Український католицький університет (УКУ) /Фото з офіційної Facebook сторінки «Український католицький університет»
Категорія
Лідерство
Дата

Війна за освіту. В якому стані 10 найкращих університетів України на другий рік великої війни

Український католицький університет (УКУ) Фото Фото з офіційної Facebook сторінки «Український католицький університет»

Статистика вступної кампанії 2022 року і цифри з державного бюджету показують, що вища освіта проявила стійкість і навіть показує приріст нових студентів. Але це середня температура по палаті, яка мало що каже про стан конкретних вузів. Стажер Forbes Віталій Голіч розібрався, що відбувається «за фасадом» десятки найкращих вишів України.

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

В якому стані вища освіта в Україні після року великої війни? Постраждала, але може відродитися, лаконічно каже ректор Київської школи економіки Тимофій Брік. 

У перші тижні після 24 лютого Міністерство освіти не виробило зрозумілої та цілеспрямованої політики щодо того, як фінансувати вищу освіту в нових умовах, каже ексзаступниця міністра освіти і народна депутатка від фракції «Голос» Інна Совсун. 11 березня Кабінет Міністрів зупинив «формульний розподіл» бюджетних коштів між державними університетами за результатами їхніх досягнень, додає Совсун. А 1 квітня провів секвестр бюджету, скоротивши видатки на освіту у 2022 році. Водночас знизилися доходи державних ЗВО від оплати навчання за контрактом, що становили більшу частину їхніх спецфондів.

Вступ і тимчасове припинення навчання у 2021 і 2022 роках

Вступ і тимчасове припинення навчання у 2021 і 2022 роках

З усім тим за результатами минулого бюджетного року загальне фінансування вищої освіти навіть збільшилось і становило 35,1 млрд грн, що майже на 11% більше, ніж у передвоєнний рік.  

Частина цих коштів, імовірно, пішла на відновлення: протягом року великої війни в Україні було повністю зруйновано девʼять закладів вищої освіти й пошкоджено ще 59.

Ще одна неочевидна цифра «вишки» часів війни – результати вступної кампанії. Торік 259 вишів розпочали вступну кампанію, протягом якої на бакалаврат зарахували 141 454 випускників шкіл, що на 7% більше показника минулого року. 

Передбачувано протягом цієї вступної кампанії університети на заході країни зарахували більшу кількість осіб, ніж торік. Проте зросли, наприклад, показники і в Сумському державному університеті та Харківській політехніці, які налагодили дистанційне навчання попри безпекову ситуацію в регіоні.

Forbes зʼясував, як справи на другому році війни у десятки найкращих університетів країни. 

Десятка сформована як інтегральний рейтинг за даними рейтингів 2022 року від Євроосвіти, IREG, URAP, U-Multirank, SCImago та Times Higher Education (THE), розподіл ЗВО за найвищим середнім балом на бюджет і контракт від ОСВІТА.UA, а також список топфакультетів Forbes 2021 року

Бюджети університетів на 2021 і 2022 роки, млрд грн

Бюджети університетів на 2021 і 2022 роки, млрд грн

Київський національний університет імені Тараса Шевченка /Shutterstock

Київський національний університет імені Тараса Шевченка

(натисніть «Читати більше»)

Під час ракетного обстрілу Києва 10 жовтня зазнали ушкоджень червоний та жовтий корпуси КНУ, Наукова бібліотека імені М. Максимовича, хімічний факультет та оранжерея Ботанічного саду. Атака РФ 31 грудня завдала значних руйнувань будівлям виставкового кампусу на ВДНГ, зокрема корпусам семи факультетів, двох інститутів, ліцею, спорткомплексу та кільком гуртожиткам. 

За словами ректора Володимира Бугрова, до фінансування їхньої відбудови долучилися фармацевтичні компанії Enamine та Biopharma (перша виділила до 1 млн, друга – кілька мільйонів гривень. За умовами угоди, точні цифри не розголошуються). 

Проте загальна допомога від українського бізнесу зменшилася, констатує він. Кошти із держбюджету мають обмежені статті витрат, тому університет покладається на участь в альянсах європейських університетів, які на сьогодні є єдиним способом залучення іноземного фінансування для КНУ. У 2022 році загальний бюджет закладу зменшився на 1,84% порівняно з попереднім роком і становив 2,7 млрд грн.

За словами ректора, у 2022 році Київський національний університет не запровадив можливості вступу на контракт за мотиваційним листом, як пропонувало МОН. Тому при зарахуванні нових вступників керувалися виключно результатами національного мультитесту (НМТ), щоб уникнути субʼєктивного відбору. 

Водночас Університет Шевченка активізував діяльність за кордоном: протягом двох семестрів 2022 року у програмах міжнародної академічної мобільності взяли участь 695 студентів, що у 2,5 раза більше, ніж торік. «Ми свідомо йшли на це, щоб не втрачався звʼязок наших студенток і студентів з університетом», – додає Володимир Бугров. 

КНУ залучений до допомоги Збройним силам через свій військовий інститут, де готують психологів, фахівців з геоінформаційних систем, управління артилерійським вогнем, розвідки та інших військових спеціальностей. В.о. голови студентського парламенту КНУ Семен Еренбург додає, що на початку вторгнення студенти КНУ ініціювали «перегони донатів» між 15 університетами Києва, завдяки чому спільно зібрали 1,48 млн грн на тренажер ПТРК «Корсар» для ЗСУ. 

Національний університет «Львівська політехніка» (ЛПІ)

(натисніть «Читати більше»)

Керівництво освітнього закладу відмовилося надавати інформацію щодо вступу та фінансових показників, тому ми послуговувалися відкритими даними звітів ректора за 2021 і 2022 роки. 

Минулої осені ЛПІ зафіксував рекордне зростання кількості вступників: на бакалаврські і магістерські програми університету зарахували 12 189 першокурсників, що на 46,9% більше, ніж попереднього року. Зокрема, на 83% порівняно з 2021 роком зросла кількість вступників на бакалаврат з півдня і Лівобережжя, яких у рік війни вступило 474 особи. 

З іншого боку, протягом 2022 року кількість іноземних студентів у ЛПІ зменшилася на третину: з 223 у лютому до 149 у листопаді, причому лише девʼять закінчили минулий навчальний рік та отримали відповідні свідоцтва. Сам освітній заклад за минулий рік розмістив у своїх приміщеннях близько 1500 внутрішньо переміщених осіб. 

Бюджет університету в 2022 становив 1,6 млрд грн – на 5,5% більше, ніж попереднього року, що є найбільшим зростанням серед державних вишів з нашого списку. Освітній заклад продовжив та уклав 34 нові угоди про співпрацю з іноземними університетами, збільшивши їхню загальну кількість до 215. 

Після повномасштабного вторгнення Львівська політехніка не зупинила роботу над науково-технічними розробками. Зокрема, університет налагодив виробництво гідрогелевих пов’язок, що пришвидшують загоєння ран та реабілітацію українських воїнів. Також студенти університету розробили дрон, обладнаний компʼютерним зором і здатний доставляти товари на відстань до 10 км. 

Національний технічний університет «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» (КПІ) /Shutterstock

Національний технічний університет «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» (КПІ)

(натисніть «Читати більше»)

Протягом 2022 року приміщення КПІ зазнали мінімальних уламкових ушкоджень, технологічне обладнання не постраждало. 

Надходження від студентів, що навчаються на контракті, і надходження з держбюджету на підготовку кадрів та проведення наукової діяльності зменшилися. Міжнародна фінансова грантова допомога, за словами проректора з науково-педагогічної роботи Олексія Жученка, також не збільшилась істотно через довготривалі конкурсні процедури. Водночас більш ніж у 10 разів зросло фінансування для участі наукових колективів КПІ в міжнародних проєктах, сягнувши у 2022 році €1,1 млн. Особливо університет посилив співпрацю з університетами Польщі та Шеффілдським університетом у Великій Британії. У результаті загальний бюджет закладу зріс на 2% порівняно з попереднім роком і у 2022 році становив 2,2 млрд грн. 

Восени, до масованих обстрілів Києва, освітній заклад відновив навчання у змішаному форматі, підготувавши укриття в корпусах та встановивши власні «пункти незламності» з генераторами та системами Starlink. За словами Жученка, нині (березень 2023 року) безпекова ситуація дозволяє практикувати цей формат знову, першочергово для підготовки фахівців із інженерно-природничих спеціальностей.

Згідно із внутрішніми опитуваннями КПІ, у 2023 році близько 12% від загальної кількості студентів продовжують онлайн-навчання із-за кордону і паралельно – в університетах країн, де перебувають. «Прямого відтоку ми не спостерігаємо. Проте, згідно з опитуваннями, майже половина тих, хто зараз перебуває за кордоном, не повернуться в Україну навіть після закінчення бойових дій», – додає проректор.

На початку вторгнення адміністрація КПІ заснувала благодійний фонд для закупівлі військового обладнання за запитами своїх випускників і студентів, які долучитися до ЗСУ. В.о. голови студради КПІ Ліза Малкіна додає, що від початку повномасштабного вторгнення студентське самоврядування переказало на потреби оборони 1,5 млн грн зі свого бюджету на розвиток. 

Львівський національний університет імені Івана Франка (ЛНУ) /Shutterstock

Львівський національний університет імені Івана Франка (ЛНУ)

(натисніть «Читати більше»)

У 2022 році ЛНУ став хабом, розмістивши у своїх гуртожитках понад 2500 викладачів, евакуйованих із прифронтових зон. Освітній заклад долучає їх до свого навчального процесу у форматі внутрішньої академічної мобільності. 

Університет зарахував рекордну кількість нових вступників, розповідає керівниця Центру забезпечення якості освіти ЛНУ Ірина Іваночко.

Окрім державного фінансування та спецфонду, ЛНУ отримує дохід від наукових досліджень, зокрема міжнародних грантів. Перший проректор Андрій Гукалюк каже, що в 2022 році університет втратив близько 100 млн грн запланованого фінансування, через що загальний бюджет скоротився на 3% і становив 1,1 млрд грн. Це змусило керівництво зменшити мотиваційний фонд для нагород за особливі досягнення працівників. Проте зросла допомога від бізнесу: протягом 2022 року за кошти ІТ-компаній університет відкрив і оснастив освітній дослідницький хаб із пʼятьма лабораторіями, зокрема для роботи зі штучним інтелектом.

У рамках міжнародної співпраці Хемніцький університет виділив близько €200 000 для внутрішньо переміщених осіб, які стали студентами ЛНУ і показали найкращий результат у навчанні. Також Університет Франка виграв грант на 200 000 фунтів спільно з партнерським Бірмінгемським університетом, більшість з яких спрямують на проєкти з розвитку україністики. «Це дуже важливо, адже ми поставили собі стратегічне завдання у співпраці з МОН та МЗС замінити центри «русского міра» в європейських та американських університетах на центри україністики. З низкою освітніх закладів уже ведемо успішну співпрацю», – зазначає проректор Сергій Різник.

Навчальний процес ЛНУ в 2022 році відбувався дистанційно для магістерських програм (з практичними офлайн-заняттями для природничих спеціальностей) та у змішаному форматі для студентів бакалаврату. Представники університету продовжують роботу над науково-технічними розробками для військової сфери та беруть участь у робочих групах під патронатом Львівської обласної військової адміністрації.

Сумський державний університет

(натисніть «Читати більше»)

«Ми прикордонний університет, після 12-ї дня [24 лютого] в нас уже були танки. Місто і університет перебували в оточенні», – згадує ректор СумДУ Василь Карпуша. Евакуація студентів та викладачів на той момент була неможливою, до кінця березня оголосили канікули, а сам заклад став осередком ТрО міста Суми. Руйнування, яких зазнали приміщення університету (близько сотні вибитих вікон), були швидко ліквідовані протягом перших місяців.

У 2022 році бюджет СумДУ скоротився приблизно на 2,9%, до 868,5 млн грн. Окрім державного фінансування, освітній заклад отримує надходження на свій спецфонд від студентів-контрактників, платних курсів власної автошколи та замовлення від бізнесу на підготовку кадрів. За час повномасштабного вторгнення зросли надходження до бюджету університету від наукової діяльності: у 2021 році вони становили 12%, у 2022 – 17%. Мета, за словами Василя Карпуші, – підвищити цей показник до 30%.

СумДУ працює над створенням кампусів в українських містах, розташованих далеко від кордону з РФ, а також у партнерських університетах Польщі та Грузії. Університет укладає домовленості з університетами-партнерами в Африці, щоб організовувати там практичні заняття для своїх іноземних студентів, які повернулися до рідних країн.

З 1 квітня СумДУ відновив онлайн-навчання, а з вересня частина студентів навчається на кампусі (включно з іноземцями, загальна кількість яких у 2022 році зменшилась удвічі). Для допомоги Збройним силам СумДУ підготував близько 500 операторів дронів та продовжує дослідницьку роботу для оборонної сфери.

Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна /Shutterstock

Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна

(натисніть «Читати більше»)

Університет зазнав пошкоджень та руйнувань майже чверті своїх приміщень, зокрема повністю зруйновано спортивний комплекс «Каразінський», корпус економічного факультету і Каразінської школи бізнесу, значно ушкоджені корпуси двох інститутів, історична будівля Наукової бібліотеки, музей природи та кілька гуртожитків, перераховує ректорка Тетяна Кагановська. Бюджет закладу скоротився на 18,7% і становив у 2022 році 886,2 млн грн. Також на чверть зменшилась кількість викладачів (з 2334 до 1774 осіб).

У Харкові освітній заклад працює виключно онлайн. Щоб залучити потенційних вступників, які виїхали за кордон, Каразінський університет у співпраці з Культурним центром GOROD відкрив філію в Мюнхені. У ній діють програми з комп’ютерних наук, біології, підприємництва та культурології, на які у 2022 році загалом вступило близько 200 осіб.

При Університеті імені Каразіна діє гуманітарний штаб, який з перших днів великої війни допомагав в евакуації студентів, постачав їм продукти харчування та ліки, а також розшуковував тих, які не виходили на зв’язок. Голова студентської ради університету Микита Кучеров згадує, як декани факультетів навідували студентів у гуртожитках, а бухгалтери під обстрілами пробрались у головний корпус і виплатили всі зарплати та стипендії за минулий місяць. 

Попри дистанційний формат навчання, освітній заклад розробляє декілька наукових тематик у сфері оборони, на які отримав фінансування із держбюджету. На базі освітнього закладу відбуваються тренінги з тактичної медицини та надання психологічної допомоги військовим. 

Національний університет «Києво-Могилянська академія»

(натисніть «Читати більше»)

Попри скорочення державного фінансування у 2022 році, НаУКМА не зменшував доплати працівникам та не підвищував вартість навчання на контракті, що стало можливими завдяки фандрейзингу. «Ми вважаємо, що виклики справді великі, але в таких умовах слід мислити категоріями розвитку і зростання, а не пасивно ухилятися від проблем», – зауважує президент Києво-Могилянської академії Сергій Квіт.

За його словами, у 2022 році кількісно і якісно НаУКМА зарахував ту кількість абітурієнтів, на яку розраховував, запустивши власні мобільні застосунки та вебсайт для вступної кампанії. Бюджет закладу у 2022 році зріс на 1,8 млн грн від попереднього року і становив 332 млн грн.

З кінця березня 2022 року НаУКМА проводить навчання в гібридному форматі, наступний навчальний рік університет планує розпочати в аудиторіях. Щоб стримати відтік талантів, Могилянка створила чотири зарубіжні кампуси в університетах Торонто, Глазго, Віадріна і Діссен у межах проєкту Kyiv-Mohyla Global Academy. Завдяки цьому студенти їдуть на навчання за програмами міжнародної мобільності, інституційно залишаючись у межах НаУКМА. У межах нових партнерств університет веде переговори з Northwest University та Georgetown University у США, Університетами Торонто і Альберти в Канаді та університеті Sciences Po у Франції.

Для допомоги армії на початку повномасштабного вторгнення випускники НаУКМА організували логістичний центр у Києві. В закладі вищої освіти працюють ІТ-підрозділ, правнича команда, що документує злочини російської армії, та глобальний фактчекінговий проєкт StopFake.

Київська школа економіки (KSE)

(натисніть «Читати більше»)

Зараз на бакалаврських і магістерських програмах Київської школи економіки навчаються майже 300 студентів, не враховуючи тих, хто проходить короткострокові курси підвищення кваліфікації чи літні школи. Зокрема минулого року зросла кількість вступників на програму з публічного врядування, зазначає ректор KSE Тимофій Брік. 

Університет відбирає студентів для проходження міжнародної академічної мобільності в Університеті Торонто, яку фінансує уряд Канади. Університет Г’юстона, з яким KSE мала угоду про подвійний диплом для своїх магістрів, у 2023 році поширив її також на бакалаврські програми «Бізнес-економіка» і «Економіка та великі дані». Загалом за останній рік KSE підписала близько 50 нових меморандумів про співпрацю із закордонними університетами та інституціями.

Онлайн-навчання відновили через три тижні від початку повномасштабного вторгнення. З вересня 70% студентів у Києві навчаються наживо: університет має облаштовані укриття, куди під час тривог переноситься проведення пар і які обладнані генераторами та системами Starlink, що забезпечували повноцінну роботу під час блекаутів. 

У межах суспільної діяльності KSE проводить фандрейзинг для відбудови шкіл, облаштування в них укриттів, а також відновлення клініки в Макарові. Дослідницький інститут KSE першим почав підраховувати збитки української інфраструктури через напад РФ, а також координувати міжнародну аналітичну роботу щодо санкцій.

Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»

(натисніть «Читати більше»)

Внаслідок бойових дій зруйновано спорткомплекс, один із навчальних корпусів, в окремих гуртожитках були пошкоджені вікна, двері та кімнати. Освітній заклад уже розпочав відновлення, залучивши кошти від Асоціації випускників ХПІ та 2 млн грн від Міністерства освіти, яке вперше виділило таку статтю витрат для освітнього закладу. Загалом бюджет закладу порівняно із минулим роком скоротився на 5,9% і становив 716,7 млн грн у 2022 році.

Попри близькість до лінії зіткнення, ХПІ навіть вдалося поліпшити показники вступу порівняно з минулим роком. Як пояснює ректор Євген Сокол, зменшення кількості вступників на бакалаврат та іноземних студентів-контрактників вдалося компенсувати значно вищим вступом українських абітурієнтів на магістратуру. А з огляду на те, що більшість магістерських програм передбачають контрактну форму навчання, це забезпечило додатковий і дохід у спецфонд університету. 

Щоб залучити абітурієнтів, які виїхали за кордон, Харківський політехнічний інститут заручився співпрацею з Магдебурзьким та Аахенським технічними університетами в Німеччині, в яких студенти можуть продовжити навчання на бакалавраті після закінчення першого курсу в ХПІ. Це партнерство дає їм змогу за рік опанувати німецьку мову на рівні, необхідному для навчання у закладах вищої освіти Німеччини.   

28 березня 2022 року навчальний процес відновився і до цього часу триває в онлайн-режимі. З вересня освітній заклад перейшов на шестиденний навчальний тиждень, аби швидше розпочати канікули для економії енергії взимку.

Український католицький університет (УКУ) /Фото з офіційної Facebook сторінки «Український католицький університет»

Український католицький університет (УКУ)

(натисніть «Читати більше»)

З 24 лютого УКУ перетворився на гуманітарний хаб допомоги армії та внутрішнім переселенцям. На честь загиблих на війні випускника УКУ Артемія Димида та учасника Львівської бізнес-школи Олега Воробйова університет заснував два стипендійні фонди. Загальний бюджет освітнього закладу зріс на 29%, до 254,7 млн грн.

Український католицький університет є приватним навчальним закладом, тому здебільшого залежить від фінансування донорів. Вартість навчання на всіх програмах у 2022 році становила 85 000 грн, що частково покривало річну собівартість на одного студента (96 000 грн). Проте майже чверть студентів отримувала стипендії від університету або жертводавців, які під час війни продовжили свою фінансову підтримку. Ректор Богдан Прах констатує зростання стипендіального фонду майже вдвічі у рік після повномасштабного вторгнення: «До порівняння: у 2020/2021 навчальному році 25% наших вступників отримали різного роду стипендії та знижки від університету. У 2022-му ця цифра зросла до 46%».

Частина закордонних донорів збільшила фінансування, щоб університет міг спрямовувати кошти для гуманітарних потреб. Волонтерський штаб УКУ, створений у перші дні повномасштабного вторгнення, займається медичним та матеріально-технічним забезпеченням військових госпіталів, мобільних медичних підрозділів та доставкою медикаментів (на ці потреби виділили 42% усіх коштів). Крім того, штаб займався збором продуктів, одягу та засобів гігієни для людей, які постраждали від російської агресії (18%). Загалом за рік повномасштабної війни університет надав гуманітарної допомоги на суму понад $6,7 млн.

З вересня УКУ розпочав навчання офлайн, а після масованих обстрілів 10 жовтня перейшов на гібридний формат із переведенням занять в укриття або онлайн під час тривог.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні