Дими п’ятирічки. ММК імені Ілліча веде відлік своєї історії з 1897 року. Викиди були тоді не найактуальнішою проблемою. /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Східна Україна потерпає від раку більше, ніж Західна, і заводи – не головний фактор. Що каже статистика

2 хв читання

Дими п’ятирічки. ММК імені Ілліча веде відлік своєї історії з 1897 року. Викиди були тоді не найактуальнішою проблемою. Фото Getty Images

Чому Східна Україна страждає на рак більше, ніж Західна 

Металургійні заводи Східної України отруюють атмосферу, через що городяни частіше вмирають від раку. Таку думку висловлюють президент Володимир Зеленський, глава СБУ Іван Баканов, голова парламентського комітету з охорони здоров’я Михайло Радуцький. Чи так це насправді?

В областях, де переважає важка промисловість, – Запорізькій, Дніпропетровській, Донецькій та Луганській – смертність від раку, за даними Держстату, вища. У 2020 році від раку там померло 23–27 осіб на 10 000 населення. На Волині – 15.

Інфографіка Леонід Лукашенко

Інфографіка Леонід Лукашенко

Вісім із десяти найбільших забруднювачів повітря, за даними Мінекології, розташовані саме на сході України. Серед них ММК імені Ілліча, «ДТЕК Дніпроенерго», «АрселорМіттал Кривий Ріг». АМКР у 2020 році заплатив 11,4 млн грн за забруднення повітря, а у 2021‑му заплатить ще 15,3 млн грн, каже керівник Держекоінспекції Андрій Мальований.

Всесвітня організація охорони здоров’я вважає основними причинами раку не промислові викиди, а спосіб життя та інфекції. Близько третини смертей спричинено гепатитом і вірусом папіломи людини. Ще третина – курінням, алкоголем, поганим харчуванням, малорухомістю й ожирінням. Якщо українці кинуть пити, курити й почнуть займатися спортом, кількість онкохворих скоротиться на третину, каже експерт МОЗ Роман Арман. Найпоширеніший діагноз – це рак легенів. 90% тих, хто страждає на нього, – курці.

Якби основною причиною була промисловість, тисячі співробітників АМКР хворіли б на рак, упевнена директор компанії із комунікацій Ярина Ключковська. Згідно із підрахунками АМКР, на онкологію страждає близько 0,5% з 19 504 працівників . У середньому по Україні – 2,86%.

Чи означає це, що на сході України просто більше курців? У 2020 році палили, за даними Держстату, 5,5 млн українців. З них 3,8 млн живуть у містах, а східні області урбанізовані сильніше, ніж західні. П’ють на сході теж більше. Наприклад, на жителя Дніпропетровської області (включно з людьми похилого віку та дітьми) у 2020 році припадало в середньому 0,2 л алкоголю на місяць, на жителя Волинської – у два з гаком рази менше, 0,09 л.

Скільки захворювань спричинено промисловим забрудненням? 1–4%, підрахував Центр громадського здоров’я МОЗ України. Довести зв’язок між раком і роботою промисловості практично нереально, каже адвокат із медичних справ Олександр Гришаков.

Смертність від онкології коливається у вузькому діапазоні. У Запорізькій області у 2013 році від раку померло 25,5 особи на 10 000 жителів, а у 2020‑му – 26,8. За даними Армана, смертність від раку в Україні знижується на 1–2% на рік завдяки появі нових ліків та способів лікування.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні