Робота за кордоном. Відповіді на 6 важливих запитань про працевлаштування та 37 ресурсів для пошуку вакансій /Shutterstock
Категорія
Життя
Дата

Робота за кордоном. Відповіді на 6 важливих запитань про працевлаштування та 37 ресурсів для пошуку вакансій

6 хв читання

Shutterstock

Повномасштабне вторгнення Росії змусило виїхати за кордон уже понад 4,2 мільйони українців, свідчать дані ООН. Європейський Союз вперше активував Директиву про тимчасовий захист, яка дає українцям можливість проживати у країнах ЄС мінімум впродовж року. Переселенці отримали доступ і до ринку праці. Що потрібно знати перед пошуками роботи? 

За 12 років консалтингова компанія Franchise Group створила 600+ франшиз. Як масштабувати бізнес за допомогою франшизи в часи турбулентності? Отримайте інсайти і стратегії на Форумі підприємців від власниці та СЕО Franchise Group Мирослави Козачук. Купуйте квиток за посиланням.

Як почати пошук роботи за кордоном? З’ясувати, як юридично влаштований процес працевлаштування для переселенців у країні, в якій перебуває людина, каже фінансовий директор Jooble Артем Дубовецький. Інформацію про пакет документів для працевлаштування чи необхідність підтвердження отриманого в Україні диплому можна дізнатися у місцевих юристів. «Наскільки нам відомо, зараз українські переселенці можуть скористатись їхніми послугами безплатно», — зазначає Дубовецький.

Безкоштовні консультації для українських переселенців пропонують у місцевих центрах зайнятості. Наприклад, у Польщі по допомогу можна звернутися за номером 19524, Німеччина пропонує скористатися онлайн-сервісом, аби отримати інформацію, релевантну для місця проживання людини.

Як вибирати країну та місто, щоб швидше знайти там роботу? Варто зважати на мову та власну професійну орієнтацію, вважає швейцарська волонтерка Юлія Кулик, яка допомагає українським переселенцям. Якщо людина розмовляє англійською на рівні вище середнього, краще їхати у великі міста із міжнародними компаніями, додає волонтерка. 

Людям, які не знають англійської та мови країни, у яку вони їдуть, Кулик радить орієнтуватись на менші міста. «Там знайдеться робота, орієнтована на фізичну працю – прибирання, робота на заводах, збирання ягід», — каже волонтерка.

На яких фахівців чекають за кордоном? Більшість європейських роботодавців пропонують роботу, що передбачає фізичну працю на виробництві, будівництві, у сфері обслуговування, каже керівник групи зовнішніх комунікацій Jooble Олексій Кравчук. Серед висококваліфікованих працівників найбільш затребуваними є люди із медичною освітою – лікарі, молодший медичний персонал, опікуни або доглядальники літніх чи хворих людей.

У Швейцарії, за словами Кулик, затребувані висококваліфіковані працівники зі знанням хоча б англійської: «білі комірці» зі сфер менеджменту, IT, архітектури.

На яку зарплату варто очікувати? За даними Jooble, на найбільш затребуваних серед українців посадах європейські роботодавці пропонують таку плату:

 • Польща: пакувальник (від €670/міс.), будівельник (від €760/міс.), різноробочий (від €600/міс).
 • Німеччина: медичний персонал (від €2200/міс.), опікун/опікунка (від €850/міс.), працівник в готель (прачка, прибиральник тощо – зазвичай оплата погодинна, від €7/год).
 • Чехія: водій-далекобійник (від €1000/міс.), працівник на фабрику (від €3/год), будівельник (на рівень зарплати впливають багато факторів, як от графік роботи, кваліфікація тощо, у середньому пропонують від €800/міс.).
 • Угорщина: різноробочий на фабрику (від €600/міс.), будівельник (від €1000/міс.), водій (від €1000/міс. – внутрішні перевезення, від €2000/міс. – міжнародні). 
 • Литва: водій-далекобійник (від €1200/міс.), різноробочий на будівництво від €750/міс.), автослюсар (від €1000/міс). 

Заробітна плата лікарів у Європі у кілька разів вища, ніж в Україні, зауважує Кравчук. У середньому європейські роботодавці пропонують лікарям від – від €2000/міс., молодшому медичному персоналу – від €850/міс.  

Робота за кордоном. Відповіді на 6 важливих запитань про працевлаштування та 37 ресурсів для пошуку вакансій /Фото 1

Фото: Shutterstock

Які труднощі можуть спіткати під час пошуку роботи? Найбільша складність для пошукачів – незнання мови країни, у якій вони опинились, цитує Кравчук результати опитування, проведеного Jooble у Telegram. Держави, які приймають біженців, намагаються усунути цю проблему та пропонують безкоштовні мовні курси на місцях. Компанії теж роблять свій внесок. Платформа для підбору репетиторів з усього світу Preply скасувала комісію для користувачів з України, яка становила 18–33%, пише Forbes. Сервіс із вивчення іноземних мов Drops пропонує вивчати безкоштовно будь-яку зі 149 мов у додатку. 

Українцям може бути важко знайти роботу через відсутність робочих місць. Їх не можуть створити економіки країн, що прийняли людей з України, констатує Кравчук.

Втім, у Литві потік біженців вважається благом. Країна тривалий час бореться із нестачею робочої сили через старіння населення, зниження народжуваності та міграцією молоді, пише NYT. З понад 40 тисяч українських біженців в Литві близько 2,4 тисяч знайшли роботу — переважно у сферах виробництва, транспорту, зберігання, розміщення та харчування, торгівлі, передає LRT. Їхня середня зарплата коливається від €730 до €2000 на місяць (до оподаткування).

Угорщина також відчуває нестачу працівників. На початку березня в країні було майже 80 000 вакансій, пише Reuters. Найбільше не вистачає фахівців у будівництві, зазначив керівник апарату премʼєр-міністра Віктора Орбана Гергелій Гуляс. 

Робота за кордоном. Відповіді на 6 важливих запитань про працевлаштування та 37 ресурсів для пошуку вакансій /Фото 2

Фото: Shutterstock

Ще одна складність – невідповідність знань вимогам запропонованої роботи. Наприклад, менеджерам складно знайти роботу з такими ж обов’язками, що і в Україні через незнання мови й особливостей місцевого менталітету, пояснює керівник групи зовнішніх комунікацій Jooble.

Відсутність необхідної інфраструктури для переселенців із дітьми теж заважає знайти собі роботу. У країнах, які знаходяться ближче до України, багато шкіл переповнені, йдеться у матеріалі NYT. Відповідно, матері не можуть навіть розпочати пошуки роботи.

Як убезпечити себе від роботодавців-шахраїв? У Jooble радять: 

 • не віддавати свій паспорт нікому, крім працівників посольств, консульських установ та прикордонних пунктів;
 • мати контактну інформацію організацій, які захистищають від зловживань. Наприклад, можна зателефонувати на Національну гарячу лінію з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів: 527 з мобільного або 520 800 505 501 з мобільного та стаціонарного телефонів. Лінія працює щодня з 8:00 до 20:00. Дзвінки в межах України безкоштовні.
 • мати ксерокопії всіх важливих документів;
 • знати права працівників та мігрантів у відповідній країні.

Які ще сигнали Кравчук вважає тривожними? Психологічний тиск та маніпуляції з боку працедавця, зміна умов роботи в останній момент, необхідність компенсувати будь-які його витрати з «першої зарплати» працівника. Насторожувати має відмова роботодавця показати власні документи, його прохання перевезти невідомий пакунок чи підписати договір, оформлений невідомою для кандидата мовою. Якщо про роботодавця у інтернеті лише позитивні чи негативні відгуки, на це теж варто звернути увагу. 

Робота за кордоном. Відповіді на 6 важливих запитань про працевлаштування та 37 ресурсів для пошуку вакансій /Фото 3

Фото: Shutterstock

Сервіси, що допомагають знайти роботу за кордоном

Важливо: щоб побачити перелік усіх ресурсів, натискайте «Читати більше».

Робота в Європі

Help Ukrainians – актуальні вакансії у 16 європейських країнах від агрегатора вакансій Jooble.

 Work.ua пропонує майже 900 можливостей для роботи за кордоном.

Jobful – румунський HR-стартап, що працює за системою відповідності. Коли кандидат подає заявку на роботу, компанія бачить лише інформацію, пов’язану з професійними навичками. Ім’я, національність, адресу електронної пошти та номер телефону, роботодавець бачить лише, якщо йому сподобалось резюме кандидата. 

ec.europa.eu – сайт Європейської Комісії, на якому зібрані вакансії у 31 країнах Європи.

UA Talents – платформа для українських переселенців із вакансіями від Meta, Bolt, Axel Springer Verlag, Zalando, StepStone.

Job Aid – платформа для переселенців із вакансіями з усієї Європи.

Jobs Sap – сервіс працевлаштування для українських переселенців від німецького розробника програмного забезпечення. Пошукач може подати заявку на наявні позиції або створити обліковий запис та очікувати пропозицій від роботодавців. На ресурсі можна знайти вакансії з Польщі, Румунії, Угорщині, Словаччині, Чехіїі і Німеччини.  

Ad Aid – платформа, що допомагає українським фахівцям що працюють в креативних індустріях, знайти роботу в європейських країнах.

jobs4ukraine.eu – портал з вакансіями для переселенців, де волонтери допомагають українцям швидше відшукати роботу.

Робота у різних країнах світу

Jobs for Ukraine – платформа для науковців, що шукають роботу в будь-якій точці світу.

Upwork – платформа для фрилансерів.

Science For Ukraine – сайт, створений групою студентів та науковців із академічних установ Європи та світу. 

Remote Ukraine – сайт, де роботу можуть відшукати кандидати із сфер програмного забезпечення, промисловості, маркетингу, торгівлі.

Adecco Jobs for Ukraine – сайт, який створили спеціально для пошуку роботи українськими переселенцями.

Hire for Ukraine – у системі уже зареєструвалось понад 600 рекрутерів, готових запропонувати українцям роботу.

E!Creative – платформа, яка спрощує співпрацю з креативними людьми. 

Локальні платформи для пошуку роботи в різних країнах

Польща

 • Центральна база вакансій – пошукова система із пропозиціями роботи, ярмарками вакансій та навчальними курсами.
 • Careers In Poland – сайт для іноземців, які прагнуть знайти роботу в сферах обслуговування, підприємництва, IT.
 • Xpatjobs – система пошуку вакансій у Польщі для україномовних людей.
 • pracuj.pl, praca.pl – польські агрегатори вакансій.
 • praca.gratka.pl – портал із вакансіями для українців.

Угорщина

Румунія

Refugees.ro пропонує українцям, крім роботи, пошук притулку, харчування, ліків, транспорту та фінансової підтримки.

Молдова

dopomoga.gov.md – платформа, на якій зібрані ресурси для пошуку роботи та безкоштовних коворкінгів.

Словаччина

Німеччина

Офіційна сторінка Федерального агентства зайнятості Німеччини 

Чехія

Бюро праці Чеської Республіки

Велика Британія

 • Totaljobs.com – найбільша платформа з пошуку роботи у Великій Британії.
 •  Reed – сайт, де публікують вакансії переважно пов’язані з IT, логістикою та управлінням персоналом. 

Швейцарія

Jobcloud – сайт створений швейцарською компанією JobCloud, яка займається підбором персоналу спеціально для українських переселенців.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні