На восьмому році війни Росія оголосила про незалежність псевдореспублік ОРДЛО. США вже ввели санкції проти терористичних утворень, Велика Британія – проти «друзів Путіна». Але навіщо Росії було робити цей крок і куди тепер рухатимуться війська РФ
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Forbes попросив пояснити ситуацію заступника директора Центру досліджень армії конверсії та роззброєння Миколу Смуся. Це скорочена та відредагована для зрозумілості версія інтервʼю.
Росія визнала незалежність ОРДЛО. Що означає це рішення?
З військової точки зору це означає, що Росія відкрито введе війська на вже окуповану територію України та під егідою захисту «двох незалежних держав» може диктувати свої умови.
Наразі представники ОРДЛО заявляють про те, що українська армія повинна вивести свої війська за межі Луганської та Донецької областей.
У документах цих псевдореспублік записано, що вони створені на територіях Донецької та Луганської областей. І це може бути використано як тиск на Україну. Росія може використовувати це для провокування більш широкомасштабного конфлікту.
Проголошення незалежності ОРДЛО свідчить фактично про вихід Росії з Мінських домовленостей. Чи зʼявиться нова платформа для перемовин?
Позиція України має залишатися незмінною. Росія повинна вивести свої війська з Криму та Донбасу. Мінські домовленості вже фактично не діють, проте залишається Нормандський формат. Росія може брати участь у цьому форматі, якщо захоче.
Зараз буде відбуватися повне переформатування відносин між Росією та провідними країнами. Росія зараз ставить себе поза законом, і наразі велике питання, чи може така країна займати місце у Раді безпеки ООН чи в інших інституціях, які керуються міжнародним правом.
15 лютого Росія оголосила про відведення військ, а 21 лютого визнала незалежність ОРДЛО. Що змінилося за цей час?
Росія не змінювала свої позиції. Заяви щодо відведення військ – також елемент плану, намагання ввести противника в оману. Якщо подивитися на оцінки розвідок, то ніяких відведень військ не відбувалося, Росія зберігала свої позиції.
Путін сподівався, що Заходу вдасться примусити Україну до виконання російського варіанту Мінських домовленостей, тобто до внесення змін до Конституції та проведення виборів на окупованих територіях. Цей план провалився, Україна не піддалася.
Путін вирішив підняти ставки та піти на жорсткий варіант. Визнання ОРДЛО – демонстрація Заходу, що Росія готова до подальшого загострення конфлікту та найжорсткіших сценаріїв.
Чи може Росія повністю окупувати територію Луганської та Донецької областей?
Наразі там зосереджено близько 30 000 російських військових. Якщо наступ буде по кордонах областей, цю операцію Україна відібʼє.
Захопити повністю Донецьку та Луганську області неможливо без проведення широкомасштабної операції або шантажа щодо неї. У сухопутному компоненті Україна переважає та може протидіяти. Вісім років іде війна, там досить підготовлені військові.
Проте цю ситуацію Росія може використати для маніпуляцій та проголошення повномасштабної війни. Перед Україною може постати дилема: або звільнити ці території, або починати широкомасштабну війну.
Наразі біля кордонів України близько 140 000 російських військових. Чи достатньо цього, щоб проводити повномаштабні воєнні операції?
Росія в серпні 2016 року створила восьму армію біля кордонів України. З цього часу РФ готова до проведення широкомасштабних операцій. І під час останніх навчань Росія не готувалася до оборонних дій.
Кількості військ, яку наразі зібрала РФ біля кордонів України, достатньо для будь-яких військових операцій. У тому числі для повномасштабної операції або проведення кількох операцій і на морському напрямку чи з території Білорусі.
Наразі Росія може застосувати різні засоби. У тому числі ракетну зброю з боку Чорноморського морського флоту та з боку Білорусі, де знаходиться близько 100 ракет «Іскандер». Також можуть бути застосовані авіація та сухопутні війська. Не виключено, що Росія може відновити аеродромну мережу на окупованій території.
Україна наразі оточена Росією, і якщо почнеться наступ з усіх девяти напрямків із використанням ракет, авіації, кораблів, морських та повітряних десантів, то, звісно, для України це буде виклик.
Як можна змінити цю ситуацію?
Багато часу втрачено. Захід мав вводити потужні санкції ще кілька місяців тому, але цього не було зроблено.
Наразі Путін має перевагу в часі, яку він може використати для нових провокацій.
США потрібно надати Україні протиракетну оборону, яка би вирівняла сили.
Скільки протиракетних комплексів потрібно?
Нам треба хоча б один. Важливо почати. Це як із «Джавелінами» – спочатку було 40, а зараз 2500.
Чи можуть Росію зупинити санкції?
Ті, що вже введені, навряд чи, а на більше Захід поки що не готовий. Санкції, які були введені проти ОРДЛО, – це якийсь фарс.
У Заходу є свої національні та економічні інтереси, і вони діють відповідно до них. Після холодної війни у Заходу були великі ілюзії щодо Росії, і наразі вона досить інтегрована до економіки європейських країн, зокрема, йдеться про енергоносії. Розірвання цих угод – удар по економіці.
Відповідно до Будапештського меморандуму, США та Велика Британія зобовʼязані надати нам допомогу для протидії агресії. Вони мають правові підстави це робити.
Якщо така ситуація буде й надалі, то ми повернемося до середніх віків, де все вирішується за допомогою зброї. Зараз критична точка, коли потрібно зупинити Путіна. Проте зробити це можна лише разом. Самостійно Україна цього не зробить. Захід може зупинити війну, проте наразі мало що робить.
Чи потрібно зараз вводити воєнний стан та оголошувати мобілізацію?
Це значно змінить функціонування держави та настрої в суспільстві. В сучасній війні важливим є системне озброєння, а не масовість. Наразі справа за нашими партнерами. Путін ясно заявив про свої наміри.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.