Про свій вихід з Росії заявили найбільші міжнародні аудитори – EY, KPMG, PwC та Deloitte. Раніше про зупинення роботи заявили найбільші консалтингові компанії. Які наслідки це матиме
Учора, 7 березня, чотири найбільші аудиторські компанії заявили про свій вихід з російського ринку. Йдеться про так звані компанії «великої четвірки»: EY, KPMG, PwC та Deloitte.
Санкцій, які зобов'язують аудиторів залишити російський ринок, немає. Чим викликане це рішення?
Аудитори «великої четвірки» здебільшого працювали з державними або наближеними до держави компаніями, на які припадає близько 70% ВВП країни, говорить один із локальних партнерів Deloitte, який попросив не згадувати його ім'я у статті.
Послугами «великої четвірки» користувалися тисячі банків та компаній, включаючи державні «Газпром» і «Газпромнафта», «Аерофлот», «Рособоронекспорт», РЖД, «Роснафта», «Ростелеком».
Навіть якщо припинити співпрацю з держкомпаніями, пояснює співрозмовник, сплачувати податки до скарбниці країни-агресора для міжнародних аудиторів виявилося неприйнятним.
Для ухвалення рішення знадобився час, оскільки російський бізнес «великої четвірки» значною мірою контролюють локальні партнери. «Просто закрити фірму, в якій тебе не належить 50%, неможливо», – пояснює співрозмовник. Їх відключають від мережі – відкликають ліцензії. Офіси та співробітники можуть продовжувати працювати, але їхній роботодавець більше не зможе користуватися брендом EY, KPMG, PwC та Deloitte.
Якими будуть наслідки? Без висновку аудитора з «великої четвірки» російська компанія не зможе вийти на міжнародні ринки капіталу. IPO без фінансового консультанта з EY, KPMG, PwC або Deloitte можливе лише на «сміттєвих» секціях ринку, а M&A, навіть за наявності готового інвестора з Китаю чи Азії, – за вартістю в рази нижче.
У багатьох компаній виникнуть проблеми з лістингом акцій та проведенням акціонерних зборів, говорить Сергій Алексашенко, який у дев'яностих обіймав керівні посади в російському Мінфіні та центробанку. Але міжнародний борговий ринок, нагадує він, вже закрито для російських компаній, незалежно від рішення аудиторів, після введення санкцій.
Вихід «великої четвірки» – більш довготривалий захід, ніж санкції, вважає заступник директора України у Міжнародному валютному фонді Владислав Рашкован. «Якщо аудиторів не буде, а завтра, умовно, скасують санкції, російські компанії все одно не матимуть доступу на міжнародні ринки і до кредитів міжнародних організацій, тому що у країні немає «великої четвірки».
Інша важлива складова, каже Рашкован, – це консалтинг. З виходом «великої четвірки» та найбільших консалтингових компаній – McKinsey, BCG та Bain – Росія втрачає доступ до глобальної бази знань та перспективи зростання для своєї економіки. 2021-го ВВП Росії, згідно з даними Росстату, виріс на 4,7%. Такого зростання вже не буде – це визнають і у самій Росії. Напередодні вторгнення в Україну, 21 лютого, російське Міністерство економіки знизило прогноз на 2022 рік з 3% до 2,8.
Вихід аудиторів та консультантів – не останнє потрясіння. У Росії продовжують працювати міжнародні ритейлери. Наприклад, McDonald's, Burger King, Nestle. Вони теж підуть, вважає співрозмовник із Deloitte, як і «дочки» міжнародних банків.
Про зупинку нових проєктів у Росії повідомили на запит Forbes у Crédit Agricole, BNP Paribas, Commerzbank та ING. SEB, за інформацією банку, обслуговує лише «дочок» міжнародних структур, а Intesa Sanpaolo – проводить ревізію своєї діяльності у РФ.
Але головним ударом, вважає партнер Deloitte, стане нафтогазове ембарго, про можливе запровадження якого вже заявив президент США Джо Байден. «Ситої Москви вже не буде, – каже співрозмовник. – Російську економіку відкинуто на 20–30 років тому».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.