Чому Східна Україна страждає на рак більше, ніж Західна
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Металургійні заводи Східної України отруюють атмосферу, через що городяни частіше вмирають від раку. Таку думку висловлюють президент Володимир Зеленський, глава СБУ Іван Баканов, голова парламентського комітету з охорони здоров’я Михайло Радуцький. Чи так це насправді?
В областях, де переважає важка промисловість, – Запорізькій, Дніпропетровській, Донецькій та Луганській – смертність від раку, за даними Держстату, вища. У 2020 році від раку там померло 23–27 осіб на 10 000 населення. На Волині – 15.
Вісім із десяти найбільших забруднювачів повітря, за даними Мінекології, розташовані саме на сході України. Серед них ММК імені Ілліча, «ДТЕК Дніпроенерго», «АрселорМіттал Кривий Ріг». АМКР у 2020 році заплатив 11,4 млн грн за забруднення повітря, а у 2021‑му заплатить ще 15,3 млн грн, каже керівник Держекоінспекції Андрій Мальований.
Всесвітня організація охорони здоров’я вважає основними причинами раку не промислові викиди, а спосіб життя та інфекції. Близько третини смертей спричинено гепатитом і вірусом папіломи людини. Ще третина – курінням, алкоголем, поганим харчуванням, малорухомістю й ожирінням. Якщо українці кинуть пити, курити й почнуть займатися спортом, кількість онкохворих скоротиться на третину, каже експерт МОЗ Роман Арман. Найпоширеніший діагноз – це рак легенів. 90% тих, хто страждає на нього, – курці.
Якби основною причиною була промисловість, тисячі співробітників АМКР хворіли б на рак, упевнена директор компанії із комунікацій Ярина Ключковська. Згідно із підрахунками АМКР, на онкологію страждає близько 0,5% з 19 504 працівників . У середньому по Україні – 2,86%.
Чи означає це, що на сході України просто більше курців? У 2020 році палили, за даними Держстату, 5,5 млн українців. З них 3,8 млн живуть у містах, а східні області урбанізовані сильніше, ніж західні. П’ють на сході теж більше. Наприклад, на жителя Дніпропетровської області (включно з людьми похилого віку та дітьми) у 2020 році припадало в середньому 0,2 л алкоголю на місяць, на жителя Волинської – у два з гаком рази менше, 0,09 л.
Скільки захворювань спричинено промисловим забрудненням? 1–4%, підрахував Центр громадського здоров’я МОЗ України. Довести зв’язок між раком і роботою промисловості практично нереально, каже адвокат із медичних справ Олександр Гришаков.
Смертність від онкології коливається у вузькому діапазоні. У Запорізькій області у 2013 році від раку померло 25,5 особи на 10 000 жителів, а у 2020‑му – 26,8. За даними Армана, смертність від раку в Україні знижується на 1–2% на рік завдяки появі нових ліків та способів лікування.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.