З Росії пішли всі найбільші міжнародні аудитори та консультанти. Що це означає для економіки РФ /Shutterstock
Категорія
Картина дня
Дата

З Росії пішли всі найбільші міжнародні аудитори та консультанти. Що це означає для економіки РФ

2 хв читання

Shutterstock

Про свій вихід з Росії заявили найбільші міжнародні аудитори – EY, KPMG, PwC та Deloitte. Раніше про зупинення роботи заявили найбільші консалтингові компанії. Які наслідки це матиме

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Учора, 7 березня, чотири найбільші аудиторські компанії заявили про свій вихід з російського ринку. Йдеться про так звані компанії «великої четвірки»: EY, KPMG, PwC та Deloitte.

Санкцій, які зобов'язують аудиторів залишити російський ринок, немає. Чим викликане це рішення?

Аудитори «великої четвірки» здебільшого працювали з державними або наближеними до держави компаніями, на які припадає близько 70% ВВП країни, говорить один із локальних партнерів Deloitte, який попросив не згадувати його ім'я у статті.

Послугами «великої четвірки» користувалися тисячі банків та компаній, включаючи державні «Газпром» і «Газпромнафта», «Аерофлот», «Рособоронекспорт», РЖД, «Роснафта», «Ростелеком».

Навіть якщо припинити співпрацю з держкомпаніями, пояснює співрозмовник, сплачувати податки до скарбниці країни-агресора для міжнародних аудиторів виявилося неприйнятним.

Для ухвалення рішення знадобився час, оскільки російський бізнес «великої четвірки» значною мірою контролюють локальні партнери. «Просто закрити фірму, в якій тебе не належить 50%, неможливо», – пояснює співрозмовник. Їх відключають від мережі – відкликають ліцензії. Офіси та співробітники можуть продовжувати працювати, але їхній роботодавець більше не зможе користуватися брендом EY, KPMG, PwC та Deloitte.

Якими будуть наслідки? Без висновку аудитора з «великої четвірки» російська компанія не зможе вийти на міжнародні ринки капіталу. IPO без фінансового консультанта з EY, KPMG, PwC або Deloitte можливе лише на «сміттєвих» секціях ринку, а M&A, навіть за наявності готового інвестора з Китаю чи Азії, – за вартістю в рази нижче.

У багатьох компаній виникнуть проблеми з лістингом акцій та проведенням акціонерних зборів, говорить Сергій Алексашенко, який у дев'яностих обіймав керівні посади в російському Мінфіні та центробанку. Але міжнародний борговий ринок, нагадує він, вже закрито для російських компаній, незалежно від рішення аудиторів, після введення санкцій.

Вихід «великої четвірки» – більш довготривалий захід, ніж санкції, вважає заступник директора України у Міжнародному валютному фонді Владислав Рашкован. «Якщо аудиторів не буде, а завтра, умовно, скасують санкції, російські компанії все одно не матимуть доступу на міжнародні ринки і до кредитів міжнародних організацій, тому що у країні немає «великої четвірки».

Інша важлива складова, каже Рашкован, – це консалтинг. З виходом «великої четвірки» та найбільших консалтингових компаній – McKinsey, BCG та Bain – Росія втрачає доступ до глобальної бази знань та перспективи зростання для своєї економіки. 2021-го ВВП Росії, згідно з даними Росстату, виріс на 4,7%. Такого зростання вже не буде – це визнають і у самій Росії. Напередодні вторгнення в Україну, 21 лютого, російське Міністерство економіки знизило прогноз на 2022 рік з 3% до 2,8.

Вихід аудиторів та консультантів – не останнє потрясіння. У Росії продовжують працювати міжнародні ритейлери. Наприклад, McDonald's, Burger King, Nestle. Вони теж підуть, вважає співрозмовник із Deloitte, як і «дочки» міжнародних банків.

Про зупинку нових проєктів у Росії повідомили на запит Forbes у Crédit Agricole, BNP Paribas, Commerzbank та ING. SEB, за інформацією банку, обслуговує лише «дочок» міжнародних структур, а Intesa Sanpaolo – проводить ревізію своєї діяльності у РФ.

Але головним ударом, вважає партнер Deloitte, стане нафтогазове ембарго, про можливе запровадження якого вже заявив президент США Джо Байден. «Ситої Москви вже не буде, – каже співрозмовник. – Російську економіку відкинуто на 20–30 років тому».

 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні