі. Але інші пріоритети не є очевидними. Хтось із членів ЄС може відмовитися направляти свій газ сусідові, якщо вважатиме його проблеми некритичними. Без узгодженої схеми «єдиний ринок розвалиться за кілька місяців», – каже одне з джерел The Economist.
Кризовий розподіл загрожує відродженням енергетичного націоналізму, протекціонізму, недовіри до сусідів та європейських інститутів, вважає співробітниця польського Центру східних досліджень Osw Агата Лоскот-Страхота. З нею погоджується аналітик Rystad Energy Сі Нань. Вона побоюється, що хаотична реакція ринку зведе нанівець спроби Єврокомісії з координації.
Приклади є: одні європейські країни та компанії відмовилися від вимоги Росії платити за енергоносії в рублях, інші поступилися. Лібералізація енергетики – одне з головних здобутків спільного ринку ЄС. Тепер йому загрожує випробування протекціонізмом, державним втручанням та ресурсним націоналізмом. «Звичайно, це випробування можна пройти. Питання – якою ціною», – каже Нань.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.