Категорія
Гроші
Дата

Перші судна з розблокованих портів можуть піти протягом чотирьох днів. Бліц-інтервʼю заступника міністра інфраструктури Юрія Васькова

3 хв читання

22 липня у Стамбулі підписали договір щодо розблокування трьох морських портів: Одеса, Чорноморськ, Південний. Forbes поговорив з учасником переговорів, заступником міністра інфраструктури Юрієм Васьковим про наступні кроки та з якого порту вийдуть перші судна

Заступник міністра інфраструктури України Юрій Васьков /Facebook Юрія Васькова

Заступник міністра інфраструктури України Юрій Васьков Фото Facebook Юрія Васькова

Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного! 

Яких наступних кроків чекати після підписання договору?

Відповідно до ініціативи має бути створений спільний координаційний центр. Ми готові направити своїх людей вже завтра. Сподіваємося, що інші сторони теж готові зробити це швидко. Як тільки центр буде створено ми зможемо відкрити перший порт, а потім почергово ще два.

З координаційними центрами взаємодіятимуть адміністрації наших портів. Наші порти та портові оператору будуть формувати плани обробки суден та здійснюватимуть усі операції. Завдання координаційного центру – спостереження та координація.

Коли запрацюють порти?

Ми вважаємо, що протягом двох тижнів всі три порти запрацюють.

Коли перші судна вийдуть із українських портів?

Ми вважаємо, що перші відправлення суден відбудуться протягом чотирьох днів.

Від учасників ринку я чула, що судовласники бояться виходити з українських портів поки не отримають гарантії безпеки. Страхові компанії не розуміють чи будуть діяти військові конвої і тд.

Такі побоювання судновласників цілком виправдані. Але є ті, які вже готові відправити судна. Ми вважаємо, що з кожним заходом та виходом судна впевненість страховиків зростатиме. Коли і судновласники, і страховики побачать, що коридор працює й працює безпечно, ми отримаємо необхідну кількість суден, щоб повноцінно завантажити портові термінали для експорту зернових та інших продуктів.

Як технічно виглядатиме судноплавство?

Протягом кількох днів Адміністрація морських портів України повідомить зацікавлені сторони, яким чином буде здійснюватися вхід і вихід суден. Наразі військово-морскі сили та зброєні сили України узгоджують відповідну схему. Служби Міністерства інфраструктури точно допомагатимуть судам спочатку.

Про залучення тральників та іноземних військових судів не йдеться?

У відповідність до ініціативи тральники можуть бути залучені за потреби. Очікуємо, що це буде зроблено трохи згодом, коли буде проводитися повне розмінування. Зараз це не є обмежуючим фактором.

Який перший порт плануєте відкрити?

Ми вважаємо, що це буде Чорноморськ. Потім Одеса, потім Південний.

Як добивались розблокування українських портів

(натисніть "читати більше")

До війни Україна і РФ забезпечували 30% світового експорту пшениці. Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) вважає, що війна може призвести до збільшення кількості голодуючих у світі на 8–13 млн осіб та спровокувати зростання цін на продовольство приблизно на 22%.

З початку травня ООН розпочала пошук шляхів зниження наслідків світової продовольчої кризи. Одна з ідей – помʼякшення санкцій щодо торгівлі російськими добривами в обмін на пропуск суден із зерном через українські порти. В ролі посередника в перемовинах між Україною та Росією ООН залучила Туреччину.

7 червня турецька сторона заявила, що вже напрацьована «дорожня карта» з розблокування українських портів. 8 червня відбулася зустріч голови МЗС РФ Сергія Лаврова з головою МЗС Туреччини Мевлютом Чавушоглу. На зустрічі Лавров сказав, що РФ дозволить експорт зерна, якщо українські порти буде розміновано. 

13 липня у Стамбулі відбулася зустріч військових делегацій України, РФ, Туреччини та представників ООН. Сторони домовилися про створення координаційних центрів. У портах, звідки планують вивозити зернові, перебуватимуть представники трьох країн, вони відслідковуватимуть весь процес виходу суден із України і входження в Стамбул. Газета Yeni Şafak також повідомляла, що нібито сторони домовилися про розмінування українських портів.

20 липня Путін після зустрічі з лідерами Туреччини та Ірану заявив, що Москва не перешкоджатиме вивезенню українського зерна, якщо буде знято обмеження з російського продовольчого експорту. Хоча раніше США та ЄС неодноразово заявляли, що санкції не стосуються продовольства.

22 липня ЄС запровадив сьомий пакет антиросійських санкцій. У документі зазначається, що «для забезпечення продовольчої та енергетичної безпеки у світі» ЄС ухвалив рішення вивести з-під дії обмежень транзакції з держкомпаніями, повʼязаними з російською сільськогосподарською продукцією та транспортуванням нафти до третіх країн. Ідеться, зокрема, про торгівлю пшеницею та добривами між РФ та третіми країнами.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд