Світ протестує проти агресії Росії в Україні, зокрема за допомогою санкцій. Навіть традиційно нейтральні країни – Швейцарія, Південна Корея, Сінгапур – вирішили завдати удару російській економіці, щоб допомогти закінчити війну в Україні. Американский банк JPMorgan очікує, що економіка РФ впаде на 20% у другому кварталі через введені санкції. Ось їх повний список
За 107 років існування Forbes логотип змінювався 18 разів, але таким авангардним і вільним світ його бачить вперше. В новому числі журналу Forbes Ukraine: сучасне мистецтво, топ-50 благодійних фондів, альтернативна енергетика, 30 до 30. Замовляйте вже зараз!
Фінанси та економіка
Замороження валютного резерву. Росія не зможе використати $630 млрд свого валютого резерву для продажу та купівлі рубля. Такі обмеження ввели, щоб Росія не змогла компенсувати частину введених санкцій.
Хто ввів: Європа, Велика Британія, США.
Персональні санкції проти російських еліт та членів їхніх родин. Зокрема санкції стосуються президента Росії Володимира Путіна, глави МЗС Сергія Лаврова, заступника голови Ради безпеки Дмитра Медведєва, голови уряду Михайла Мішустіна, міністра оборони Сергія Шойгу та міністра внутрішніх справ Володимира Колокольцева.
До списку санкціонованих осіб також входять глави безпеки ФСБ Олександр Бортніков, головнокомандувач ЗСУ Валерій Герасимов та члени ради безпеки Кремля. ЄС ввів санкції проти всіх 351 депутата російського парламенту.
Активи осіб та компаній, щодо яких запроваджені санкції будуть заблоковані.
Хто ввів: США, Японія, Швейцарія, Австралія, Канада, Нова Зеландія, Монако.
Санкції на суверенний борг. Це означає, що Росія не матиме доступу до західних джерел фінансування своїх боргових зобовʼязань, а також не зможе залучати кошти шляхом продажу облігацій на американських та європейських фінансових ринках.
Хто ввів: США, Велика Британія
Відключення від SWIFT. Деякі російські банки також виключають із системи міжнародних платежів SWIFT. Брюссель заявив, що це «зупинить їх роботу в усьому світі та фактично заблокує російський експорт та імпорт».
Хто ввів: Європа, США, Тайвань
Санкції проти центробанку РФ. Санкції заборонять будь-яким фізичним або юридичним особам Великої Британії здійснювати фінансові операції за участю центробанку РФ, Російського фонду національного багатства та міністерства фінансів РФ.
Хто ввів: Велика Британія
Санкції проти Білорусі. ЄС запроваджує санкції проти режиму Лукашенка та вводить торговельні обмеження на мінеральні палива, залізо та технології. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що режим Лукашенка є «співучасником безжального нападу на Україну».
Хто ввів: Європа, Канада
Санкцій проти банків. США наклали санкції на 10 провідних російських банків, що представляють близько 80% банківського сектору країни. Також уряд США заборонив Сбербанку, на який припадає близько 30% російського банківського бізнесу, та його дочірнім компаніям здійснювати операції через США.
Серед санкціонованих банків: Промзвʼязокбанк, ВТБ, «Відкриття», Радкомбанк, Сбербанк, Газпромбанк, РСГБ, Альфа-банк, Московський кредитний банк, Новікомбанк.
Банківські ліміти. Велика Британія ввела ліміт у 50 000 фунтів стерлінгів на банківські рахунки громадян Росії у Великобританії, а ЄС – у €100 000 в банках ЄС.
Обмеження практики видачі «Золотих паспортів». Власники «золотих паспортів» могли вільно відвідувати країни Шенгенської зони, ставати їхніми громадянами і отримувати доступ до іноземних фінансових систем.
Хто ввів: Європа, США, Велика Британія та Канада, Мальта
Олігархи. ЄС ввів санкції проти 26 російських олігархів та пропагандистів. Зокрема до списку увійшли: Ігор Сєчін, гендиректор «Роснєфті», Михайло Фрідман, співвласник Альфа-Банку, Сергій Ролдугін, друг дитинства Володимира Путіна, Дмитро Пєсков, прессекретар Володимира Путіна, Ольга Скабєєва, пропагандистка, Олександр Пономаренко, олігарх, Геннадій Тимченко, олігарх, власник Volga Group, Петро Фрадков, голова Промсвязьбанку.
Технології
Припинення поставки чипів. Світові виробники чипів зупиняють постачання в Росію. Компанії почали припиняти поставки високотехнологічної продукції після введення США, Великою Британією, Японією та іншими країнами санкцій проти Росії.
Спорт
УЄФА. Виконавчий комітет УЄФА ухвалив рішення про перенесення фіналу Ліги Чемпіонів з Санкт-Петербургу до Парижу. Збірні та клуби РФ відсторонені від усіх змагань під егідою УЄФА та ФІФА. Зокрема, УЄФА розриває контракт із «Газпромом».
Формула-1. Чемпіонат світу з гонок «Формула-1» заявив про скасування гран-прі Росії, що мав відбутися в Сочі.
Міжнародний олімпійський комітет. Організатори заявили, що міжнародні спортивні федерації повинні перенести або скасувати спортивні заходи, які заплановані в Росії чи Білорусі.
Хокей. Рада Міжнародної Федерації Хокею відсторонила Росія та Білорусь від міжнародного хокею. Росія позбавлена права на проведення юніорського чемпіонату світу 2023 року.
Національна хокейна ліга також припинила відносини з бізнес-партнерами в Росії.
Тхеквондо. На знак солідарності з Україною сесвітня організація Тхеквондо відкликала почесний чорний пояс дев’ятого дану Володимира Путіна, який йому було присуджено у 2013 році.
Крім того, на знак солідарності з Міжнародним олімпійським комітетом, на змаганнях Міжнародного Тхеквондо не будуть виконувати гімн та не вивішуватимуть прапори Росії та Білорусі. Також не будуть організовуватись змагання на території цих країн.
Індустрія і транспорт
Контейнерні перевезення. Лідер світового ринку експрес-доставки вантажів і документів німецька DHL з 1 березня зупинила доставку вантажів та документів до Росії та Білорусі на невизначений строк. Найбільша у світі контейнерна компанія Maersk (Данія) припиняє прийом нових замовлень на перевезення морським та наземним транспортом до Росії та з Росії. Це ж зробили їхні аналоги MSC Mediterranean Shipping, Hapag-Lloyd AG та Ocean Network Express Pte. Вони займають близько 50% світового ринку контейнерних перевезень.
Закриття повітряного простору. Свій повітряний простір для літаків з Росії закрили більше 32 країн світу.
Серед них: Велика Британія, Польща, Болгарія, Чехія, Литва, Латвія, Естонія, Румунія, Словенія, Німечина та Фінляндія.
Заборона постачання до Росії літаків та запчастин. Лайнери Airbus – 322 літаки – забезпечували 40% пасажиропотоку авіації в Росії. Санкції фактично позбавляють перевізників можливості експлуатувати цей флот.
Також Росії заборонили купувати літаки навіть у лізинг. Існуючі договори лізингу будуть розірвані. Це втрата 50% цивільного авіафлоту.
Хто ввів: Європа, Велика Британія
Енергетичні компанії. США наклали санкції на енергетичну компанію «Газпром», нафтопровідну компанію «Транснефть» та енергетичну компанію «РусГідро», а також найбільші вантажні, залізничні та телекомунікаційні компанії країни.
Заборона експорту високотехнологічних товарів: напівпровідники, комп’ютери, телекомунікаційне обладнання та датчики інформаційної безпеки. Компаніям із Великобританії та ЄС також заборонено експортувати свої товари для російськи оборонних, військово-морських, транспортних та комунікаційних компаній.
Тепер Росії буде також важче купувати товари та технології потрібні для нефтогазодобування та авіаікосмічної індустрії.
Порти. Велика Британія анонсувала закриття своїх портів для будь-яких пов’язаних із Росією суден.
Літаки. Airbus призупинив техпідтримку російських авіакомпаній та постачання запчастин, а також роботу свого інженерного майданчика в Росії.
Як реагують глобальні компанії на війну в Україні
Технологічні компанії
- Facebook заблокував російських пропагандистів RT і Sputnik по всьому Європейському Союзу.
- Постачання своєї продукції в Росію призупинили UAV Forecast, яке показує безпечні зони для польотів дронів, видавець графічних програм Insydium AMD та Intel.
- Instagram почала ставити мітки «ЗМІ, яким керує Росія».
- Twitter також заблокувала можливість реєструвати акаунти росіянам.
- Американська компанія Meta, якій належать соцмережі Facebook та Instagram, припинила монетизації росЗМІ. Google призупинив монетизацію державних ЗМІ Росії.
- Порнографічний сайт PornHub заборонив доступ до контенту користувачам з Росії.
- OnlyFans обмежив доступ до рахунків російських та білоруських моделей.
- Apple припинила продаж своєї техніки в офіційному онлайн-магазині в Росії. Також RT News і Sputnik News більше не доступні для завантаження з App Store за межами Росії.
- Uber прискорює процес продажу своєї частини у спільній компанії з Яндексом. Донедавна Uber зберігав 29% володіння компанії MLU B.V. та Яндекс оголошував, що викупить цю частку протягом року.
Автомобілі
- General Motors та Volkswagen призупиняють поставки автомобілів в Росію.
- BMW припиняє виробництво своїх автомобілів у Калінінграді та зупиняє поставки на російський ринок, пише The Wall Street Journal.
- Ford призупиняє діяльність у РФ та направила $100 000 у фонд допомоги Україні.
Фінтех
- Mastercard відключила кілька російських фінансових установ від своєї платіжної мережі.
Культура
- Disney, Sony Pictures і Warner Bros зупиняють прокат своїх фільмів у Росії через вторгнення в Україну.
- Warner Bros вже скасували показ нового «Бетмена» в РФ за день до премʼєри, яка була запланована на 2 березня.
- Росію виключили з Євробачення-2022 через агресію проти України.
- Netflix відмовився транслювати російські канали.
Бренди
- Adidas призупинив співпрацю з російським футболом.
- Nemiroff відкликала ліцензію на виробництво алкоголю в Росії.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.