Категорія
Картина дня
Дата

Лише 19% росіян готові закінчити війну в Україні. Як тепер українці та росіяни ставляться один до одного. Дослідження

3 хв читання

Дослідницька компанія Info Sapiens у квітні провела опитування українців, а НКО ExtremeScan – аналогічне опитування росіян про ставлення до українського і російського народів.

Найцікавіше питання: «Якби у вас була можливість відправити коротку телеграму простим громадянам Росії/України (не владі і не військовим), що б ви написали?».

Як створити продукт, який полюблять клієнти? Отримайте цінні поради від співвласника monobank™ – Олега Гороховського. Купуйте квиток на Форум підприємців, який відбудеться 27 червня.

 Росіяни «люблять» українців

Відповіді і українців, і росіян здивували: хейт не домінував у листах респондентів, хоча це було б логічно в умовах війни. Він був у 24% телеграм українців, у 74% – заклики схаменутись, «відкрити очі, почати думати», «боротися проти своєї влади». 

Такий низький відсоток гнівних телеграм не означає, що українці не звинувачують простих росіян. За даними іншого опитування Info Sapiens, 84% українців вважають росіян винними. Але вони намагаються достукатись до росіян саме тому, що делегують відповідальність за воєнні дії не лише російській владі, а й усім громадянам країни. Це природно для України, де люди почуваються субʼєктом рішень, але малоефективно в Росії, де більшість населення зомбована і безвольна. 

Телеграми ж росіян майже не містили хейту (присутній лише в 3% телеграм), більшість з них транслювали «любов». Тільки дуже специфічну: «Держитесь, друзья, и помогите освободить свою же землю от фашизма», «Держитесь, крепитесь, победа будет за нами», «Держитесь, мы скоро придем, мы всех спасем», «Своих не слушайте, держитесь нас, не пропадете, мы вас никогда и нигде не обижали», «Не делайте из русских врагов, мы соседи, с соседями нужно жить дружно», «Нацисты ублюдки, Путин хороший, а вы крепитесь, мы вас поддержим и защитим», «Держитесь! Мы скоро победим и освободим народ от тиранов, фашистов и американских, французских президентов и всей продажной власти Евросоюза». 

Такі «слова підтримки» кодувалися не в кластер «позитивні телеграми», а у кластери «заклики одуматися» чи «вихваляння Росії». 

Але в 46% телеграм було «держитесь» без уточнень, які можуть бути як посланням від тих, хто підтримує спецоперацію, так і «держитесь. Не все русские поддерживают войну». 

Лише 19% росіян готові закінчити війну в Україні. Як тепер українці та росіяни ставляться один до одного. Дослідження /Фото 1
Лише 19% росіян готові закінчити війну в Україні. Як тепер українці та росіяни ставляться один до одного. Дослідження /Фото 2

67% росіян співчувають українцям, але стільки ж співчувають і іншим росіянам. Закриття «Макдональдсу» для них не менше горе, ніж війна та смерть.

Росіяни себе теж люблять 

Цікаві результати принесло прохання назвати 2–3 риси, що характеризують український/російський народ. 32% українців, говорячи про українців, назвали єдність. «Моя хата з краю» і «Два українця – три гетьмани» лишились у часах до 24 лютого. 

Росіяни ж своєю головною характеристикою найчастіше називали «доброту» – при тому, що опитування проводилось після оприлюднення звірств у Київській області, коли російські війська катували та вбивали мирних мешканців і були нагороджені за це своїм президентом.

Лише 19% росіян готові закінчити війну в Україні. Як тепер українці та росіяни ставляться один до одного. Дослідження /Фото 3

Разом з тим 9% характеристик росіян самих себе є негативними, найчастіше це пасивність (3%), брехливість, жорстокість, зомбованість, рабство, глупота (по 2%). Ймовірно, люди, які назвали такі риси, і є «хорошими русскими», які не можуть любити свій народ на тлі звірств, схвалюваних більшістю. 

Для порівняння: тільки 1% характеристик, названих українцями, був негативним, причому цей негатив дуже розрізнений. Його неможливо обʼєднати в якусь категорію, наприклад: «свині, всюди смітять», «у Берліні вимагають манікюрні салони». Ймовірно, до війни негативних рис українців було б названо значно більше.

Крім того, українці вдвічі частіше за росіян характеризували свій народ, називаючи лідерські риси (сміливість, сила, мужність): 24% проти 12%. Також є риси, які назвали понад 10% українців і жоден росіянин, – волелюбність і незалежність. 

Лише 19% росіян готові закінчити війну в Україні. Як тепер українці та росіяни ставляться один до одного. Дослідження /Фото 4

Росіяни безвольні й позбавлені субʼєктності

Найбільш вражаючою була різниця у відповідях росіян на запитання: «Чи повинна РФ завершити воєнну операцію якнайшвидше?» і «Якби подальший розвиток воєнної операції залежав особисто від вас, чи ви припинили б операцію просто зараз?». 

Лише 19% росіян готові закінчити війну в Україні. Як тепер українці та росіяни ставляться один до одного. Дослідження /Фото 5

На перше запитання ствердно відповіли 30%, на друге – лише 19%. Тобто третина росіян, які вважають, що війну треба зупинити, не готові її припинити самі, бо бояться особистої відповідальності. 

Але чого чекати, якщо 22% росіян вважають, що зовсім не можуть впливати на власне життя (серед українців таких 10%, і для нас така відповідь нині є природною, бо ми не можемо впливати на задуми та дії Росії). Загалом 36% росіян оцінили власний вплив на своє життя на 0–4 за 10-бальною шкалою, серед українців таких 18%. 

Дослідження доводить, що достукатись до росіян можна тільки через базові потреби: холодильник. Коли не буде на що купити їжу, любов до себе переважить любов до Путіна і до «українців, яких треба рятувати».

Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Передзамовлення нового номеру Forbes Ukraine. Купуйте зараз за 209 грн замість 279 грн

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні