Росія вже втратила 50% експорту нафти. Михайло Крутіхін розповів, чим для нафтогазу Росії може закінчитися війна з Україною /Shutterstock
Категорія
Картина дня
Дата

Росія вже втратила 50% експорту нафти. Михайло Крутіхін розповів, чим для нафтогазу Росії може закінчитися війна з Україною

Shutterstock

Санкції проти російської нафти та газу сильно б'ють по економіці Росії. Наскільки сильно – розповідає партнер консалтингової компанії RusEnergy Михайло Крутіхін.

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 до 28.04 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Проблеми російської нафти

Скільки Росія щоденно заробляє на експорті нафти до Європи?

Ми точно не знаємо, ціна на нафту постійно змінюється. До того ж «заробляє» – умовне слово, бо є затримки з переказом грошей. Банки відмовляються обслуговувати такі угоди, покупці відмовляються приймати цю нафту, а докери відмовляються розвантажувати танкери з російською нафтою.

Станом на 8 березня в морі та на рейдах було 22 млн барелів російської нафти, яку ніхто не купує.

З початку війни Росія втратила половину нафтового експорту – це нафта та нафтопродукти. До війни Росія продавала близько 6 млн барелів на добу, а зараз продає приблизно 3 млн барелів. Це серйозний удар.

Як ця ситуація впливає на видобуток нафти в Росії?

Видобувачі в Росії вже не можуть відвантажити нафту в трубопровідну систему «Транснафти», щоб доставити її до терміналів для відвантаження. Тому нафтові компанії вже змушені або припинити буріння нових свердловин, або зупиняти свердловини, що діють.

Росія вже почала скорочувати видобуток нафти – її нікуди подіти.

Які перспективи в нафтовидобутку Росії з огляду на ситуацію?

Поки що тенденція така: багато хто відмовляється від російської нафти. Як довго це триватиме – передбачити поки що неможливо. Наприклад, компанія Shell відмовилася укладати нові короткострокові контракти, а до кінця року має згорнути всі довгострокові контракти.

Чому приватні компанії самі відмовляються від нафти з Росії?

Головне побоювання – це санкції. Насамперед їх бояться банки, які фінансують операції із закупівлі нафти.

Моральні міркування також працюють потужно. Словоспослучення «поставлено з Росії» стало токсичним та страшно шкодить репутації.

Євросоюз може зараз повністю відмовитися від російської нафти?

Зараз ні. По-перше, є довгострокові контракти, а по-друге, для зміни сорту нафти потрібно інвестувати в технічні роботи – переобладнати нафтопереробні заводи.

Хто може замінити російську нафту на світовому ринку?

З країн ОПЕК лише Об'єднані Арабські Емірати закликали нарощувати видобуток. Але поки що вони залишаються в межах видобутку, визначеного угодою ОПЕК+.

Зараз багато країн не можуть наростити видобуток навіть до рівня своїх квот, які обумовлені угодою ОПЕК. Наприклад, Росія теж до війни не видобувала стільки нафти, скільки могла б за згодою з ОПЕК. Багато країн не в змозі це зробити. Країни Африки з різних причин точно не можуть збільшити видобуток.

Іран, Венесуела можуть замістити світові російську нафту?

Щодо Ірану поки що рано говорити – він під санкціями. Якщо раптом якимось дивом з Ірану знімуть ембарго на експорт нафти, він зможе підвищити видобуток на 1–1,5 млн барелів на добу. Тільки через два роки він зможе підвищити видобуток на 2,5 млн барелів на добу.

Венесуелі потрібно ще більше часу. Також треба розуміти: нафта Венесуели важка та густа. Щоб закачувати в танкери, її потрібно розбавляти легкими сортами нафти чи розчинниками США. Цей процес можна налагодити за сприяння США, але миттєво цю проблему не вирішити.

Чи може Росія зараз перенаправити свою нафту до Китаю?

Не може. Росія постачає до Китаю 80 млн т нафти на рік, або приблизно 1,5 млн барелів на добу. Це технічна межа. Ні порти, ні трубопроводи не можуть забезпечити більше постачання.

Тобто Росії нікуди подіти нафту, яка призначалася для США та Європи?

Саме так. Кудись перерозподілити її зараз неможливо. Ми бачимо прогнози деяких експертів, які малюють схеми постачання нафти з Росії до Африки. Це поки що лише теорія, яка нічим не підтверджується.

Проблеми російського газу

Європа відмовиться від газу?

Ми бачимо план, який зараз обговорюється в Європі. Він передбачає, що до кінця року імпорт російського газу буде знижено на дві третини. Ми бачимо плани окремих країн. Наприклад, Італія планує до 2027 року повністю відмовитися від російського газу.

Важко сказати, наскільки вся Європа зможе відмовитися від російського газу. Деякі країни критично залежать від поставок із Росії: Болгарія, Словаччина, Угорщина, Фінляндія.

За рахунок чого будуть заміняти російський газ в Європі?

Потрібно шукати нові джерела. Наприклад, газ з Азербайджану. Наразі з Каспійського регіону проклали коридор до Італії. Можна було б з Азербайджану більше газу постачати до Європи через Болгарію. Але в Болгарії дуже активно цьому чинить опір проросійське лобі.

Європа має розвивати можливості прийому зрідженого газу. Терміналів з прийому зрідженого газу багато в Іспанії та Португалії, але не вистачає в Італії. Остання планує це виправити. Німеччина теж уже оголосила про плани збудувати два термінали.

Також Євросоюз продовжить розвивати відновлювані джерела енергії, скорочуватиме споживання газу завдяки енергоефективності. Вже йдуть заклики знизити на один градус температуру в своїх будинках та на виробництвах, аби допомогти Україні та знизити споживання енергоресурсів.

Плани з 10 пунктів із заміщення російського газу нещодавно були опубліковані Міжнародним енергетичним агентством. Усі вони працездатні та будуть застосовуватися.

У найближчі рік-два Європа зможе відмовитись від російського газу?

Ні, але до 2027 року це цілком реалістично. Думаю, що через дії Росії Європа прискорить досягнення цієї мети.

У зв'язку з війною Європа може запровадити ембарго на постачання енергоресурсів із Росії?

Поки що невідомо. Гучні заклики до цього всередині Європи лунають. Але поки що є практичні труднощі – деякі країни просто не можуть обійтися без російського газу.

Швидких рішень щодо газу немає, потрібен час. Але слід розуміти, що доходи Росії від газової галузі – це лише 20% доходів від нафтової галузі. Вони не такі значні для російського бюджету. Головне – це нафта.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні