Парламент запровадив в Україні надзвичайний стан. Що зміниться /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Парламент запровадив в Україні надзвичайний стан. Що зміниться

2 хв читання

Getty Images

В Україні з 24 лютого можуть заборонити концерти, мітинги, посилити перевірку документів на вулиці та запровадити комендантську годину – Верховна Рада запроваджує надзвичайний стан на 30 днів. Які ще можуть бути обмеження

Надзвичайний стан, затверджений за указом президента Володимира Зеленського, діятиме по всій Україні; виняток – Донецька та Луганська області, де спеціальний режим працює з 2014 року.

Обмеження не почнуть працювати автоматично відразу і скрізь – вони швидше розблокуються. Тепер кожна область зможе сама вирішити, які законні заходи можуть вводити для своїх жителів.

Відповідають за введення заходів обласні комісії: військова, державна та місцева влада. Київ одразу після голосування в парламенті розгляне запровадження обмежень у місті, написав у Facebook мер столиці Віталій Кличко.

Які заходи дозволяє вводити надзвичайний стан місцевій владі?

  • Посилення охорони в громадських місцях та біля інфраструктурних об'єктів, наприклад мостів та електростанцій.
  • Заборона масових заходів: концертів, страйків та мітингів.
  • Евакуація людей із небезпечних місць – на певний час чи назавжди.
  • Введення комендантської години.
  • Поліція може перевірити документи та інші особисті речі, обшукати автомобіль.
  • Правоохоронці можуть встановлювати блокпости на в'їздах у міста та села і перевіряти документи, авто.
  • Призовникам, резервістам та військовозобов'язаним заборонено міняти місце проживання, не попередивши СБУ та місцевий військкомат.
  • Особливі правила використання зв'язку: держава може вирішити блокувати якісь сайти чи мобільний зв'язок; заборонено розповсюджувати інформацію, яка може розхитувати ситуацію.

Як це вплине на бізнес?

Спеціальний режим дозволяє державі швидко реагувати на загрози та забезпечувати безпеку громадян, нормальну роботу економіки та органів влади, пише у Facebook юрист Максим Костецький. «Надзвичайний стан, наприклад, вводився у багатьох країнах Європи та світу під час коронакризи», – каже він.

Військові та правоохоронці зможуть краще контролювати ситуацію, каже прем'єрміністр Денис Шмигаль. «Ніяким чином це не вплине на життя людей і роботу бізнесу», – запевняє він.

Обмеження можуть трактуватися владою широко, зважаючи на необхідність, каже Анатолій Рибачок, старший юрист Juscutum. Найбільший ризик для бізнесу – це обмеження пересування транспорту, каже він. Наприклад, рішення про обмеження в'їзду та виїзду з Києва, за його словами, може призвести до затримок постачання товарів, проблем із пересуванням робітників.

«Але ми вже вісім років живемо за умов війни, – каже він. – Бізнес пристосувався до такого».

Усі платіжні системи, доступ до грошей, робота банків продовжуватимуть працювати в звичайному режимі, повідомляє Національний банк України на сайті. «У НБУ достатньо резервів для підкріплення банків готівкою», – каже пресслужба НБУ.

Воєнний стан в Україні вже запроваджували з 28 листопада по 28 грудня 2018 року. Це сталося після агресії кораблів РФ у Керченській протоці проти кораблів Військово-Морських Сил України.

Військовий стан у 2018-му діяв у 10 областях України. «Тоді ми не чули, щоб військові сильно когось обмежували або якось зловживали», – каже Рибачок. За його словами, якщо Росія не зважиться на активні військові дії, введений сьогодні надзвичайний стан ніяк не вплине на людей та бізнес.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд