Щоб ефективно інвестувати в біржові фонди ETF, необхідно розібратися із супутніми витратами. Вони залежать від стратегії і суми інвестування, вибраного брокера, юрисдикції, типу біржового фонду й оподаткування
🎬 YouTube-проєкт Forbes Next про майбутніх зірок українського бізнесу. Новий випуск про школу програмування GoIT. Як вона будує мільярдну компанію на світчерах 👉 Дивіться за цим лінком
У першій частині матеріалу Forbes розповідав, чим хороші біржові фонди та для чого у них вкладати гроші. У цій частині ми пояснюємо, як вигідно купити і продати ETF.
***
Для початку інвестор повинен визначиться з метою і стратегією інвестування, а також із початковою сумою інвестиції. Тільки після цього можна вибирати брокера – тобто компанію-посередника, яка має ліцензію фінансового регулятора і дає доступ до ринку капіталів. Цінні папери іноземних компаній і біржових фондів можна купити тільки через професійних учасників ринку. Наявність ліцензії у брокера можна перевірити на сайті регулятора країни, де він працює, розповів Дмитро Михайлусенко, трейдер Dragon Capital. Також є різні платформи і співтовариства для інвесторів (наприклад tradingview.com, investing.com), де можна побачити рейтинги брокерських компаній.
Резидентам України відкривають рахунки не всі міжнародні брокерські компанії. Наприклад, такі відомі брокери, як Charles Schvab, Fidelity та Robinhood не обслуговують українців. Деякі великі інвестбанки, наприклад, данський Saxobank, готові відкрити українцям брокерський рахунок за умови, що кошти будуть заведені з іноземного валютного рахунку. Валютні рахунки, відкриті на території України, Saxobank не приймає.
Найактивніше з українськими інвесторами працюють міжнародні брокери Freedom Finance, Interactive Brokers та Exante. В Україні вони мають і угоди з місцевими інвесткомпаніями, які виступають субброкерами. Freedom Finance свої послуги представляє через українську "дочку" "Фрідом Фінанс Україна». ІК «Арт-капітал» працює з Interactive Brokers, а ІК «Універ» та Svit Invest — з Exante. «Ми співпрацюємо з Exante вже три роки, з часу введення е-лімітів (липень 2017 року) в Україні», — говорить директор інвестиційної групи "Універ" Олександр Куликов.
Субброкери залучають клієнтів-інвесторів, пропонуючи їм свої послуги, але використовують для цього технології і сервіси великих брокерських компаній. Вони не мають прямого доступу на біржу і є фактично клієнтами великого брокера. Але це не означає, що клієнтові не належать куплені ним цінні папери. Вони хоч і записані на брокера, але належать їхньому покупцеві.
Краща пропозиція
Найпопулярніший серед українських інвесторів брокер – американська компанія Interactive Brokers, яка працює з 1977 року. Надійність – це головна перевага цього брокера, говорить Любомир Остапів, фінансовий консультант, засновник соціального проєкту «Сімейний бюджет», партнер в iPlan.ua. Оскільки брокер знаходиться під американською юрисдикцією, його діяльність контролює Комісія з цінних паперів і бірж США (SEC).
Також в Interactive Brokers є ліцензії IIROC (Канада) і FCA (Великобританія). На вимогу SEC Interactive Brokers щотижня розраховує резерви, щоб показати, що активи клієнтів і брокера розділені. Кожен клієнтський рахунок застрахований в американському аналозі українського фонду гарантування вкладів – SIPC (Securities Investor Protection Corporation) на $500 000. Додатково брокер застрахував всі рахунки в Loyd's of London на загальну суму $150 млн.
У брокера немає обмежень на поповнення рахунку. Але оптимальною вважається інвестиція від $10 000. Оскільки брокер нараховує щомісячні комісії за обслуговування рахунку, які з'їдають прибуток. Розмір комісії – $10, якщо на рахунку менше $100 000, і $20, якщо на рахунку менше $2000. До речі, клієнти, які не досягли 26 років, можуть розраховувати на знижку. Щомісячна комісія для таких користувачів буде становити всього $3.
За поповнення рахунку, як і за покупку американських ETF, брокер не стягує плату. Але комісію можуть нараховувати за покупку ETF, зареєстрованих в інших країнах. Їхні розміри потрібно уточнювати заздалегідь. Раз на місяць інвестор може безкоштовно вивести кошти на свій банківський рахунок. А такі операції з виведення грошей обійдуться в $10.
Exante – це відносно молодий європейський брокер (заснований у 2011 році), який має ліцензії фінрегуляторів Кіпру (CySEC) і Мальти (MFSA). З українськими інвесторами працює кіпрське представництво, розповів Куликов. Компанія дає доступ до понад 50 ринків країн Америки, Європи та Азії.
Відкриті рахунки в Exante застраховані на 20 000 євро. Інвестор може відкрити рахунок на суму від 10 000 євро. За обслуговування брокерського рахунку, на відміну від Interactive Brokers, тут гроші не беруть. Але є комісії за кожну операцію у розмірі 3 євроцента за один цінний папір. Вивести кошти тут також буде дорожче – 30 євро за один раз.
Що пропонують субброкери
Через субброкера вигідніше інвестувати довгостроково невеликі суми. Оскільки у них немає абонплати і високого порогу для інвестування, субброкери також можуть виступати податковим агентом для інвестора і допомагати з вибором фонду і моментом купівлі. «Початкуючі інвестори часто купують акції у невигідний момент. Їм доводиться довго чекати прибутку», – говорить старший трейдер інвестиційної компанії «Арт-Капітал» Володимир Волков. Це завдання виконують професійні управляючі: визначають час покупки і продажу цінних паперів.
З лютого цього року «Універ», що працює з Exante, підняв мінімальний поріг для відкриття рахунку у п'ять разів – з 2000 до 10 000 євро. «Доцільність інвестицій починається від 10 000 євро, щоб покрити стандартні витрати на комісії», – пояснив Олександр Куликов. В іншому умови обслуговування в українського субброкера ідентичні. Комісія за одну торгову операцію – 3 євроценти за один папір. Виведення коштів –30 євро. «Зате ми єдиний брокер, який виступає податковим агентом по операціях з іноземними цінними паперами», – говорить директор інвестиційної групи "Універ" Олександр Куликов.
Svit Invest, який також представляє Exante, працює зовсім на інших умовах. Мінімальна сума для відкриття торгового рахунку становить 50 000 грн. Щорічне обслуговування торгового рахунку – 365 грн (або 1 грн в день). Комісії за покупку цінних паперів залежать від біржі і складають від 0,02% (мінімум $1) на американських біржах до 0,5% (фонди криповалют, мінімум $20 для Bitcoin) за одну одиницю.
Вартість виведення коштів за одну операцію – 100 грн. Зарахування коштів на рахунок коштуватиме стільки ж. Важливий нюанс: зарахування та виведення коштів відбувається у гривні за середнім готівковим курсом купівлі/продажу, опублікованому на сайті Finance на дату, що передує даті надходження або виведення коштів.
«Арт-капітал», який представляє Interactive Brokers, відкриває рахунки всім бажаючим на суму від $100. Щомісячна комісія за управління рахунком складає всього $1 і нараховується вона лише у разі неактивного рахунку, або рахунку, на якому менше $1000. За зарахування і виведення коштів цей субброкер не бере комісію. Але покупка цінних паперів ETF обійдеться в $0,0105 за цінний папір, але мінімум $1,5.
«Фрідом Фінанс Україна» де-факто також є субброкером, який входить до холдингу Freedom Holding Corp., США. В Україні компанія почала працювати у липні 2017 року після придбання українського брокера «Укранет». На сайті брокера зазначено, що власний капітал холдингу становить $175,7 млн, а ринкова капіталізація – $3 млрд. Діяльність холдингу регулюється Комісією з цінних паперів і бірж США (SEC). Але діяльність української дочки регулюється виключно Нацкомісією з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР).
Із плюсів Фрідом Фінанс – відсутність мінімальної суми для поповнення брокерського рахунку. Головне – щоб коштів вистачило на покупку одиниці обраного інструменту. Немає комісії за відкриття і подальше обслуговування рахунку в цінних паперах, навіть якщо тривалий час не було ніяких операцій. Зате комісія за одну торгову операцію становить мінімум $2 плюс 2 центи за один цінний папір.
Вивести гроші з рахунку коштуватиме $30. Для активних торговців – це вкрай витратний варіант. А ось для тих, хто вибрав стратегію "купив і тримаю", може бути непоганою альтернативою. «Суть фондів ETF власне і полягає якраз у довгостроковому утриманні таких інструментів у своєму портфелі», – говорить Володимир Волков. На далекому горизонті високі комісії нівелюються.
Інші комісії й податки
Вибравши брокера, інвестор повинен пройти процедуру KYCі відкрити брокерський рахунок. Документи можна подати, використовуючи бланк заяви на сайті брокерської компанії. У ньому потрібно вказати всі необхідні відомості про себе, відзначити орієнтовні розміри доходів, джерела їхнього надходження.
«Відкриття рахунку в середньому займає від одного до двох тижнів», – розповідає Володимир Волков. Після відкриття рахунку інвестор за допомогою SWIFT-переказу перераховує гроші. Це затратна процедура і вона може тривати 2-3 дні. Вартість такого переказу приблизно 0,5-1% від суми + до $20. «Найкраще, що є на ринку, це 0,5% від суми + $12», – уточнює Остапів. Це тариф ПриватБанку, monobank і ПУМБ.
Із постійних витрат може бути і плата біржовому фонду за управління активами. У середньому по ринку в пасивних індексних ETF вона становить 0,1-0,25% на рік. Або $10-25, якщо сума інвестицій дорівнює $10 000. «Якщо мова йде про вузьконаправлені, нішеві ETF, то комісії набагато вищі – від 0,5% до 1% від суми», – розповідає Любомир Остапів.
Не слід забувати і про податки на приріст капіталу і дивіденди. Після продажу активів та виведення коштів, інвестору необхідно задекларувати свій прибуток і сплатити податок – 18% і 1,5%. Якщо йдеться про дивіденди – 9% і 1,5%. Щорічна декларація про майновий стан та доходи подається раз на рік за місцем реєстрації. Сплата дивідендів багато в чому залежить від юрисдикції ETF. Наприклад, у США податок на виплату дивідендів стягується безпосередньо брокером. Ставка становить 30%. Між США й Україною є угода про відсутність подвійного оподаткування (tax treaty). Український інвестор може скористатися пільгою. Для цього необхідно заповнити форму W-8BEN. У цьому випадку податок на дивіденди складе 15%.
Можна вибрати біржовий фонд, який реінвестує дивіденди. І тоді платити податок не доведеться. На суму нарахованих дивідендів ETF докуповує нові цінні папери відповідно до обраного біржового індексу. За рахунок цього обсяг грошей у фонді зростає. У разі реінвестиції в ETF, інвестор не сплачує комісію за купівлю додаткових акцій. Дізнатися, як біржовий фонд розподіляє дивіденди, можна на сайті компанії, що управляє, або біржі, де торгується ETF.
Серед найвідоміших ETF, які виплачують дивіденди: Vanguard International Dividend Appreciation (VIGI), Vanguard Dividend Appreciation (VIG), Global X FDS SuperDividend (SDIV), Global X US SuperDividend US (DIV), PowerShares S&P500 High Dividend (SPHD), Wisdom Tree US Dividend (DHS), PowerShares Preferred (PGX).
Є нюанс і з процедурою успадкування цінних паперів американських біржових фондів. У разі смерті інвестора на його активи, що перевищують $60 000, накладається податок у розмірі 40% від їх вартості. «Якщо активи управляються американським брокером, то він зобов'язаний блокувати активи до сплати податку», – розповідає засновник інвесткомпанії Blackshield Capital AG Максим Корецький. – «Якщо активи перебувають у неамериканського брокера, то він не повинен вживати ніяких дій, пов'язаних зі сплатою податку. Платити чи не платити податок вирішує спадкоємець». Як уточнив Любомир Остапів, Interactive Brokers не блокує активи.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.