Росія провела перший випробувальний пуск міжконтинентальної балістичної ракети «Сармат». Путін, який спостерігав за випробуваннями по відеоконференцзвʼязку з Кремля, заявив, що ця зброя змусить «замислитися» тих, хто загрожує РФ. Forbes наводить адаптований переклад тексту The Wall Street Journal
Це перший пуск міжконтинентального ядерного носія, зроблений Росією з початку війни в Україні. Але під час вторгнення Путін неодноразово порушував тему ядерної зброї у спробі утримати США та НАТО від участі у конфлікті.
Міноборони РФ заявило, що пуск «Сармата» був першим у програмі випробувань. Швидше за все, найближчим часом ракету не вдасться поставити на бойове чергування, вважають аналітики.
Комплекс РС-28 «Сармат» належить до класу важких міжконтинентальних балістичних ракет. Міноборони країни-агресора стверджує, що ракета здатна вражати цілі у будь-якій точці світу та ухилятися від будь-яких існуючих та майбутніх систем протиракетної оборони.
«Ця унікальна зброя змусить замислитися тих, хто у запалі шаленої агресивної риторики намагається загрожувати нашій країні», – заявив Путін на російському телебаченні. Він додав, що у виготовленні «Сармата» використовувалися лише російські комплектуючі, маючи на увазі, що західні санкції проти підприємств ВПК Росії не завадять виготовити комплекс.
Ракета «Сармат» була запущена з космодрому Плесецьк на півночі Архангельської області та вразила ціль приблизно за 5500 км на схід від нього на півострові Камчатка, стверджує міноборони РФ. Вперше про розробку цієї ракети Путін оголосив ще 2018-го, але випробування кілька разів відкладалися. Високопоставлений представник оборонного відомства США заявив, що відповідно до процедур контролю над ядерними озброєннями Москва заздалегідь повідомила Вашингтон про проведення пуску.
Протягом агресії російська армія зіткнулась із запеклим опором українських військ. Тому на Заході зростають побоювання, що Росія може спробувати обернути ситуацію на свою користь за допомогою тактичної ядерної зброї.
За кілька днів до вторгнення в Україну Путін очолив навчання стратегічних сил Росії. Під час цих навчань виконувались пуски кількох найсучасніших ракет РФ. Очікувалося, що перший пуск «Сармата» буде здійснено вже тоді.
На початку вторгнення Путін попередив Захід: якщо втрутитесь, то зіштовхнетеся з наслідками, «з якими ви у своїй історії ніколи не стикалися».
«Риторика російського керівництва в ядерній сфері має на меті єдине: постійно нагадувати про те, що військового рішення «проблеми Росії» не існує, не варто і намагатися», – каже науковий співробітник московського аналітичного центру ІСЕМО РАН Дмитро Стефанович.
Цей меседж не залишився непоміченим у столицях західних країн, додає вчений.
«Зрозуміло, що Брюссель та Вашингтон звинувачують Росію у ескалації. Але вони щоразу наголошують, що не зацікавлені у збройному конфлікті безпосередньо між США та Росією, НАТО та Росією», – каже Стефанович.
Аналітик Віденського центру з роззброєння та нерозповсюдження ядерної зброї Микола Соков розповідає, що випробувальний пуск «Сармата» очікувався давно, але Росія могла відкласти його, щоб уникнути ескалації напруженості. США, наприклад, минулого місяця перенесли планові випробування міжконтинентальної балістичної ракети Minuteman III.
Натомість росіяни використали пуск, «щоб нагадати: у нас є ядерна зброя, так що сидіть тихо, – каже Соков. – Ракета була готова до випробувань, і вони скористалися з цього».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.