У лютому 2014-го на зміну спокійному життю в Донецьку прийшли захоплення облради, барикади, постійні провокації на мирних мітингах. Це було тягуче відчуття сюрреалізму, пригадує директор із комунікацій System Capital Management Наталія Ємченко
Ємченко виїхала з Донецька в липні. «Я зрозуміла, що місто може перетворитися на пастку, – каже вона. – Але коли в Донецьку розпочалися бойові дії, моя сім'я була до цього готова. Паніки не відчувалося».
Як не піддатися тривозі та зберегти холодний розум в умовах загрози військового вторгнення? Ось поради, які стали в нагоді директору з комунікацій System Capital Management Наталії Ємченко. Вона озвучила їх під час трансляції на своєму YouTube-каналі. Пряму мову скорочено та відредаговано.
– Спрямовуйте тривогу в дію. Тривогу можна трансформувати або в агресію, або в дію. Як зробити друге? Психологи кажуть, що допомагає рутина. Вранці прокинувся – зробив зарядку, прийняв душ, приготував сніданок. Потрібно повторювати дії, які підтверджують, що ти живеш звичайним життям.
Альтернатива – дії, пов'язані з підготовкою до можливого загострення: тренування у використанні зброї чи першої медичної допомоги.
Дітей та батьків краще відправити в безпечне місце, якщо вони не можуть упоратися зі страхом. Багато енергії в мене займало заспокоєння рідних. Якщо близьких можна відправити туди, де немає тривоги, це звільнить простір для творчої енергії.
Слідкуйте за своїм здоров'ям та психічним станом. Якщо є те, що можна вирішити зараз, краще це зробити. З одного боку, ця дія – ви будете чимось зайняті. З іншого – застрахуєте себе від моменту, коли проблеми наздоженуть і не буде кому допомогти. Турбота про ресурс, ментальне здоров'я, сон, присутність базового спорту – важлива частина роботи з тривогою та підготовкою до будь-якого розвитку подій.
Позбудьтеся всього непотрібного. Це найкращий час для наведення порядку в будинку та документах. Передайте в благодійні організації все, чим не користуєтеся. Продайте те, що давно планували. Закрийте непрацюючі юридичні особи.
Сформуйте ядро необхідного. Я це називаю «спокійною валізкою». У ній те, що можна схопити одним порухом руки та виїхати. Її завдання – заспокоювати, давати впевненість. Важливою частиною цього ядра є документи:
- паспорти, свідоцтво про народження, шлюб;
- документи, що підтверджують освіту;
- документи, пов'язані з нерухомістю та автотранспортом;
- медичні картки, щеплення дітей, рентгенівські знімки;
- нотаріально завірена довіреність на вивезення дітей, щоб батьки могли з ними переміщатися окремо.
Моя рекомендація – оцифрувати всі можливі документи та зробити дублікати найважливіших. Фізичний архів із паперами потрібно перемістити в безпечне місце. Багато документів можна завантажити в «Дію», а також додатково зберігати їх у хмарі.
Рішення про від'їзд слід приймати зважаючи на рівень тривоги. Якщо спокійно, то краще залишатися на місці. В іншому разі краще поїхати.
Важливо розуміти, навіщо ви споживаєте інформацію. Є речі, на які ви не можете вплинути. Відсутність контролю не доводить вас до паніки? Читайте все, що вважаєте за потрібне. Якщо воно захоплює, підпишіться на джерела, які повідомляють інформацію, що стосується вас. Ви не можете контролювати ситуацію в країні, але вам потрібно розуміти, що каже міська влада та що відбувається у вашому під'їзді.
Досить конфліктувати. Суперечки та конфлікти – те, що потрібне війні. Що їй не потрібне? Прийняття. Людині може бути страшно – і це нормально. Не можна засуджувати. Не треба чекати порятунку, відповідей на всі питання, героїчних подвигів від інших. Важливо розраховувати на себе.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.