Звірства в Бучі змусять ЄС відмовитись від російських нафти та газу? Скільки грошей втратить РФ через можливе ембарго енергоносіїв. Інфографіка /Ілюстрація Анна Наконечна
Категорія
Картина дня
Дата

Звірства в Бучі змусять ЄС відмовитись від російських нафти та газу? Скільки грошей втратить РФ через можливе ембарго енергоносіїв. Інфографіка

2 хв читання

Ілюстрація Анна Наконечна

Європейські політики заговорили про новий пакет санкцій проти Росії після публікації свідчень військових злочинів армії РФ у передмістях Києва. Обмеження можуть зачепити російський енергетичний експорт. Під загрозою – $135 млрд, або чверть усього експортного виторгу РФ

На момент безрезультатної телефонної розмови президента Франції Еммануеля Макрона з Володимиром Путіним 29 березня, росіяни, ймовірно, вже встигли вбити більшість із кількох сотень жертв серед мирного населення в Бучі та інших населених пунктах Київщини.

Макрон назвав ці вбивства «нестерпними» і анонсував новий пакет санкцій проти РФ. Він виступив за обмеження проти російських нафтопродуктів та вугілля (але не газу). Про необхідність посилення тиску заявив і канцлер Німеччини Олаф Шольц.

Блокування портів для російських товарів та обмеження експорту, перш за все енергетичного, ЄС розгляне 6 квітня, пише FT з посиланням на дипломатичні джерела в ЄС. США готуються вплинути на країни, які продовжують торгувати з РФ і дозволяють їй обходити сакнції, зазначає The Washington Post. Штати заборонили імпорт російської нафти і газу ще на початку березня.

Поміж європейських політиків, пише Bloomberg, досі немає одностайності у питанні санкцій, хоча й після викриття вбивств у Бучі прихильників найжорсткішої реакції стало більше. За даними співрозмовників агентства серед дипломатів, проти енергетичного і портового ембарго Німеччина. Австрія також не підтримує жорсткі санкції, тоді як Італія схиляється до того, що не блокуватиме енергетичне ембарго РФ, додає Bloomberg.

Що Європа купує у Росії

Франція, Німеччина та Італія – одні з ключових покупців російської нафти, природного газу та вугілля. У 2021 році енергоносії згенерували $261,8 млрд експортного виторгу Росії. Половина цієї суми, $135,5 млрд, – поставки до Євросоюзу. Росія постачає в ЄС 51,8% своєї сирої нафти та нафтопродуктів, близько 70% газу та п’яту частину вугілля.

Сукупно ЄС споживає утричі більше енергоносіїв з РФ, ніж найбільша країна-покупець Китай, який переважає Європу лише за поставками вугілля. Серед топ-10 – п’ять країн Євросоюзу: Нідерланди, Німеччина, Італія, Польща та Франція. 2021-го Німеччина заплатила росіянам $23,1 млрд, принісши їм 8,8% річної «енергетичної» виручки. З них $11 млрд – за газ.

Звірства в Бучі змусять ЄС відмовитись від російських нафти та газу? Скільки грошей втратить РФ через можливе ембарго енергоносіїв. Інфографіка /Фото 1

У разі повного ембарго на російські енергоносії, РФ втратить понад $130 млрд доходів на рік. За «формулою Макрона», коли під санкції потрапляють лише нафта, нафтопродукти та вугілля – близько $87 млрд.

Найменш суттєвий вплив у обмежень для вугілля – $3,5 млрд на рік. Це менше, аніж оціночна вартість техніки, яку РФ втратила тільки за перші два тижні боїв з українською армією.

Ембарго знищить економіку РФ

Ефект чотирьох пакетів діючих санкцій проти РФ, за оцінкою Міжнародного інституту фінансів (IIF), призведе до скорочення ВВП країни у 2022 році на 15%. Видобуток нафти та газу у Росії цього року скоротиться на 20-30% через заморожування деяких потужностей, каже заступниця головного економіста IIF Еліна Рибакова.

За її словами, повне енергетичне ембарго на імпорт РФ до ЄС забере додатково 10% російського ВВП. Окремий наслідок – без звичних нафтогазових доходів держбюджет Росії може стати дефіцитним вже цього року. Це може призвести до потреби у фінансуванні держвидактів російським Центробанком, допускає Рибакова.

Тим часом ЦБ Росії активно втрачає навіть незаморожену санкціями частину резервів, за даними IIF, починаючи з 18 лютого витратив на підтримку рубля близько $40 млрд з $208 млрд.

Із закінченням зимового періоду вірогідність рішення європейських країн на користь ембарго є вищою, ніж кілька тижнів тому, вважає старший стратег Bluebay Asset Management, експерт з питань України Тімоті Еш. «У середньостроковій перспективі Європа відріже РФ, як джерело постачання», – впевнений він. У довгостроковому періоді, вважає Еш, це призведе до років економічної рецесії у Росії.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд