Горбачов неохоче визнав незалежність Києва від Москви, а пізніше назвав це рішення помилкою. /Getty Images
Категорія
Світ
Дата

«СРСР неможливо уявити без України». Як Михайло Горбачов до останнього чинив опір українській незалежності

2 хв читання

Горбачов неохоче визнав незалежність Києва від Москви, а пізніше назвав це рішення помилкою. Фото Getty Images

Останнього радянського лідера пам’ятають не лише як автора перебудови та гласності, а й людину, яка не хотіла виходу України із СРСР. Горбачов неохоче визнав незалежність Києва від Москви, а пізніше назвав це рішення помилкою, пише Newsweek. Forbes вибрав головне.

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Смерть Горбачова, 91, змусила весь світ ще раз згадати його політичну спадщину. Горбачов став першим президентом СРСР у 1991-му, коли Україна проголосила незалежність та кинула виклик багатовіковому пануванню Росії. Зараз, коли Кремль прагне відновити контроль над Україною, ставлення Горбачова до України виглядає ще неоднозначніше.

Колишній генеральний секретар Комуністичної партії Радянського Союзу та його єдиний президент увійшов в історію як політик, котрий розпочав масштабні реформи. Горбачов прагнув поліпшити відносини із Заходом та послабити контроль союзного центру над політичним та економічним життям республік СРСР. Ці реформи закінчилися розпадом Радянського Союзу у 1991 році.

На Заході багато хто вважає Горбачова визволителем. «У день смерті колишнього радянського лідера Михайла Горбачова треба згадати про те, що він зробив: поклав край існуванню Радянського Союзу і звільнив численні, нині незалежні країни, зокрема Україну, – написав у Twitter Френк Гарднер, кореспондент ВВС з питань безпеки. – Вже під час мого візиту до Москви 1987-го Росія змінювалася завдяки його перебудові».

Але багато політиків пам’ятають, що Горбачов не прагнув розпаду Радянського Союзу. Коли Україна продемонструвала бажання відокремитися від СРСР, він хотів утримати її в російській орбіті та закликав США напоумити Київ. Горбачов звернувся до тодішнього президента Джорджа Буша з проханням застерегти Україну від «самовбивчого націоналізму», нагадує молодший науковий співробітник британського Інституту досліджень оборони та безпеки. Буш прислухався до радянського колеги: у своїй київській промові 1991-го він високо оцінив реформи Горбачова і сказав, що «свобода – це не те саме, що незалежність».

Getty Images

Горбачов став першим президентом СРСР у 1991-му, коли Україна проголосила незалежність та кинула виклик багатовіковому пануванню Росії. Фото Getty Images

У 2016 році Горбачов заявив, що завжди прагнув зберегти реформовану версію Радянського Союзу.

Наприкінці 1980-х, перед розпадом Радянського Союзу, республіки, що входили до його складу, почали вимагати більше автономії. По суті, вони хотіли більше свободи від Росії, яка в СРСР займала домінуюче становище. Але Горбачов закликав керівників радянських республік залишатися у реформованому Радянському Союзі. «СРСР неможливо уявити без України», – сказав він в інтерв’ю газеті Washington Post у жовтні 1991-го.

Незважаючи на заклик радянського президента, Україна, найбільша республіка СРСР, на референдумі у грудні 1991 року переважною більшістю голосів проголосила незалежність.

«Минула ніч ознаменувала кінець, можливо, найгіршої імперії в історії світу», – прокоментував результати голосування український письменник і парламентар Володимир Яворівський в інтерв’ю газеті Los Angeles Times.

Горбачов применшував результати референдуму та прагнув зберегти політичний союз із республіками. Він заявляв, що вони все ще можуть приєднатися до реформованого СРСР.

«Потрібно чітко розуміти, що Горбачов не замишляв розпад СРСР і не хотів його. У результаті він прийняв його як факт, – каже журналістка ВВС Мирослава Пеца. – Ось чому більшість росіян його ненавидять. Донедавна він був великим захисником Росії. Війна проти України змусила його переглянути свої переконання».

Навіть після того, як Україна проголосувала за незалежність, Москва наполягала на тому, що залишаються питання щодо Криму, який раніше увійшов до складу України рішенням радянської влади.

У 2013 році Горбачов в інтерв’ю ВВС розповідав, що розпад Радянського Союзу – «злочин» та результат «перевороту». Коли наступного року Росія анексувала Крим, Горбачов, незважаючи на протести всього світу, заявив, що підтримує цей крок.

«Якщо раніше Крим приєднували до України на підставі радянських законів, тобто законів компартії, не спитавши народу, то тепер народ сам вирішив виправити цю помилку», – сказав Горбачов в інтерв’ю The Moscow Times. У 2016-му за цей та подібні коментарі йому заборонили в’їзд в Україну. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні