«Аптека Доброго дня» в Бучі, 16 квітня 2022. /Getty Images
Категорія
Компанії
Дата

«Це моторошний хаос». Під окупацією опинилися понад 5000 українських аптек. Як працює фармритейл на тимчасово непідконтрольній території України

«Аптека Доброго дня» в Бучі, 16 квітня 2022. Фото Getty Images

На окупованих територіях росіяни та колаборанти захоплюють українські аптеки. Там продають украдені ліки та контрабанду з Росії. Але медикаментів не вистачає, хоча ліки продають не лише в організованих торговельних точках, а й на стихійних базарах

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

В окупованому Мелітополі в одну з аптек мережі «Аптека Доброго Дня», яка входить до компанії «Фармастор», у березні прийшли озброєні люди. «Із завтрашнього дня ви отримуватимете препарати з Росії й маєте ними торгувати», – переказує в розмові з Forbes грубу вимогу окупантів виконавчий директор мережі Оксана Кириченко. Після цього задля власної безпеки працівники віддали невідомим ключі від аптеки. Але з іншої, яку окупанти одразу не помітили, вивозили життєво необхідні ліки – інсулін, еутирокс. Їх ховали в холодильник у гаражі, але загарбники все ж таки знайшли й конфіскували ліки, каже Кириченко. 

Окупанти віджали у «Фармастора» аптеку не лише в Мелітополі, а й більше десятка точок у Бердянську, Енергодарі, Ізюмі, Каховці, Маріуполі та Херсоні. «Вони привласнили все майно, – каже Кириченко. – І не змінювали вивісок». Усього компанія на непідконтрольній території втратила 47 аптек: 14 із них працюють під началом окупантів, 33 – зруйновані. В результаті компанія отримала понад 65 млн грн збитків.

Контроль над своїми майже 150 аптеками, які опинилися на тимчасово окупованих територіях, втратив і найбільший аптечний холдинг країни – АНЦ. «Окупаційна влада вигнала всіх, – пояснює гендиректор холдингу Микола Щербина. – Приходили люди з автоматами і говорили: «Або ви з нами співпрацюєте, або ми забираємо у вас аптеки». Він каже, що до самих обʼєктів у холдингу доступу не мають, але знають, що на деяких загарбники змінили вивіски мережі. Зокрема, в Мелітополі одну з вивісок іншої конкуруючої мережі замінили на «Аптека Лаванда», каже Кириченко.

У Херсоні близько 10 аптек уже працюють під вивіскою «Аптека Народна», каже жителька міста, яка не бажає себе називати з міркувань безпеки. Це мережа аптек із так званої «ДНР», яка з 2016 року відкрила 109 аптек у Донецьку, Горлівці та інших містах. «Аптечну точку реєструють на індивідуального підприємця, це як наш ФОП, і торгують», – каже анонімно топменеджер компанії зi cфери комерцiйної нерухомостi. На сайті мережі зазначають, що відкрили аптеки в захопленому Маріуполі, проте адресу не зазначають. 

Загалом із 2014 року по кінець травня 2022-го під тимчасовою окупацією опинилися близько 5000 аптечних точок. Через це, за даними Proxima Research International, ринок щорічно втрачає 37 млрд грн, або 27% продажів. У цілому в Україні наприкінці травня працювало 16 000 аптек, або 77% від довоєнної кількості. 

«Це моторошний хаос». Під окупацією опинилися понад 5000 українських аптек. Як працює фармритейл на тимчасово непідконтрольній території України /Фото 1

Слов'янськ, 11 травня 2022.

«Це моторошний хаос». Під окупацією опинилися понад 5000 українських аптек. Як працює фармритейл на тимчасово непідконтрольній території України /Фото 2

Харків

«Це моторошний хаос». Під окупацією опинилися понад 5000 українських аптек. Як працює фармритейл на тимчасово непідконтрольній території України /Фото 3

Гостомель

«Це моторошний хаос». Під окупацією опинилися понад 5000 українських аптек. Як працює фармритейл на тимчасово непідконтрольній території України /Фото 4

Бахмут, 26 червня 2022.

«Це моторошний хаос». Під окупацією опинилися понад 5000 українських аптек. Як працює фармритейл на тимчасово непідконтрольній території України /Фото 5

Краматорськ, 16 липня 2022.

Getty Images

Київ, 6 березня 2022. Фото Getty Images

«Це моторошний хаос». Під окупацією опинилися понад 5000 українських аптек. Як працює фармритейл на тимчасово непідконтрольній території України /Фото 6

Кривий Ріг, 28 червня 2022.

«Це моторошний хаос». Під окупацією опинилися понад 5000 українських аптек. Як працює фармритейл на тимчасово непідконтрольній території України /Фото 7

Макарів, Бучанський район, Київська область, 1 квітня 2022.

Попередній слайд
Наступний слайд

Захоплені аптеки та стихійні ринки з російськими медикаментами

У Бердянську після окупації до мережі аптек «Подорожник» надійшла пропозиція здати свої аптеки в оренду представникам «нової влади». Її відхилили, а товар поступово змогли вивезти або роздати жителям міста, розповідає виконавчий директор мережі Тарас Коляда. В цілому під час війни мережа Коляди, яка входить у групу компаній «Соломія Сервіс», втратила через окупацію 31 аптеку в Запорізькій, Харківській та Херсонській областях. Компанія отримала близько 100–110 млн грн збитків.

Частина аптек на непідконтрольних територіях працюють, через те що власники приміщень–орендодавці все ж таки здають в оренду аптеки окупантам. «Ми вели комунікацію з орендодавцем [у захопленому місті], і він повідомив: «Я здаю вашу аптеку з меблями, спробую їх зберегти до перемоги, – розповідає Кириченко. – Ми вважаємо, що це вже втрачена аптека». Але іноді торгові точки власникам вдається вберегти від окупантів, відкриваючи на місці аптек продуктові магазини, пояснює Коляда з «Подорожник».

Деякі аптеки інших мереж завідувачі вимушені відкривати під дулом автомата, мародери змушують людей працювати, каже Кириченко.

В Херсоні окупанти відкривали перші захоплені аптеки орієнтовно в кінці травня та в червні, каже директор волонтерської організації «П2П Жива» Валерій Зарубін. Він возить у місто гуманітарну допомогу, в тому числі медикаменти. У захоплених аптеках ціни вдвічі, а іноді й втричі вищі, ніж були в лютому 2022 року, кажуть Forbes мешканка міста та Зарубін. «Але можна походити по базару пошукати трохи дешевше», – каже анонімно ще одна мешканка Херсону. 

Вона має на увазі стихійні ринки, що виникли ще в березні в окупованих Енергодарі та Херсоні. Ліки на продаж розкладають на підлозі поряд із засобами від тарганів, кормом для тварин та продуктами. «Міста – це суцільна торгівля, – каже Зарубін. – Це моторошний хаос».

Основна маса продавців на таких ринках – просто перекупники, які не можуть дати кваліфіковану консультацію щодо препарату, розповідає Forbes лікарка, що працює в лікарні одного з окупованих міст. За її словами, ліків не вистачає. «Гострий дефіцит вітамінів, препаратів від тиску або седативних. Немає розчинів для лікування», – каже вона.

Звідки привозять лікарські засоби? В аптеках та на стихійних ринках продають переважно російські медикаменти, каже лікарка. Але є й імпортні, зокрема польські. Іноді, за її словами, можна знайти й українські. Останні потрапляють в аптеки в результаті мародерства. Окупанти крадуть товар, який не встигли вивезти на підконтрольну територію власники аптек. 

Але основний канал постачань, зокрема до Бердянська, Мелітополя та Херсона, – окупований росіянами Крим. Звідти медикаменти потрапляють і в аптеки, і на стихійні ринки, кажуть Forbes анонімно два топменеджери аптечних мереж. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні