Категорія
Гроші
Дата

Банкрутство мультимільярдного Archegos поранило фінансову систему світу. До чого призводить гра з деривативами

3 хв читання

Банк Credit Suisse. /Getty Images

Банк Credit Suisse. Фото Getty Images

Дериватив – відмінний спосіб збільшити прибутковість інвестиційного портфеля та застрахувати свої активи. Але як тільки людська жадібність починає домінувати над здоровим глуздом, дериватив перетворюється на смертельний інструмент, який може вбити всю світову фінансову систему

Уявіть ситуацію: висока зайнятість у країні, зарплати ростуть щомісяця, люди беруть іпотечні кредити, ралі на фондовому ринку, гроші ллються рікою, ЗМІ розповідають тільки позитивні новини... економіка розквітає. Це 2007-й, США. За рік до світової фінансової кризи.

Інша ситуація. Мультимільярдер, власник інвестиційного сімейного офісу, заробляє собі і своїм інвесторам дохідність значно вищу, ніж на ринку. Мрія здійснилася. Фондові ринки ростуть. За пару днів він втрачає все: і гроші, і репутацію. Це Білл Хванг, власник збанкрутілого днями мультимільярдного фонду Archegos Capital Management. Його статки оцінювалися в $8 млрд. У той же час банк Credit Suisse і японський брокер Nomura Holding сумарно втратили близько $9 млрд.

Обидві ситуації сильно вдарили по фінансовій системі світу, а перша мало не вбила її. Причина – гра з кредитним плечем і деривативами.

Дериватив – похідний фінансовий інструмент, контракт, згідно з яким одна сторона зобов'язується або має право купити, а друга – поставити (продати) базовий актив. До деривативів належать форвардні контракти, ф'ючерси, опціони, свопи. За номінальною вартістю ринок деривативів оцінюється від $500 трлн до $1 квдрлн (!). В основному, базовим активом виступають боргові інструменти (80% ринку), але також можуть бути акції, нерухомість або будь-який інший дериватив. Контролюють цей ринок чотири банки: JP Morgan, Goldman Sachs, Citibank і Bank of America.

Укладаючи угоду, учасникам потрібно зарезервувати гарантійне забезпечення у вигляді грошей на банківському/брокерському рахунку. Сума резерву варіюється залежно від ризиків і типу деривативу. Може бути від нуля (!) до 100% від суми угоди.

Серед банків звичайною справою є торгівля swap. За своєю суттю swap – це обмін прибутковістю. Банки використовують їх, коли потрібно оптимізувати резерви. Але private банки пішли далі. Вони почали укладати такі контракти з приватними інвестиційними офісами: фондами і хедж-фондами. Банки отримували фіксовану прибутковість у вигляді ставки LIBOR плюс додатковий відсоток, а інвест-офіси – дохід від зростання базового активу, резервуючи мінімальну суму у вигляді гарантійного забезпечення.

Саме такими деривативами торгував фонд Archegos. Він набирав позиції в акціях, купуючи total return swap – тип свопового деривативу, в якому як базовий актив виступали акції. Фонд отримував прибутковість від їхнього зростання, банк отримував дохід у вигляді фіксованих виплат. Для забезпечення прибутковості від зростання базового активу банк купував акції на свій баланс. Резервуючи невелике гарантійне забезпечення, фонд міг набрати позицій на суму, яка в рази перевищує його власний капітал – це і є використання кредитного плеча. Принцип роботи такого swap показаний на рисунку 1.

Банкрутство мультимільярдного Archegos поранило фінансову систему світу. До чого призводить гра з деривативами /Фото 1

Принцип роботи Total Return Swap

Фонд набрав великі позиції в акціях, які показані на рисунку 2. Серед них GSX Techdu (тікер GSX: NYSE), Viacom CBS (тікер VIAC: NASDAQ), IQIYI Inc. (Тікер IQ: NASDAQ), Discovery Inc. (Тікер DISCA: NASDAQ). Загальна сума позицій склала близько $30 млрд, що втричі перевищило власний капітал фонду – $10 млрд. Найбільшу частку займала компанія GSX Techdu – близько $20 млрд.

Банкрутство мультимільярдного Archegos поранило фінансову систему світу. До чого призводить гра з деривативами /Фото 2

Активи в фонді Archegos Capital Management

У кінці березня інвестори почали ротацію своїх портфелів, закриваючи позиції переоцінених технологічних компаній, серед яких і згадані вище. Поступове зниження цін на акції призвело до вимушеної фіксації позицій фонду, за якими настав margin call. Десять днів – і фонд став банкрутом.

Цього разу обійшлося. Кілька банків отримали збитків на загальну суму близько $9 млрд. Світова фінансова система не постраждала, але отримала сильне поранення. 2008 року похідні фінансові інструменти ледь не знищили всю систему.

Серед більш приземлених інструментів можна виділити опціони. Опціон – це право купити або продати актив за заздалегідь обумовленою ціною до визначеної дати. За це право покупці опціону платять премію, а продавці її отримують. При правильній стратегії постійні продажі опціонів будуть давати стабільну прибутковість. Але часто інвестори заграються і продають опціони без забезпечення (так звані голі опціони) на суму зобов'язань, що перевищують їхній власний капітал у рази. Будь-який рух у протилежну сторону призводить до margin call або, ще гірше, заганяє інвесторів у борги перед брокером.

Як висновок, дериватив – відмінний спосіб збільшити прибутковість інвестиційного портфеля, оптимізувати витрати, а також застрахувати свої активи. Як тільки людська жадібність починає домінувати над здоровим глуздом інвестора, дериватив перетворюється на смертельний інструмент, який може вбити не лише особистий капітал, а й всю світову фінансову систему.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд