2021 рік дав технологічній галузі заробити: багато IT-компаній отримали надприбутки, а співробітники – надзарплати. Середній прибуток українських IT-бізнесів, які працюють з іноземними клієнтами, за рік зріс на 29%, за даними платіжної платформи Payoneer. Як компаніям конкурувати за таланти, адже дефіцит спеціалістів зростає
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Інвестори вкладатимуть у технології
Прогнози експертів вказують на те, що якнайменше наступні три-пʼять років продовжиться активне інвестування в IT. За словами Рулофа Бота (Roelof Botha), партнера інвестфонду Sequoia Capital, $16 трлн у світі інвестовано в інструменти з негативною прибутковістю. Простими словами, це ніби покласти $100 на депозит, а через рік банк поверне $99,75. Така ситуація означає, що великим інвесторам зараз, по суті, нікуди подіти гроші. А точніше, як зазначив професор фінансів та економіки в Києво-Могилянській бізнес-школі Євген Пенцак: «Перспективи, як і раніше, мають IT-компанії з ухилом у хмарні технології, кібербезпеку та антифрод».
За даними Gartner, глобально на IT (включаючи системи ЦОД, корпоративне ПЗ, пристрої, IT-послуги та послуги звʼязку) у 2022 році витратять $4,5 трлн, що на 5,5% більше, ніж у 2021-му. А темп зростання витрат знизиться (з 9,5% до 5,5%). У 2023-му компанії отримають близько $30 млрд доходу від продажу продуктів та послуг, яких не було до пандемії.
Число стартапів стрімко зростає: за перше півріччя 2021-го інвестори вклали $292,4 млрд (майже стільки ж залучили стартапи за весь минулий рік).
Також у 2021 році статус декакорнів (стартапів, оцінених у $10 млрд або вище) отримали 30 компаній, за даними Crunchbase. Це вдвічі більше, ніж минулого року. Наприклад, компанія з українським корінням Grammarly 18 листопада оголосила про залучення $200+ млн інвестицій. Оцінка бізнесу досягла $13 млрд (тобто зросла в 13 разів порівняно з 2019 роком, коли компанія набула статусу єдинорога).
Незважаючи на те що більшість стартапів почнуть отримувати прибуток у віддаленій перспективі (5–10 років), інвесторам вигідніше вкладати гроші в ці проєкти, ніж втрачати їх, зберігаючи в облігаціях із негативною прибутковістю.
Ринок технологій продовжить зростати. Отже, конкуренція за IT-таланти не просто продовжиться, а й посилиться. Щоб швидше залучати професіоналів, компанії конкуруватимуть винагородами – у короткостроковій перспективі це знизить їхню прибутковість, але в довгостроковій – дасть можливість встояти на ринку, створити безліч нових проривних технологій та підвищити капіталізацію.
Можливі «чорні лебеді»
Будь-який сценарій можуть скоригувати непередбачувані події з високим ступенем впливу на економіку, технологічний сектор у тому числі. Наприклад, складно передбачити, як позначиться у всьому світі ризик стагфляції Китаю (коли одночасно відбуваються спад економіки та висока інфляція). Багато ринків економічно повʼязані з Китаєм. Очевидно, що ефект хвилі зачепить багато країн, включаючи США.
На українському ринку експерти відзначають ризик зниження інвестицій через нестабільну політичну ситуацію. Загострення відносин між політичними силами, розслідування у звʼязку зі справою «вагнерівців», активне стягування російських військ та техніки до кордону з Україною – все це не сприяє підвищенню довіри зовнішніх інвесторів. У результаті багато іноземних інвесторів виводять гроші з ОВДП та євробондів України, що зумовлює посилення тиску на гривню, курс якої дійшов до більш реального (27 грн/$1).
Негативні чинники впливають на динаміку ринку праці, зменшуються запити на пошуки розробників в Україні. Це повʼязано як із сезонністю – настають новорічні свята, так і з економічними та політичними причинами. Проте на ринку є стриманий оптимізм – надія на те, що ситуація стабілізується.
Як діяти IT-компаніям
Ринок талантів стає глобальним
У найближчі пʼять-сім років розрив між кількістю необхідних фахівців у цій сфері та їх наявністю лише збільшуватиметься. За прогнозами, до 2030 року глобальний дефіцит складе понад 85 млн фахівців. Це трильйони доларів втрат через неможливість швидкого зростання.
Як наслідок, IT-компанії почали активно виходити за межі своєї країни та шукати таланти по всьому світу.
Конкуренцію за таланти посилює глобальний тренд ремоуту: вибір пропозицій зростає, обмежень для фахівців дедалі менше. Тому винагороди IT-фахівців – від розробників до PM та маркетологів – у всьому світі вирівнюватимуться. Для професіоналів із регіонів, які зараз вважаються «недорогими», прогноз хороший: варто очікувати, що середні зарплати українських розробників наближатимуться до світової медіани. Це посилить конкуренцію за вакансії з «дорогими ринками» – тому висока ймовірність того, що, наприклад, американські компанії знизять винагороди для локальних фахівців. Знову ж таки тому, що роботодавці отримають більше можливостей вибирати.
Отримати роботу в передовій компанії фахівцю, наприклад, зі США, Великої Британії чи Німеччини буде складніше, бо професіоналів з України обирають нарівні з ними. Водночас разом з українськими спеціалістами претендувати на вакансії будуть професіонали з країн Азії, цінність яких в очах роботодавців також зростає.
Продовжувати вирощувати фахівців власними ресурсами. Працювати з технологічними вузами, запускати стажування для студентів та програми перенавчання для тих, хто хоче освоїти професію в IT. Забезпечувати додаткове навчання джунам: або оплачувати курси, або, якщо планується велике зростання команди, відкривати власні школи.
Підсилювати бренд професій у IT на ринку праці. Розробнику потрібні певний склад розуму та глибокі математичні знання. Студенти, які обрали IT-спеціальності через міф про високі зарплати для всіх, швидко відсіюються.
Щоб вирва відбору працювала ефективніше вже на вході в професію, знайомити з нею потрібно раніше, з 5–9 класів. Розповідати, які можливості є, які навички потрібні, що потрібно вивчати, щоби стати наступним Цукербергом або Маском. Є й багато інших способів знайомити дітей та підлітків з IT: наприклад, музеї робототехніки та інтерактивні центри, де можна побачити та «помацати» нові технології.
Підвищувати якість освіти у вишах. Бізнес очікує від державної системи освіти кроків назустріч: наприклад, налагоджувати співпрацю з першого курсу, адаптувати програми до запитів бізнесу та проводити практику в компаніях із підтримкою досвідчених наставників. Поліпшити ситуацію можуть пільги (наприклад, податкові) для недержавних освітніх центрів, що навчають технології.
Підвищувати кваліфікацію менеджерів та HRD. Вийти за межі українського ринку, щоб швидше наймати таланти – це лише перший крок. Для роботи з глобальними командами потрібні нові управлінські навички. Наприклад, готовність працювати з людьми, виходячи з принципів різноманітності (diversity & inclusion). Уміти організувати роботу спеціалістів із різних часових поясів.
Компаніям потрібно прокачувати програми розвитку на всіх рівнях – від мовних курсів до лідерства та культури. В українських компаніях недостатньо HRD, які можуть підтримати роботу глобальних команд. Для побудови системи оплати чи корпоративної культури потрібна комплексна підготовка та, бажано, певний бекграунд. Можливо, для деяких компаній буде виходом пошук HRD у Європі чи тих ринках, де планується розширення.
Як готуватися до Метасвіту
Цього року Марк Цукерберг анонсував трансформацію Facebook у принципово нову соціальну мережу – і назвав це Метасвітом (Metaverse). Цей світ поєднає віртуальну та доповнену реальності, смартфони та ігрові консолі. Люди зможуть спілкуватися, не залишаючи будинків, із збереженням відчуття присутності. Вже анонсовано випуск сенсорних рукавичок, в які вбудовані датчики торкання та відчуття предметів, які можна побачити за допомогою VR-окулярів.
У Facebook запустили тест програми Horizon Workrooms – команди беруть участь у віртуальних робочих мітингах із будь-якої точки світу (для цього потрібна VR-гарнітура Oculus Quest 2). У співробітників є аватари, можливість редагувати цифрові дошки та документи. Тобто люди працюють із будь-якого зручного місця, але в продуктивній атмосфері офісу. Найімовірніше через кілька років така можливість цікавитиме кандидатів більше, ніж наявність ергономічних меблів та смак кави в офісі.
Зростання IT продовжиться – цьому сприяють умови глобального ринку та попит у всіх сферах: від бізнесу до соціальної. Головною перешкодою, яка уповільнить розвиток у різних нішах технологій, буде саме дефіцит талантів. Тому компаніям слід шукати додаткові шляхи залучення фахівців, зокрема, розширювати коло пошуку (у тому числі підвищувати вікові рамки для кандидатів), запускати програми навчання для джунів та перекваліфікації, виходити за межі локального ринку.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.