Градирні Запорізької АЕС
Категорія
Картина дня
Дата

Як йшла та чим загрожує атака Росії на Запорізьку АЕС. Розповідає співробітник станції

Градирні Запорізької АЕС

В ніч з 3 на 4 березня війска Росії атакували Запорізьку АЕС у місті Енергодар. Це найбільша атомна елетространція Європи та дев’ята за потужністю у світі. Під час штурму об’єкту на території велись бої, а російський снаряд влучив в учбово-тренувальний центр та спричинив пожежу. 

Зеленський уже назвав це ядерним террором. ʼВона [ЗАЕС] одна могла бути як шість Чорнобилівʼ, – заявив президент. Що там сталось та наскільки це реалістичний прогноз розповів Forbes співробітник станції. З міркувань безпеки ми залишимаємо його ім’я у секреті. 

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 до 28.04 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Що таке ЗАЕС та який вплив це мало – ключові факти

  • У мирний час на ЗАЕС приходиться п’ята частина української елетрогенерації. 
  • Шість енергоблоків ЗАЕС можуть виорбляти стільки ж енергії, скільки три інші українські атомні станції разом узяті – до 5700 МВ. Цього достатньо, щоб забезпечити світлом чотири мільйони будинків.
  • Після новин про бій на ЗАЕС змінився курс криптовалют. Біткоін впав на 2,4% до $41 000, а друга за популярністю монета, Ether втратила 4,1% вартості.

Як проходив бій

Росіяни застосували для атаки на ЗАЕС так званих ʼкадирівцівʼ – формування із Чеченської республіки. Раніше вони намагались штурмувати аеропорт Гостомеля, вбити Зеленського, проривались у Бучу. На територію АЕС вони заїхали невеликим формуванням на двох автомобілях ʼТигрʼ. Першим під удар потрапила будівля адміністративного корпусу – там вони підпалили дизельгенераторну установку. Після закінчення боїв її потушили.

Це одна із складової безпеки енергоблоку. На кожному встановлені три такі установки, які можуть підтримувати його в безпечному режимі до 10 днів у разі знеструмлення станції. ʼЇм потрібна картинка, аби послати її у Москву та показати світуʼ, – запевняє співрозмовник Forbes. 

Як йшла та чим загрожує атака Росії на Запорізьку АЕС. Розповідає співробітник станції /Фото 1

Момент потрапляння снаряду на територію ЗАЕС

Енергоблокам ЗАЕС окупанти не нанесли шкоди, тому ядерній безпеці Європи поки нічого не загрожує . Проте є інші проблеми. Після хаотичних атак на енергоблок (товщина бетонних стінок там досягає близько метру), вони перейшли на іншу ціль. 

Внаслідок атаки постраждав центр підготовки персоналу. ʼМи поки не знаємо наслідків. Але там дуже цінне устаткування – кожний тренажер сам по собі коштує не менше $10 млнʼ, – говорить співрозмовник Forbes. 

Загалом робота станції, за його словами, базувалась на французсько-американских технологія та практиках. ʼРосійські ми давно забули, та й наші блоки дуже відрізняються – ми їх модернізували під американські стандартиʼ, – розповідає він. Внаслідок атаки ЗАЕС перейшла на новий режим роботи.

  • Перший енергоблок зупинили в плановому режимі, його реактор не працює.
  • Другий та третій зупили лише на ранок після атаки.
  • П’ятий та шостий перевели на низьку потужність, близько 8%.
  • Четвертий працює на 70%.

Станція знаходиться під контролем окупантів.

Чого ще боятись у контексті ЗАЕС

Крім енергоблоків на ЗАЕС зберігається 5000 тонн відпрацьованного ядерного палива. Воно знаходиться у герметичних контейнерах американського виробництва на території станції. До 2004 року паливо відправляли на переробку у російський Красноярськ.

Потрапляння снаряду у сховище сухих відходів – гірше за атаки на реактор, каже співрозмовник Forbes. Поки що, за данними МАГАТЕ, радіаційний фон на об’єкті залишається у нормі.

«Зараз на цивільних атомних об’єктах, керують кадирівці. Вони вбили декількох працівників, які навчаються десятками років і контролюють ядерну безпеку. Ми з 3-ї ночі доводили до всього світу, що ми, і навіть Росія, не може гарантувати, що зараз у голові в чеченських бойовиків», – говорить про ситуацію на ЗАЕС голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія.

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні