Українське зерно в обмін на російські добрива. Що виторговує собі Росія в обмін на розблокування портів та чи вигідно це Україні /Shutterstock
Категорія
Світ
Дата

Українське зерно в обмін на російські добрива. Що виторговує собі Росія в обмін на розблокування портів та чи вигідно це Україні

3 хв читання

Shutterstock

Перемовини з розблокування портів на фінальній стадії. Українське зерно ще в російській облозі, але США та ЄС вже йдуть на компроміси з РФ. Що дасть відкриття портів Україні та що отримає Росія.

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

РФ не перешкоджатиме вивезенню українського зерна в обмін на зняття з неї обмежень, пов’язаних з постачанням російського зерна. Про це 19 липня президент РФ Володимир Путін заявив під час приїзду в Іран для зустрічі з лідером Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом.

Чому це важливо

14 липня у Стамбулі відбулися перші перемовини представників України, Росії, ООН та Туреччини щодо розблокування експорту через три українських порти: Одеса, Чорноморськ, Південний.

Сторони домовились про створення координаційних центрів у Стамбулі та Одесі, де представники країн контролюватимуть відправлення зерна. ВМС Туреччини будуть перевіряти порожні судна, що прибувають до українських портів, на наявність зброї. Має діяти режим припинення вогню і часткове розмінування. Неузгодженими, за даними WSJ, залишаються технічні деталі.

Договір ще не підписаний. Як писав WSJ, остаточне рішення щодо угоди очікується після зустрічі Путіна з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом.

Що отримає Україна 

Якщо сторони домовляться, Україна зможе експортувати приблизно на 2–3 млн т зернових більше, каже гендиректор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Роман Сластьон. За його словами, порти можуть перевалювати і більше, але все залежить від того, в якому форматі запрацюють порти і скільки іноземних суден зможемо залучити для роботи. «Для нас розблокувати експорт важливо», – констатує він.

Зараз наземними шляхами та через порти Дунаю ми можемо експортувати близько 2,5 млн т щомісячно. Для порівняння: до російського вторгнення у лютому Україна щомісячно експортувала морем приблизно 6 млн т зернових.

Для фермерів значно подешевшає логістика. До війни логістика в порти Одеси обходилась фермерам близько $40 за тонну, зараз логістичні витрати становлять понад $200, каже президент організації «Українська зернова асоціація» Микола Горбачьов. Також, якщо порти запрацюють, зникне проблема нестачі потужностей для зберігання зерна. За його словами, потужності вже зайняті майже наполовину.

Потенційні доходи від експорту сільгосппродукції у разі відкриття портів можуть бути близькими до $1 млрд на місяць, вважає Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії. Робота портів додасть 5% ВВП, важає стратег фінансової компанії Finteum Андрій Нестерук.

Що виторгувала Росія

Наступного дня після переговорів у Стамбулі міністерство фінансів США випустило ліцензію, якою дозволили торгувати з Росією продуктами харчування, насінням, добривами, репродуктивним матеріалом для вирощування тварин, ліками та медичним обладнанням.

Відомство наголосило, що не забороняло Росії експорт сільськогосподарської продукції та добрив. «США не запроваджували санкцій щодо виробництва, виготовлення, продажу або транспортування сільськогосподарських товарів (зокрема добрив), сільгоспобладнання та ліків, повʼязаних із Росією», – йдеться в повідомленні.

Коли Путін просить зняти обмеження, повʼязані з постачанням російського зерна, він має на увазі інші санкції, які опосередковано завдали удару по російському експорту. Лише на торгівлі добривами Росія може заробити мільярди. 

За даними Федерального митного комітету, у 2021 році Росія експортувала 37,6 млн т добрив на $12,5 млрд. Продаж добрив на світовий ринок Росія може використовувати як спосіб обходити газові санкції, пояснює Сергій Рубан, директор з маркетингу компанії «Українські мінеральні добрива».

Російські виробники за низькими цінами можуть переробляти газ на добрива всередині країни та потім експортувати за високими цінами, пояснює експерт. За його словами, актуальні ціни на різні типи добрив коливаються від $550 до $1250 за тонну. До війни доля Росії в імпортних поставках добрив для ЄС та США займала приблизно 12%.

Компроміс між РФ та ЄС і США стосується банківських операцій, каже менеджерка з розвитку брокерської компанії Maxigrain Олена Нероба. Іноземні банки і фонди бояться працювати із російськими компаніями, тому що вони можуть бути під санкціями. Для багатьох російських компаній закрито можливості кредитування торговельних операцій. «Це заважає безперебійному експорту», – каже Нероба.

Ця проблема може вирішитися. Європейський союз 20 липня затвердив сьомий пакет санкцій проти Росії. Reuters пише, що європейські чиновники планують у цьому пакеті розморозити активи декількох підсанкційних банків, аби вони могли проводити угоди з торгівлі продовольством і добривами. Послаблення можуть отримати ВТБ, Совкомбанк, Новиковбанк, «Открытие», ВЕБ РФ, Промзвʼязокбанк, Банк «Росія» та Сбербанк.

По-друге, страхові компанії та іноземні судновласники не хочуть потрапити під дію санкцій як компанії, повʼязані з Росією, і тому не заходять у російські порти, каже Нероба. З приблизно 20 міжнародних контейнерних ліній з російського ринку пішли 14, на які припадало близько 70% вантажообігу, розповідав «Комерсанту» гендиректор транспортно-логістичного холдингу «Дело» Дмитро Паньков.

Путін стверджує, що у Росії великий експортний потенціал. За його словами, країна зараз може експортувати 30 млн т зернових, а з новим врожаєм – усі 50 млн т. Він вихваляється, що цього року Росія збере 90 млн т врожаю. Для порівняння: в Україні з урахуванням тимчасово окупованих територій та знищеного врожаю фермери зберуть близько 70 млн т (проти 106 млн т у 2021 році), прогнозують в Українській зерновій асоціації.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні