Категорія
Картина дня
Дата

Щеплення бустером. Коли вакцинуватися, якою вакциною та як отримати новий сертифікат. Найповніший розбір

3 хв читання

Відповіді на всі запитання про щеплення бустерною дозою вакцини від COVID-19

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Що таке бустерна, або ревакцинальна, доза проти COVID-19

Це доза, яка вводиться для посилення імунної відповіді/ефективності вакцини, що згасає з плином часу. Щеплення бустерною дозою запобігає складному перебігу COVID-19, особливо серед груп ризику. А ще – захищає систему охорони здоров’я від перенавантаження.

Бустер не слід плутати з додатковою дозою вакцини проти COVID-19

Додаткова доза вводиться для надійнішого захисту людей, у яких імунна система могла не сформувати захист після двох доз вакцини проти COVID-19. Додаткову дозу рекомендують людям з ВІЛ-інфекцією, деякими формами онкології, після трансплантації органів, людям з різними імунодефіцитними станами.

Додаткова доза вводиться тією ж вакциною, якою було введено дві попередні дози. Якщо ця вакцина відсутня, то можлива комбінація вакцин, за затвердженими в Україні схемами. Введення додаткової дози можливе щонайменше через 28 днів після введення другої дози вакцини проти COVID-19.

Хто може отримати бустерну дозу

Національна технічна група експертів з імунопрофілактики рекомендує ревакцинацію:

  • пріоритетним групам населення – це люди 60 років і старше, медичні працівники, працівники будинків інтернатного типу;
  • усім особам віком понад 18 років, які отримали дві дози вакцини.

Отримати бустерну дозу можуть і ті, хто попередньо отримав дві дози вакциною, яка не зареєстрована в Україні. Зокрема, якщо людина вакцинувалася проти COVID-19 у будь-якій іншій країні.

Коли вакцинуватися бустерною дозою

Оптимальний термін ревакцинації – щонайменше шість місяців після завершення первинного курсу вакцинації. Незалежно від того, якою вакциною вакцинувалася людина.

Якщо ви щойно перехворіли на COVID-19, вакцинацію можна відтермінувати на три місяці або зробити раніше. Але не раніше, ніж через 28 днів від першого дня появи симптомів.

Якою вакциною отримати бустерну дозу

При виборі вакцини для ревакцинації слід віддавати перевагу вакцинам на платформі мРНК — Moderna (Spikevax) або Pfizer-BioNTech (Comirnaty).

Якщо вони недоступні або ж є протипоказання до використання, може бути використана вакцина на гетерологічній платформі (векторна або інактивована вірусна).

Тим, хто щепився вакциною CoronaVac від Sinovac Biotech, рекомендовано вводити бустерну дозу вакциною Pfizer. Отримати бустерну дозу можна у будь-якому пункті чи центрі вакцинації від COVID-19.

Чи є протипоказання

Протипоказання є такими самими, як і для первинної вакцинації, – важка алергічна реакція на попередню дозу.

Якщо реакція була на другу дозу, тоді вакцина даного виробника для бустерної дози не використовується. Можна використати іншу.

Наприклад, якщо була алергічна реакція на вакцину Pfizer або Moderna, то для бустерної чи додаткової дози можна використати препарат AstraZeneca, або навпаки.

Як бустерна доза фіксується у системі та у «Дії»

Бустерна доза позначається як вакцинація однією дозою вакцини з курсу в одну дозу. Тобто, якщо друга доза повного курсу вакцинації позначається двома дозами з двох, то бустерна доза – це одна з однієї.

У сертифікаті про вакцинацію введена бустерна доза теж буде врахована. Адже підставами для формування сертифікату є відомості, внесені до електронної системи охорони здоров’я. Для того, щоб згенерувати такий сертифікат, пацієнт через застосунок або портал «Дія» повинен буде сформувати новий запит. Цей сертифікат наразі розробляється і, за попереднім планом, з’явиться у лютому.

На скільки бустер подовжує дію COVID-сертифікату

Якщо пацієнт зробив бустерну дозу, автоматично в «Дії» інформація не підтягнеться. Щоб вона зʼявилася, потрібно сформувати новий COVID-сертифікат. Після оновлення функціональності пацієнти, вакциновані бустерною дозою, матимуть триваліший термін дії сертифікату. Попередньо, після третього щеплення він буде діяти ще 270 днів.

У тих, хто не робив бустерну дозу, залишиться зелений COVID-сертифікат про вакцинацію без бустерної дози. Він найближчим часом скоротиться у терміні дії до 270 днів з другої дози. Тому у деяких громадян стане нечинним.

Що робити, якщо ви змінили паспорт

Його треба оновити в системі. Це можна зробити, відвідавши сімейного лікаря або при іншому зверненні до будь-якого лікаря за медичною допомогою і попросивши його внести в ЕСОЗ актуальну інформацію.

Також радимо слідкувати за правилами в’їзду до різних країн. Якщо, наприклад, потрібна бустерна доза, то сертифікат без неї для перетину кордону буде недостатнім, і людину можуть не впустити.

Актуальна інформація – https://tripadvisor.mfa.gov.ua/

Скільки держава платить за одне щеплення

НСЗУ укладає договори із закладами щодо проведення вакцинації від коронавірусу і надання такої медичної послуги. У 2022 році тариф, який платить НСЗУ за першу дозу вакцини, становить 35 грн, за другу – 84 грн та 60 грн – за проведення третього щеплення одному пацієнтові.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд