«Аптека Доброго дня» в Бучі, 16 квітня 2022. /Getty Images
Категорія
Компанії
Дата

«Це моторошний хаос». Під окупацією опинилися понад 5000 українських аптек. Як працює фармритейл на тимчасово непідконтрольній території України

4 хв читання

«Аптека Доброго дня» в Бучі, 16 квітня 2022. Фото Getty Images

На окупованих територіях росіяни та колаборанти захоплюють українські аптеки. Там продають украдені ліки та контрабанду з Росії. Але медикаментів не вистачає, хоча ліки продають не лише в організованих торговельних точках, а й на стихійних базарах

Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного! 

В окупованому Мелітополі в одну з аптек мережі «Аптека Доброго Дня», яка входить до компанії «Фармастор», у березні прийшли озброєні люди. «Із завтрашнього дня ви отримуватимете препарати з Росії й маєте ними торгувати», – переказує в розмові з Forbes грубу вимогу окупантів виконавчий директор мережі Оксана Кириченко. Після цього задля власної безпеки працівники віддали невідомим ключі від аптеки. Але з іншої, яку окупанти одразу не помітили, вивозили життєво необхідні ліки – інсулін, еутирокс. Їх ховали в холодильник у гаражі, але загарбники все ж таки знайшли й конфіскували ліки, каже Кириченко. 

Окупанти віджали у «Фармастора» аптеку не лише в Мелітополі, а й більше десятка точок у Бердянську, Енергодарі, Ізюмі, Каховці, Маріуполі та Херсоні. «Вони привласнили все майно, – каже Кириченко. – І не змінювали вивісок». Усього компанія на непідконтрольній території втратила 47 аптек: 14 із них працюють під началом окупантів, 33 – зруйновані. В результаті компанія отримала понад 65 млн грн збитків.

Контроль над своїми майже 150 аптеками, які опинилися на тимчасово окупованих територіях, втратив і найбільший аптечний холдинг країни – АНЦ. «Окупаційна влада вигнала всіх, – пояснює гендиректор холдингу Микола Щербина. – Приходили люди з автоматами і говорили: «Або ви з нами співпрацюєте, або ми забираємо у вас аптеки». Він каже, що до самих обʼєктів у холдингу доступу не мають, але знають, що на деяких загарбники змінили вивіски мережі. Зокрема, в Мелітополі одну з вивісок іншої конкуруючої мережі замінили на «Аптека Лаванда», каже Кириченко.

У Херсоні близько 10 аптек уже працюють під вивіскою «Аптека Народна», каже жителька міста, яка не бажає себе називати з міркувань безпеки. Це мережа аптек із так званої «ДНР», яка з 2016 року відкрила 109 аптек у Донецьку, Горлівці та інших містах. «Аптечну точку реєструють на індивідуального підприємця, це як наш ФОП, і торгують», – каже анонімно топменеджер компанії зi cфери комерцiйної нерухомостi. На сайті мережі зазначають, що відкрили аптеки в захопленому Маріуполі, проте адресу не зазначають. 

Загалом із 2014 року по кінець травня 2022-го під тимчасовою окупацією опинилися близько 5000 аптечних точок. Через це, за даними Proxima Research International, ринок щорічно втрачає 37 млрд грн, або 27% продажів. У цілому в Україні наприкінці травня працювало 16 000 аптек, або 77% від довоєнної кількості. 

«Це моторошний хаос». Під окупацією опинилися понад 5000 українських аптек. Як працює фармритейл на тимчасово непідконтрольній території України /Фото 1

Слов'янськ, 11 травня 2022.

«Це моторошний хаос». Під окупацією опинилися понад 5000 українських аптек. Як працює фармритейл на тимчасово непідконтрольній території України /Фото 2

Харків

«Це моторошний хаос». Під окупацією опинилися понад 5000 українських аптек. Як працює фармритейл на тимчасово непідконтрольній території України /Фото 3

Гостомель

«Це моторошний хаос». Під окупацією опинилися понад 5000 українських аптек. Як працює фармритейл на тимчасово непідконтрольній території України /Фото 4

Бахмут, 26 червня 2022.

«Це моторошний хаос». Під окупацією опинилися понад 5000 українських аптек. Як працює фармритейл на тимчасово непідконтрольній території України /Фото 5

Краматорськ, 16 липня 2022.

Getty Images

Київ, 6 березня 2022. Фото Getty Images

«Це моторошний хаос». Під окупацією опинилися понад 5000 українських аптек. Як працює фармритейл на тимчасово непідконтрольній території України /Фото 6

Кривий Ріг, 28 червня 2022.

«Це моторошний хаос». Під окупацією опинилися понад 5000 українських аптек. Як працює фармритейл на тимчасово непідконтрольній території України /Фото 7

Макарів, Бучанський район, Київська область, 1 квітня 2022.

Попередній слайд
Наступний слайд

Захоплені аптеки та стихійні ринки з російськими медикаментами

У Бердянську після окупації до мережі аптек «Подорожник» надійшла пропозиція здати свої аптеки в оренду представникам «нової влади». Її відхилили, а товар поступово змогли вивезти або роздати жителям міста, розповідає виконавчий директор мережі Тарас Коляда. В цілому під час війни мережа Коляди, яка входить у групу компаній «Соломія Сервіс», втратила через окупацію 31 аптеку в Запорізькій, Харківській та Херсонській областях. Компанія отримала близько 100–110 млн грн збитків.

Частина аптек на непідконтрольних територіях працюють, через те що власники приміщень–орендодавці все ж таки здають в оренду аптеки окупантам. «Ми вели комунікацію з орендодавцем [у захопленому місті], і він повідомив: «Я здаю вашу аптеку з меблями, спробую їх зберегти до перемоги, – розповідає Кириченко. – Ми вважаємо, що це вже втрачена аптека». Але іноді торгові точки власникам вдається вберегти від окупантів, відкриваючи на місці аптек продуктові магазини, пояснює Коляда з «Подорожник».

Деякі аптеки інших мереж завідувачі вимушені відкривати під дулом автомата, мародери змушують людей працювати, каже Кириченко.

В Херсоні окупанти відкривали перші захоплені аптеки орієнтовно в кінці травня та в червні, каже директор волонтерської організації «П2П Жива» Валерій Зарубін. Він возить у місто гуманітарну допомогу, в тому числі медикаменти. У захоплених аптеках ціни вдвічі, а іноді й втричі вищі, ніж були в лютому 2022 року, кажуть Forbes мешканка міста та Зарубін. «Але можна походити по базару пошукати трохи дешевше», – каже анонімно ще одна мешканка Херсону. 

Вона має на увазі стихійні ринки, що виникли ще в березні в окупованих Енергодарі та Херсоні. Ліки на продаж розкладають на підлозі поряд із засобами від тарганів, кормом для тварин та продуктами. «Міста – це суцільна торгівля, – каже Зарубін. – Це моторошний хаос».

Основна маса продавців на таких ринках – просто перекупники, які не можуть дати кваліфіковану консультацію щодо препарату, розповідає Forbes лікарка, що працює в лікарні одного з окупованих міст. За її словами, ліків не вистачає. «Гострий дефіцит вітамінів, препаратів від тиску або седативних. Немає розчинів для лікування», – каже вона.

Звідки привозять лікарські засоби? В аптеках та на стихійних ринках продають переважно російські медикаменти, каже лікарка. Але є й імпортні, зокрема польські. Іноді, за її словами, можна знайти й українські. Останні потрапляють в аптеки в результаті мародерства. Окупанти крадуть товар, який не встигли вивезти на підконтрольну територію власники аптек. 

Але основний канал постачань, зокрема до Бердянська, Мелітополя та Херсона, – окупований росіянами Крим. Звідти медикаменти потрапляють і в аптеки, і на стихійні ринки, кажуть Forbes анонімно два топменеджери аптечних мереж. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд