ВИЇЗД ПРАЦЕЗДАТНОГО НАСЕЛЕННЯ ЗА КОРДОН НЕ ВИКЛИКАЄ РАДОЩІВ У ТИХ, ХТО ЗАЛИШАЄТЬСЯ ВДОМА. ВІДТІК МІЗКІВ (BRAIN DRAIN) СВІДЧИТЬ ПРО НЕМОЖЛИВІСТЬ ПОВНІСТЮ РОЗКРИТИ ЛЮДСЬКИЙ ПОТЕНЦІАЛ «ТУТ І ЗАРАЗ». АЛЕ В ДОВГОСТРОКОВІЙ ПЕРСПЕКТИВІ НАЯВНІСТЬ ВЕЛИКОЇ ДІАСПОРИ МОЖЕ СТАТИ КОНКУРЕНТНОЮ ПЕРЕВАГОЮ. САМЕ ДІАСПОРИ ПЕРЕТВОРИЛИ ІНДІЙСЬКИЙ БАНГАЛОР НА ОДИН ІЗ НАЙДИНАМІЧНІШИХ МЕГАПОЛІСІВ СВІТУ, А ІРЛАНДІЮ – НА «КЕЛЬТСЬКОГО ТИГРА». УКРАЇНА ВХОДИТЬ ДО ДВАДЦЯТКИ КРАЇН ІЗ НАЙЧИСЛЕННІШОЮ ДІАСПОРОЮ У СВІТІ, ТОЖ МАЄМО ПРИДИВИТИСЯ ДО ІСТОРІЙ УСПІХУ.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Емігранти з Індії є найуспішнішою етнічною громадою в Сполучених Штатах Америки. Медіанний сімейний дохід індоамериканців ($123 000 на рік) майже вдвічі перевищує аналогічний показник білих американців.
Наприкінці ХХ століття вихідці з Індії взяли активну участь у технологічній революції: Сухас Патіл був одним із засновників Cirrus Logic, Вінод Хосла – Sun Microsystems, а Сабір Хатіа – Hotmail. У 1980‑ті 28% програмістів у Кремнієвій долині були індійського походження.
Почин емігрантів підхопила столиця індійського штату Карнатака, Бангалор. У місті з 10 млн мешканців розташований університет, де навчається 300 000 студентів. У 1990‑ті Бангалор став природним партнером високотехнологічних компаній із Каліфорнії. Першою ластівкою була бангалорська «донька» Texas Instruments, після чого аутсорсингові софтверні компанії почали виникати в місті, як гриби по дощі.
Fast Forward у кінець 2010‑х. Глобальна рієлторська компанія JLL у 2017 році назвала Бангалор найдинамічнішим містом світу. Кількість робочих місць в Electronic city сягнула 1,5 млн, з 871 індійських компаній, які мають власні центри R&D, 700 розміщені в бангалорській агломерації. Тут розташована штаб‑квартира Wipro, індійські офіси Amazon, НР та Siemens. ІТ‑експорт Карнатаки становить $45 млрд на рік.
Ірландське економічне диво так само, як і створення електронного міста в Індії, не відбулося б без внеску діаспори. Протягом кількох століть Ірландія була одним із найщедріших постачальників мігрантів у світі. Після Великого голоду 1840‑х років головним напрямком для ірландців стала Америка, до якої емігрували майже п’ять мільйонів мешканців острова, що зіставно з населенням сучасної Ірландії. Ірландія витратила кілька десятиліть, аби створити умови для перетворення brain drain на brain gain. Вступ до ЄС у 1973 році відкрив ірландським фірмам доступ до європейського ринку, а помірне податкове навантаження та зниження бюрократичних перепон перетворили країну на магніт для іноземного капіталу. Одним із найпотужніших чинників для економічного піднесення Ірландії стали масштабні потоки прямих інвестицій зі США, де мешкає понад 32 млн етнічних ірландців.
Якісна вища освіта, доступ до великих ринків, фіскальна поміркованість, ефективна бюрократія – світовий досвід наочно показує передумови, що потрібні для діяльного залучення діаспорян до економічного піднесення країни пращурів. Час виконувати домашнє завдання.
Опубліковано в третьому номері журналу Forbes (вересень 2020)
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.