Український ринок нерухомості на початку травня відновив роботу після двох місяців простою. У частині регіонів житло подорожчало, учасники ринку очікують подальшого зростання собівартості будівництва. Чи призвело це до здорожчання житла вже зараз
Понад два місяці після початку війни з Росією в Україні не працював Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, а відтак, і увесь ринок нерухомості. Офіційно купити чи продати житло було неможливо.
6 травня Мінюст відкрив реєстр, проте з певними обмеженнями. Повноцінна робота ринку залежить також від демографічного реєстру та реєстру Держгеокадастру, уточнює президент Асоціації фахівців з нерухомості України (АФНУ) Юрій Піта. Продаж нерухомості за довіреністю наразі також обмежено. Це блокує ринок для людей, що виїхали за кордон, додає Піта.
Через це більшість угод, укладених після 6 травня, – це переважно дарування, обмін або ж угоди, укладені ще до початку війни, каже аналітик консалтингової компанії SV Development Сергій Костецький. «Купівля квартир для себе або ж терміновий продаж через виїзд до Європи відбувається в лічених випадках», – каже він.
Угод дійсно обмаль, підтверджує гендиректор групи компаній KDU Realty Group Олена Маленкова. Втім, учасники ринку нерухомості налаштовуються на великий попит на житло вже в найближчому майбутньому.
«З початку війни знищено 30-40 млн кв. м житла, – каже президент Конфедерації будівельників України Лев Парцхаладзе. – Ми щороку будували близько 10 млн кв. м».
Чи зростуть через це ціни на квартири?
Що будують під час війни та чи зросли ціни
Згідно з дослідженням ЛУН, станом на кінець квітня будівництво та, відповідно, продажі відновили 400 житлових комплексів по всій Україні. Найбільше в західних регіонах – 245 ЖК. У Закарпатській та Івано-Франківській продажі відновили в понад 92% комплексах, у Львівській – у 90%, у Чернівцях – 76%. Високий показник і в Черкаській області – 92%.
Відновили будівництво деякі комплекси в Дніпрі, Полтаві, Запоріжжі, Кременчуці, Черкасах та Умані. У Києві роботи розпочалися в 65 ЖК, в Одесі – у 45. Це, відповідно, 14% та 56% усіх комплексів, що зводилися в цих містах напередодні війни.
У західних регіонах середня ціна квартири зросла на 7–10%, свідчать дані ЛУН. У Києві та Одесі середня вартість квадратного метра майже не змінилася.
Що будують? У пріоритеті забудовників – проєкти, які були майже готовими ще до початку війни. Обʼєкти, зведені наполовину, або ж ті, що знаходяться на етапі котловану, залишаються замороженими, зазначає Костецький із SV Development. «Будівництво майже у всіх забудовників відбувалося за гроші нових покупців, зараз їх немає», – пояснює він.
Попит на квартири саме в новобудовах при цьому суттєво впав, каже Костецький. Серед причин – високі ризики зриву будівництва та рішення більшості гравців ринку поставити на паузу традиційні інструменти стимулювання продажів: іпотечне кредитування та розстрочку.
Собівартість зростатиме, але ціни поки що знижуються
Серйозна проблема забудовників, яка може в майбутньому вплинути на ціни, – суттєве здорожчання будматеріалів. Вартість логістики та підвищення цін на пальне також можуть призвести до зростання вартості житла.
«Заводи з виробництва газоблоків, арматури, цегли, цементу переважно не працюють, – каже Костецький із SV Development. – Навіть якщо гроші є, то немає з чого будувати. Крім того, є проблеми з робочою силою, багато хто поїхав або ж воює».
Парцхаладзе з Конфедерації будівельників прогнозує зростання вартості будматеріалів на 20–40%. Втім, поки що є випадки, коли забудовники готові йти на компроміс та знижувати ціни на вже готові квартири. Особливо це стосується міст, де попит не дуже високий у звʼязку з військовими ризиками.
За словами Піти з АФНУ, не всі учасники ринку миттєво переносять зростання собівартості на ціни – один із київських забудовників, зазначає він, знизив ціну квадратного метра в готових обʼєктах приблизно на 20% – з $1600 до $1200. «Наразі складати прогнози важко, але, думаю, ті, хто намагається працювати за довоєнними цінами, поки що будуть їх знижувати», – каже Піта.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.