Кордони скількох країн відкриває для вас ваш паспорт без необхідності оформлювати візу? Для середньостатистичного туриста це цікавий факт, який може трапитися у якійсь вікторині. А от для багатьох надбагатих міжнародних підприємців це може бути показником фінансової безпеки і мотивацією для покупки другого чи третього паспорта, ціна на який може обійтися у суму із шістьма нулями
Подорожі без віз – це основа для Паспортного індексу від Henley, рейтингу найбільш потужних паспортів від лондонської консалтингової фірми з питань громадянства Henley & Partners. З 2006-го фірма слідкує за тим, які паспорти дають найбільше і найменше світової мобільності на основі ексклюзивних даних від Міжнародної асоціації повітряного транспорту (IATA).
Загалом, останніми роками свобода у подорожах розширилася у всьому світі. Ще у 2006-му в середньому міжнародний турист міг відвідати 57 країн без необхідності заздалегідь оформлювати візу. Сьогодні цей середній показник становить 107 країн. Але така на перший погляд інклюзивність – це оманлива завіса, яка, за словами Henley & Partners, приховує «все більший розрив між тими, хто живе у північній півкулі, і тими, хто живе у південній».
Останній такий рейтинг від Henley показує, що коли йдеться про свободу подорожей, світ розділений на привілейованих і непривілейованих. Вгорі списку привілейованих розташувалися Японія і Сингапур, чиї громадяни мають право на безвізовий перетин кордонів 192 країн.
До найбільш непривілейованих увійшли Афганістан, Ірак і Сирія, чиї громадяни можуть вʼїхати без візи у менш ніж 30 країн. А власники паспортів таких країн як Камерун, Ангола і Лаос мають вільний доступ до 50 інших країн – це менше половини середнього показника.
Нижче ви знайдете мапу, що показує, паспорти яких країн набули найбільшої потужності між 2006-м і 2022-м. Що темніший синій, то більш успішною була країна у збільшенні кількості країн, куди її громадяни можуть вʼїжджати без візи або отримувати візу по прибутті.
Дві країни попрацювали найкраще: Україна, додавши 109 напрямків, і ОАЕ, відкривши 140 країн. За цей же період США додали до свого безвізового списку 56 напрямків, а Канада і Мексика – 60 і 61 відповідно. Україна займає в рейтингу 35 місце, Росія — 46-те.
Що стосується більшості Африки та Середнього Сходу, світова мобільність тут значно відстає, як порівняти із рештою світу.
Коли йдеться про світову мобільність, ще більше поглибила прірву між багатшими і біднішими країнами поява наприкінці листопада нового штаму коронавірусу – «Омікрону». Таке нове відкриття викликало шквал обмежувальних заходів щодо переважно африканських країн. Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш назвав це «подорожувальним апартеїдом». Минулого місяця США зняли заборони на подорожі до тих африканських країн.
Цьогорічна позиція США відображає стабілізацію статусу американського паспорту, який почав здавати позиції ще до пандемії, опустившись із першого місця до найнижчого для себе восьмого. Цього року американський паспорт розділив шосте місце із пʼятьма іншими країнами. Але через те, що низка країн збільшила кількість відкритих для них країн, 15 держав розташувалися вище за Штати.
Паспортний індекс від Henley – 2022: топ-10
192 країни – Японія, Сингапур
190 країн – Німеччина, Південна Корея
189 країн – Фінляндія, Італія, Люксембург, Іспанія
188 країн – Австрія, Данія, Франція, Нідерланди, Швеція
187 країн – Ірландія, Португалія
186 країн – Бельгія, Нова Зеландія, Норвегія, Швейцарія, Велика Британія, США
185 країн – Австралія, Канада, Чехія, Греція, Мальта
183 країни – Угорщина, Польща
182 країни – Литва, Словаччина
181 країна – Естонія, Латвія, Словенія
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.