Категорія
Гроші
Дата

«Долар сягнув піку у 2015-му й потім лише падав». Як професор Гарварду Кеннет Рогофф уявляє новий валютний порядок? Головне з його виступу у Києві

4 хв читання

Кеннет Рогофф /Getty Images

Кеннет Рогофф виступив на щорічній дослідницькій конференції НБУ та Центробанку Польщі Фото Getty Images

Прослухати матеріал

Прослухати матеріал

05:38 хвилин

x1
  • 1
  • 1.25
  • 1.5
  • 1.75
  • 2
00:00 / 05:38

Європейський союз повинен більше інвестувати у оборонну сферу, аби євро мав шанс стати світовою валютою, переконаний американський економіст, професор економіки у Гарвардському університеті Кеннет Рогофф, 72. На дослідницькій конференції НБУ та Центробанку Польщі 20 червня у Києві він прочитав онлайн-лекцію про майбутнє євро та валютних систем, а також нагадав, як США вдалось перетворити долар на світову валюту. Нещодавно у Рогоффа вийшла книга «Our Dollar, Your Problem» про гегемонію американської валюти після Другої світової. Forbes Ukraine публікує ключові тези з лекції професора

Купуйте річну передплату на 6 журналів Forbes Ukraine зі змістовними матеріалами, рейтингами та аналітикою від 1 350 грн.

Пряму мову Кеннета Рогоффа скорочено та відредаговано для зрозумілості. 

NBA, але грає долар проти євро

Сміюсь, коли мене запитують, якщо не долар, то що? Так неправильно дивитись на речі. Краще запитати, яка частка долара на ринку і як вона зменшиться у найближчі роки. За портманто-показником, який я використовую у своїй книзі «Наш долар. Ваша проблема», долар досягнув свого абсолютного піку у 2015-му. Після лише падав. 

Я завершив написання книги до того, як дізнався результати президентських виборів у США. Мені не були до душі макроекономічні стратегії жодного з кандидатів і особливо непокоїла думка, що буде з незалежністю Федерального резерву. Дональд Трамп зі своїм «Днем визволення» не тільки пришвидшив процес слабшання долара, а й додав сили аргументам моєї книги. 

ЄС активно торгує з країнами Латинської Америки та Азії. І все більший обсяг цієї торгівлі може бути деномінований в європейській валюті. Але євро не обійде долар, він забере частину його ринкової частки. Чому я так говорю? Бо євро не міцнішає, це долар хворіє. Я великий прихильник баскетболу. Минулого року чемпіонат NBA виграла команда Boston Celtics. Усі ставили на них і цього року, але у півфіналі вони програли слабшим за себе New York Knicks, бо мали двох травмованих гравців. Із євро та доларом подібна ситуація. 

Щоб євро став міжнародною, а не лише регіональною валютою, Європі потрібно набрати військової потужності. Це ключовий компонент на шляху до успіху, про який мало хто говорить. Мене дуже потішило, коли президентка Європейського центрального банку Крістін Лагард у одній зі своїх нещодавніх промов висловила подібну думку. 

Як долар став світовою валютою

Невеликий екскурс в історію. Долар почав набирати «ваги» у світовій торгівлі наприкінці 1920-х років минулого століття. Потім США оголосили дефолт у 1933 році. Частка долара у світових резервах впала з 60% до 20%. Народження Бретонвудської системи виграло долару центральне місце у «глобальній системі», системі, де європейці, японці, канадці та інші тепер були змушені привʼязувати свої курси валют до долара. Усе, що вимагалось від США, – обмінювати долари на золото. 

Кеннет Рогофф виступив на щорічній дослідницькій конференції НБУ та Центробанку Польщі /Getty Images

Кеннет Рогофф Фото Getty Images

Ця система проіснувала відносно тривалий час. Правда, не була стійкою – запаси золота в США були обмежені. У 1971-му Річард Ніксон поклав їй край, що дуже розлютило європейців. Тоді до Риму поїхав міністр фінансів Ніксона Джон Конналлі. Коли європейці почали його розпитувати, що їм тепер робити зі своїми грошима та з доларами, той відповів: «Це наші долари, але ваші проблеми».

Ці слова і та зверхність, із якою міністр їх промовив, мене зачепили. Так не вчиняють із союзниками. Іронія в тому, що ми тоді ще не вигадали незалежні центральні банки та інфляційне таргетування. У 1980-ті я був одним із перших, хто заговорив про незалежність центробанків. На мене тоді дивились, як на навіженого, а мої академічні статті не публікували в журналах.  

Ліки для євро

Що Європа може зробити, аби євро мав шанс стати міжнародною валютою? Дві речі. Перша – створити союз капітальних ринків. Якщо вони хочуть інтегрований ринок облігацій, мають забути про євробонди. Найбільші європейські компанії зараз – це фешн-компанії, за це трохи соромно. Якщо європейці хочуть, аби, наприклад, їхня LVMH випустила облігації, дуже доречно мати уніфіковане законодавство про банкрутство. 

Друга – ремілітаризувати ЄС. Бо коли маєш Європу, яка піклується про свою безпеку, то і резерви тримати на континенті спокійніше. Сильна армія нам, американцям, виграє нижчі відсоткові ставки та сильніший долар. 

Ми рухаємось до триполярної валютної системи. Навіть до чотириполярної, де в гру вступає ще криптовалюта. На додаток Європа впроваджує цифрову валюту центробанку. США навіть не намагаються цього робити. Ба більше, Дональд Трамп заборонив чиновникам Федеральної резервної системи навіть вивчати це питання. Я не розумію, як так можна.

США – потужна світова економіка. І нам пощастило, що Радянським Союзом, а зараз Росією так кепсько керують. Водночас якщо поглянути на Японію, то та давала нам фору у 1980-х. Фондовий ринок Японії наприкінці того десятиліття був більшим за фондовий ринок США. Зараз ви скажете, що у Японії не було шансів перевершити США. Згадайте «золоті» часи Великої Британії чи Голландії. Це малі країни, але це не завадило їм свого часу наводити світовий порядок. 

Заморожені російські активи та єврозона України

Європа просто повинна дати Україні гроші. Не російські, а власні. Нехай роблять із замороженими російськими активами все, що забажають. Це не такі великі гроші для ЄС. Я за те, щоб ЄС пожертвував грошима своїх платників податків, сказавши своїм громадянам: «Не хвилюйтеся. Ці кошти забезпечені російськими активами». Брюссель потім розбереться, як оптимально вийти з цієї історії. 

Україна зрештою повинна приєднатися до єврозони, бо всі її сусіди вже там. І значний обсяг її торгівлі припадає саме на єврозону. Тому я й думаю, що євро зростатиме відносно долара протягом наступного року чи двох. Про перехід України до євро поки зарано дискутувати. У суспільства може виникнути багато запитань.

У такій справі потрібно вибрати вдалий момент. Можливо, цю тему варто буде підняти, коли ви вестимете перемовини з ЄС про післявоєнну відбудову. Логічно перейти на євро, коли Європа даватиме вам великі гроші на реконструкцію. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Третій випуск 2025 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні