21 лютого президент РФ Володимир Путін визнав «незалежність» псевдореспублік ОРДЛО. Про підписання відповідних указів він повідомив у записаному відеозверненні до росіян, документи підписав у Кремлі у присутності ватажків терористів. Свою промову він виголошував майже годину, погрожуючи Україні, НАТО та США. Наступного дня Держдума РФ ратифікувала договори про «дружбу, співпрацю та взаємну допомогу» із так званими «Л/ДНР». Що змінює для України визнання Росією незалежності ОРДЛО, розповів Forbes Павло Клімкін, колишній міністр закордонних справ України
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Ще 15 лютого Росія просила Володимира Путіна визнати незалежність ОРДЛО. Тоді Путін покликався на Мінські угоди, а вже за шість днів Кремль таки визнав незалежність псевдореспублік. Що змінилося?
Путін і надалі говоритиме про Мінські домовленості. Вночі російський постпред в ООН Василь Небензя сказав на екстреному засіданні Радбезу в Нью-Йорку, що «Мінськ» досі чинний.
У Москві продовжать нав’язувати цю риторику. Говоритимуть: «Луганськ і Донецьк у нашому правовому полі тепер незалежні – розмовляйте з ними з усіх питань, починаючи з безпеки і до звільнення заручників».
Фактично, Мінських домовленостей немає після 24 квітня 2019 року, коли Володимир Путін підписав указ та почав роздавати на території ОРДЛО російські паспорти. Ще тоді Україні потрібно було поставити цей формат під фундаментальне питання.
Хоча після визнання незалежності «Л/ДНР» «Мінська» немає остаточно, його логіка у риториці росіян нікуди не зникне.
Тобто Росія продовжить навʼязувати Україні ватажків ОРДЛО як субʼєктів переговорів?
Так. Москва зараз взагалі повністю усунеться від переговорного процесу під прикриттям визнання незалежності «Л/ДНР»: «Ось самостійні республіки – з ними все вирішуйте». Це повністю абхазька модель. Навіть указ, який підписав Кремль про незалежність Абхазії і Південної Осетії, практично ідентичний тому, що вчора підписали на російському Радбезі.
Тепер і Україна зможе відмовитися від обтяжливого Мінського формату?
Абсолютно. Ми зараз маємо чітко сказати: «Мінськ» не працює, нам потрібна нова стратегія щодо Донбасу.
Визнання Кремлем незалежності псевдореспублік – найкращий привід, щоб сказати Заходу: нема сенсу дотримуватись попередніх стратегій, це позбавлено будь-якої логіки.
Мінські угоди
Мінські угоди – збірна назва для двох документів. Домовленості передбачали двостороннє припинення вогню, відведення важкого озброєння, виведення незаконних збройних формувань з України, звільнення полонених.
Після переговорів залишилися розбіжності. Україна наполягала на тому, що вибори на окупованих територіях слід проводити лише після виведення збройних формувань та відновлення державного контролю над кордоном. Росія вимагала розпочати повернення контролю за кордоном лише після виборів.
А Нормандський формат?
Нормандський формат теж більше не має особливого сенсу. Вчора на засіданні російського Радбезу Патрушев прямо казав: «Нам важливі тільки прямі перемовини зі США». Для Кремля вся Європа – лише фон, і вони будуть послідовно просувати цю думку і розмовляти виключно зі Штатами.
Зараз країнам Заходу потрібно провести консультації, щоб знову стати тим самим «колективним Заходом», про який говорять впродовж багатьох років. Потрібно у межах G7, ЄС, НАТО погоди чітку спільну позицію. Інакше Путін буде ламати солідарність, яку такою дорогою ціною отримала Україна. Останні 2,5 місяця прогрес солідарності наших партнерів просто шалений.
Чи має Україна повністю розірвати дипломатичні відносини з Росією?
По-перше. Так, ми маємо їх розірвати.
По-друге. Також ми маємо на рівні рішень РНБО та Верховної Ради максимально обмежити економічні контакти з Росією.
Всі, хто вчора чув промову Володимира Путіна на засіданні Радбезу, розуміють, наскільки небезпечно мати з Росією економічні контакти. У будь-який момент вони можуть використати ядерне паливо, дизель, будь-що як інструмент шантажу, як зброю.
Якщо ми плануємо підтримувати якісь економічні контакти з РФ, то маємо встановити чіткі межі. Але в ідеалі – звести їх нанівець.
По-третє. Ми маємо запровадити хоча б декларацію подвійного громадянства з країною-агресором, цей документ зараз лежить в Раді. І запровадити рішення, що люди, які мають подвійне громадянство з країною-агресором, не можуть мати такі самі права, як інші українці, оскільки це питання національної безпеки.
Українські партнери зараз говорять про санкції у відповідь на визнання Кремлем ОРДЛО. Чи йдеться про «Північний потік – 2»?
Ні. Скоріш за все, зараз будуть санкції про обмеження будь-яких контактів з окупованими територіями, за кримським аналогом. Саме такий пакет санкцій зараз готують, він завтра буде підписаний у США.
Ті санкції, які готувалися на випадок військового вторгнення, задіяні зараз не будуть, або будуть задіяні у дуже обмеженому вигляді.
Поки не буде повномасштабного вторгнення, цих жорстких санкцій також не буде?
Так. Тобто зараз росіяни завозять на територію ОРДЛО свої війська, і поки вони їх там дислокують, жорстких санкцій не буде. Вони будуть лише у разі, якщо російські танки перетнуть лінію розмежування. Така зараз позиція у Заходу, подобається це нам чи ні.
Від російських чиновників лунає суперечлива інформація. Вони не можуть визначитися, у яких кордонах визнавати незалежність псевдореспублік. Говорячи про всю адміністративну територію Луганщини та Донеччини, в Кремлі перевіряють реакцію Заходу? Чи минуться їм претензії на контрольовані Україною території?
Таким чином вони відволікають від ситуації, яка є зараз, і намагаються применшити значення того, що відбулося, говорячи: «Ми й на весь Донбас можемо зазіхнути».
У будь-якому разі Росія буде і далі намагатися розширювати контрольовані нею території на всю частину України, яку вони вважають «Новоросією».
Стратегія Путіна сфокусована не на Донбасі чи уникненні членства НАТО в Україні. Вона чітко розрахована на повернення України у сферу російського контролю.
Ви вважаєте, що метою Путіна є просування російської армії до лінії Дніпра?
Я вважаю, що він буде просуватися спочатку невійськовими засобами. Буде намагатися дестабілізувати точково найвразливіші місця. Буде частково використовувати військових для підтримки цієї ситуації. Кремль не залишить мети повного контролю України. Це абсолютно очевидно.
Чи планують у Москві взяти ОРДЛО до складу РФ?
Спочатку псевдореспубліку будуть тримати у статусі Абхазії. Але на горизонті вже майорить 2024 рік, коли має бути переобрання Путіна. Тоді їм, можливо, потрібно буде викликати емоцію у народу і вони зрежисують провокації або напад українських військових, і на цьому напруженому тлі візьмуть ОРДЛО до складу Росії.
Але якщо Москві це не буде вигідно, триматимуть їх у тому статусі, як є. Жителі окупованого Донбасу для Кремля нічого не значать. Їх будуть використовувати у своїх цинічних цілях, нічого більше.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.