Новобудова у Львові після російського ракетного удару 4 травня 2022 року /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Забудовники відновили роботи на 400 житлових комплексах. Як війна вплинула на вартість квартир у Львові, Києві та Одесі

Новобудова у Львові після російського ракетного удару 4 травня 2022 року Фото Getty Images

Український ринок нерухомості на початку травня відновив роботу після двох місяців простою. У частині регіонів житло подорожчало, учасники ринку очікують подальшого зростання собівартості будівництва. Чи призвело це до здорожчання житла вже зараз

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Понад два місяці після початку війни з Росією в Україні не працював Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, а відтак, і увесь ринок нерухомості. Офіційно купити чи продати житло було неможливо.

6 травня Мінюст відкрив реєстр, проте з певними обмеженнями. Повноцінна робота ринку залежить також від демографічного реєстру та реєстру Держгеокадастру, уточнює президент Асоціації фахівців з нерухомості України (АФНУ) Юрій Піта. Продаж нерухомості за довіреністю наразі також обмежено. Це блокує ринок для людей, що виїхали за кордон, додає Піта.

Через це більшість угод, укладених після 6 травня, – це переважно дарування, обмін або ж угоди, укладені ще до початку війни, каже аналітик консалтингової компанії SV Development Сергій Костецький. «Купівля квартир для себе або ж терміновий продаж через виїзд до Європи відбувається в лічених випадках», – каже він.

Угод дійсно обмаль, підтверджує гендиректор групи компаній KDU Realty Group Олена Маленкова. Втім, учасники ринку нерухомості налаштовуються на великий попит на житло вже в найближчому майбутньому.

«З початку війни знищено 30-40 млн кв. м житла, – каже президент Конфедерації будівельників України Лев Парцхаладзе. – Ми щороку будували близько 10 млн кв. м».

Чи зростуть через це ціни на квартири?

Що будують під час війни та чи зросли ціни

Згідно з дослідженням ЛУН, станом на кінець квітня будівництво та, відповідно, продажі відновили 400 житлових комплексів по всій Україні. Найбільше в західних регіонах – 245 ЖК. У Закарпатській та Івано-Франківській продажі відновили в понад 92% комплексах, у Львівській – у 90%, у Чернівцях – 76%. Високий показник і в Черкаській області – 92%.

Відновили будівництво деякі комплекси в Дніпрі, Полтаві, Запоріжжі, Кременчуці, Черкасах та Умані. У Києві роботи розпочалися в 65 ЖК, в Одесі – у 45. Це, відповідно, 14% та 56% усіх комплексів, що зводилися в цих містах напередодні війни.

У західних регіонах середня ціна квартири зросла на 7–10%, свідчать дані ЛУН. У Києві та Одесі середня вартість квадратного метра майже не змінилася.

Забудовники відновили роботи на 400 житлових комплексах. Як війна вплинула на вартість квартир у Львові, Києві та Одесі /Фото 1

Фото: ЛУН

Що будують? У пріоритеті забудовників – проєкти, які були майже готовими ще до початку війни. Обʼєкти, зведені наполовину, або ж ті, що знаходяться на етапі котловану, залишаються замороженими, зазначає Костецький із SV Development. «Будівництво майже у всіх забудовників відбувалося за гроші нових покупців, зараз їх немає», – пояснює він.

Попит на квартири саме в новобудовах при цьому суттєво впав, каже Костецький. Серед причин – високі ризики зриву будівництва та рішення більшості гравців ринку поставити на паузу традиційні інструменти стимулювання продажів: іпотечне кредитування та розстрочку.

Собівартість зростатиме, але ціни поки що знижуються

Серйозна проблема забудовників, яка може в майбутньому вплинути на ціни, – суттєве здорожчання будматеріалів. Вартість логістики та підвищення цін на пальне також можуть призвести до зростання вартості житла.

«Заводи з виробництва газоблоків, арматури, цегли, цементу переважно не працюють, – каже Костецький із SV Development. – Навіть якщо гроші є, то немає з чого будувати. Крім того, є проблеми з робочою силою, багато хто поїхав або ж воює».

Парцхаладзе з Конфедерації будівельників прогнозує зростання вартості будматеріалів на 20–40%. Втім, поки що є випадки, коли забудовники готові йти на компроміс та знижувати ціни на вже готові квартири. Особливо це стосується міст, де попит не дуже високий у звʼязку з військовими ризиками.

За словами Піти з АФНУ, не всі учасники ринку миттєво переносять зростання собівартості на ціни – один із київських забудовників, зазначає він, знизив ціну квадратного метра в готових обʼєктах приблизно на 20% – з $1600 до $1200. «Наразі складати прогнози важко, але, думаю, ті, хто намагається працювати за довоєнними цінами, поки що будуть їх знижувати», – каже Піта. 

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні