Росія розгорнула пропагандистське військо в Twitter. Але тепер перетягує на свій бік користувачів за межами Заходу. Ось як це працює
Категорія
Картина дня
Дата

Росія розгорнула пропагандистське військо в Twitter. Але тепер перетягує на свій бік користувачів за межами Заходу. Ось як це працює

2 хв читання

Україна і Росія ведуть бойові дії переважно на сході України, але прихильників вони собі шукають у різних куточках світу. Україні потрібні інші країни, які б підтримали санкції Заходу. Для цього потрібно завоювати серця і думки людей у таких країнах, як Індія і Туреччина. Тому армія підозрілих акаунтів Тwitter почала поширювати проросійський контент у березні. Economist проаналізував, як РФ розганяє його. Forbes подає переклад тексту

Для людей Заходу російська пропаганда про нацистських лідерів України звучить як повна нісенітниця. Та як українська міць здивувала Кремль, так й ефективність російської пропаганди не можна недооцінювати.

Аналіз нещодавніх постів у Тwitter говорить про те, що російська онлайн-операція може бути спрямована за межі Заходу, і вона вже принесла свої плоди. Для оцінки впливу російських онлайн-інфлюенсерів ми дослідили 7756 акаунтів у Тwitter, які визначила casm Technology, британська аналітична фірма. Всі ці акаунти використали хештеги #IStandWithPutin (Я з Путіним) або #IStandWithRussia (Я з Росією) принаймні пʼять разів за перші 12 днів війни.

Росія розгорнула пропагандистське військо в Twitter. Але тепер перетягує на свій бік користувачів за межами Заходу. Ось як це працює /Фото 1

Інфографіка Economist. Переклад українською – Forbes

CASM розділила ці акаунти на групи (див. діаграму вгорі). Кожна точка – це один користувач. Акаунти, які надсилали схожі повідомлення, знаходяться поруч одне з одним, а ті, чия поведінка відрізнялася, розташовані на відстані. Наприклад, південноафриканські акаунти часто наголошують на антиколоніальній солідарності, а значна кількість південноазіатських зосереджена на російській дипломатичній підтримці Індії.

Таке групування не дає відповіді на ключове питання. Скільки цих користувачів щиро підтримують Росію, а скільки з них – боти або проплачені тролі? Щоб визначити це, ми зібрали 3,7 млн твітів цих користувачів і їхніх підписників та переклали їх англійською за допомогою Google Translate.

Потім ми прочитали 2211 цих постів; розподілили їх у групи підтримки Росії, підтримки України і групу, яка не підтримувала ані Росію, ані Україну. Далі ці дані ми використали для того, щоб навчити алгоритм, який потім застосував цю класифікацію до решти з 3,7 млн твітів.

Приблизно 7% решти твітів поширювали проросійську риторику в підозрілий спосіб. Деякі були створені на початку війни; інші рідко згадували про Росію до початку березня. Багато з них діяли спільно, публікуючи однакові повідомлення. На відміну від автоматизованих ботів, більшість із цих акаунтів використовували різні формулювання і наголошували на різному контенті.

Це підтверджує здогадку аналітиків про те, що реальним людям платять за такі пости Росія чи її довірені особи.

Росія розгорнула пропагандистське військо в Twitter. Але тепер перетягує на свій бік користувачів за межами Заходу. Ось як це працює /Фото 2

Інфографіка Economist. Переклад українською – Forbes

Підозрілим акаунтам вдалося успішно проникнути із цією риторикою в онлайн-розмови. В середньому їхні проросійські повідомлення отримували 61 репост. Понад те, схоже, їм вдається переконувати людей.

Після постів проросійського контенту підозрілими акаунтами частка твітів їхніх підписників на підтримку Росії теж часто зростала. Для порівняння: активність підозрілих акаунтів не змінювалася у відповідь на пости їхніх підписників або користувачів, на які підписані підозрілі акаунти.

Оскільки вся ця активність переважно відбувається в азіатських і африканських мережах, її майже не бачать західні користувачі Тwitter. Але якщо такі країни, як ПАР, допомагають Росії встояти перед санкціями, можливо, #IStandWithPutin частково цьому посприяв. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд