Звірства в Бучі змусять ЄС відмовитись від російських нафти та газу? Скільки грошей втратить РФ через можливе ембарго енергоносіїв. Інфографіка /Ілюстрація Анна Наконечна
Категорія
Картина дня
Дата

Звірства в Бучі змусять ЄС відмовитись від російських нафти та газу? Скільки грошей втратить РФ через можливе ембарго енергоносіїв. Інфографіка

Ілюстрація Анна Наконечна

Європейські політики заговорили про новий пакет санкцій проти Росії після публікації свідчень військових злочинів армії РФ у передмістях Києва. Обмеження можуть зачепити російський енергетичний експорт. Під загрозою – $135 млрд, або чверть усього експортного виторгу РФ

На момент безрезультатної телефонної розмови президента Франції Еммануеля Макрона з Володимиром Путіним 29 березня, росіяни, ймовірно, вже встигли вбити більшість із кількох сотень жертв серед мирного населення в Бучі та інших населених пунктах Київщини.

Макрон назвав ці вбивства «нестерпними» і анонсував новий пакет санкцій проти РФ. Він виступив за обмеження проти російських нафтопродуктів та вугілля (але не газу). Про необхідність посилення тиску заявив і канцлер Німеччини Олаф Шольц.

Блокування портів для російських товарів та обмеження експорту, перш за все енергетичного, ЄС розгляне 6 квітня, пише FT з посиланням на дипломатичні джерела в ЄС. США готуються вплинути на країни, які продовжують торгувати з РФ і дозволяють їй обходити сакнції, зазначає The Washington Post. Штати заборонили імпорт російської нафти і газу ще на початку березня.

Поміж європейських політиків, пише Bloomberg, досі немає одностайності у питанні санкцій, хоча й після викриття вбивств у Бучі прихильників найжорсткішої реакції стало більше. За даними співрозмовників агентства серед дипломатів, проти енергетичного і портового ембарго Німеччина. Австрія також не підтримує жорсткі санкції, тоді як Італія схиляється до того, що не блокуватиме енергетичне ембарго РФ, додає Bloomberg.

Що Європа купує у Росії

Франція, Німеччина та Італія – одні з ключових покупців російської нафти, природного газу та вугілля. У 2021 році енергоносії згенерували $261,8 млрд експортного виторгу Росії. Половина цієї суми, $135,5 млрд, – поставки до Євросоюзу. Росія постачає в ЄС 51,8% своєї сирої нафти та нафтопродуктів, близько 70% газу та п’яту частину вугілля.

Сукупно ЄС споживає утричі більше енергоносіїв з РФ, ніж найбільша країна-покупець Китай, який переважає Європу лише за поставками вугілля. Серед топ-10 – п’ять країн Євросоюзу: Нідерланди, Німеччина, Італія, Польща та Франція. 2021-го Німеччина заплатила росіянам $23,1 млрд, принісши їм 8,8% річної «енергетичної» виручки. З них $11 млрд – за газ.

Звірства в Бучі змусять ЄС відмовитись від російських нафти та газу? Скільки грошей втратить РФ через можливе ембарго енергоносіїв. Інфографіка /Фото 1

У разі повного ембарго на російські енергоносії, РФ втратить понад $130 млрд доходів на рік. За «формулою Макрона», коли під санкції потрапляють лише нафта, нафтопродукти та вугілля – близько $87 млрд.

Найменш суттєвий вплив у обмежень для вугілля – $3,5 млрд на рік. Це менше, аніж оціночна вартість техніки, яку РФ втратила тільки за перші два тижні боїв з українською армією.

Ембарго знищить економіку РФ

Ефект чотирьох пакетів діючих санкцій проти РФ, за оцінкою Міжнародного інституту фінансів (IIF), призведе до скорочення ВВП країни у 2022 році на 15%. Видобуток нафти та газу у Росії цього року скоротиться на 20-30% через заморожування деяких потужностей, каже заступниця головного економіста IIF Еліна Рибакова.

За її словами, повне енергетичне ембарго на імпорт РФ до ЄС забере додатково 10% російського ВВП. Окремий наслідок – без звичних нафтогазових доходів держбюджет Росії може стати дефіцитним вже цього року. Це може призвести до потреби у фінансуванні держвидактів російським Центробанком, допускає Рибакова.

Тим часом ЦБ Росії активно втрачає навіть незаморожену санкціями частину резервів, за даними IIF, починаючи з 18 лютого витратив на підтримку рубля близько $40 млрд з $208 млрд.

Із закінченням зимового періоду вірогідність рішення європейських країн на користь ембарго є вищою, ніж кілька тижнів тому, вважає старший стратег Bluebay Asset Management, експерт з питань України Тімоті Еш. «У середньостроковій перспективі Європа відріже РФ, як джерело постачання», – впевнений він. У довгостроковому періоді, вважає Еш, це призведе до років економічної рецесії у Росії.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні